| GreenEvq a întrebat:

În ultimele luni, am avut aproximativ 5 contacturi cu prietenul meu. A fost neprotejat, însă am încredere în el când spune ca nu s-a întâmplat nimic. După primul, care a fost prin februarie, mi-a întârziat menstruația 9-10 zile, dar totuși a venit în martie. Încă sunt în dubii. se modifica cumva venirea acesteia? Mi-am descarcat o aplicație care aparent determină data următorului ciclu menstrual. Toate sunt decalate cu o zi doua. Înainte de primul contact, de exemplu, îmi venea în 15, apoi în 10. Acum mi a venit în 12, conform aplicației urmează sa vina în 13 luna aceasta.
Oare ar trebui sa ma îngrijorez?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar ce frumos scrii, contacturi. Se zice contacte, dar in fine tu habar nu ai ce vrei sa zici.

| corbulalbrosu a răspuns:

Determinarea zilei de ovulatie si implicit a perioadei fertile dintr-un ciclu menstrual, se poate realiza doar in cazul in care acel ciclu este unul foarte REGULAT, care pe o perioada de minim 6-8 cicluri succesive, are mereu un numar identic, constant de zile, sau o foarte mica abatere de maxim 1 zi in - sau in +. Acea aplicatie foloseste un calculator care (bietul de el) presupune/considera ca cel care il foloseste are un ciclu regulat. In cazul in care ciclul tau menstrual nu este regulat datele obtinute vor fi mereu eronate deoarece nimeni si nici acel calculator nu are capacitatea de a prevede lungimea ciclului actual si momentul in care se va produce urmatoarea menstruatie. In cazul in care ciclul tau menstrual nu este foarte regulat iti recomand ca mereu sa folosesti o anumita metoda de protectie indiferent care o fi aceea, deoarece producerea ovulatiei este imposibil de prognozat/calculat si poti ramane foarte usor/fara discutie insarcinata daca vei considera ca fiind bune/corecte datele oferite de respectiva aplicatie. Multa sanatate.

| Oana92 a răspuns:

Contacte, naiba sa o ia de gramatica!

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Nu ar trebui să ai în nici-o circumstanță contact sexual neprotejat. Chiar și cu toată încrederea din lume. Ca să nu mai vorbim de faptul ca poți avea ciclul perfect normal pană naști happy

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Folosiți cu atenție informațiile obținute cu ajutorul Calendar Menstrual având în vedere că metoda pe care se bazează are o eficacitate de 90-95%, ceea ce înseamna ca 1 femeie din 10 rămâne însărcinată folosind această metodă ca și formă de bază în controlul concepției. Această cifră ia în calcul atât sarcinile neintenționate cât și pe cele cauzate de ignorarea regulilor impuse de această metodă.

Singura metodă care este 100% eficientă în prevenirea sarcinii este abstinența totală și nu există nicio metodă eficientă 100% pentru obținerea sarcinii. Eficacitatea tuturor metodelor de planificare familială depind într-un grad foarte mare de acțiunile persoanelor implicate.

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Deoarece spermatozoizii se pot afla si in lichidul seminal, poti ramane insarcinata si in timpul actului sexual, nu doar in momentul ejacularii, asa ca poti sa iti faci si griji. Pe de alta parte, datorita faptului ca ai contact sexual, pot sa fie si niste dereglari hormonale, asa ca te poti ingrijora degeaba.