| Anonimaz8 a întrebat:

In urma cu 3 zile am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul meu, tin sa mentionez ca eram virgina. Totul a durat foarte putin (undeva la 10 secunde), a intrat foarte putin iar apoi prietenul meu s-a retras cu 5 secunde inainte sa ejaculeze. De atunci nu mai am pofta de mancare, stari de voma aproape tot timpul, ma simt obosita si am dureri in partea inferioara a abdomenului. Daca imi puteti explica ce se intampla, nu cred ca este vorba de vreo sarcina, ma gandesc ca poate este de la stres. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In primul rand trebuie sa fii constienta ca transferarea din penis in vagin a unei minuscule picaturi de sperma cu zici sau sute de mii de spermatozoizi se face instantaneu in acceasi clipa in care se produce contactul dintre penis si vagin. In consecinta 10 secunde in astfel de situatii pot sa reprezinte chiar o....eternitate. 2. ) In a 2-lea rand pentru a se putea forma o sarcina in mod OBLIGATORIU sexul trebuie sa fie intretinut intr-una dintre cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE fiindca doar in acele cateva zile poate exista posibilitatea de a se produce intalnirea dintre spermatozoizi si un eventual OVUL VIABIL. 3. ) In al 3-lea rand chiar si daca am presupune ca in aceeasi zi adica cu 3 zile in urma s-ar fi produs fecundarea unui ovul de catre un spermatozoid, implantarea acestui-a in endometrul existent in uter si transformarea sa intr-o sarcina NU se poate intampla mai devreme decat dupa trecerea a minim 8-10 zile de la data intretinerii sexului/a fecundarii ovulului. In consecinta acum dupa trecerea a doar 3 zile de la intretinerea sexului, este absolut IMPOSIBIL sa apara chiar si cea mai mica modificare in starea fizica a organismului. In cazul tau totul se reduce la starea de neliniste si stres provocata de feama, frica si PARANOIA. Tu esti cea care isi poate oferi singura raspunsul exact, corect fiindca tu esti cea care stii in ce moment al ciclului a fost intretinut sexul de dezvirginare si il poti intreba si pe iubitul tau in modul cel mai serios daca a fost IN STARE SAU NU sa-si retina perfect ejacularea pe parcursul celor 10 secunde de euforie. Se pare ca nu ati fost informati ca este indicat ca sexul de dezvirginarea sa se faca cu folosirea prezervativului, fiindca sereduce durerea la 1/3- 1/4 fata de cea care se resimte atunci cand nu este folosit, si mai ales atunci cand partenerul este lipsit de experienta sexuala si ejaculeaza instantaneu la contactul dintre gland si himen. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este de la stres!
Semnele unei sarcini nu pot apare mai devreme de 3 saptamani de la fecundare, deci, imposibil sa fie simptom de sarcina.
Dar este stres provocat de un act sexual fortat, sau obtinut prin seducere ori constienta ca ceea ce ai facut este interzis, probabil fiind micuta de varsta.
Sexul neprotejat nu exclude totusi posibilitatea ta de a ramane insarcinata, chiar daca nu a ejaculat in tine, sau de a lua o boala cu transmitere sexuala.
Dar vezi tu peste 3 saptamani, cand vei putea face un test de sarcina, daca nu-ti vine menstra.

Răspuns utilizator avertizat
| iulya2299 a răspuns:

Nu cred că ești însărcinată. Durerea vine de la faptul că erai virgină, cât despre celelalte simptome sunt așa cum ai spus și tu probabil de la stres. Totuși în cazul unei sarcini ar mai trece un timp până să îți dai seama. Pe viitor e bine să te protejezi și să nu te gândești că dacă este scurtă partida sau dacă ești la început nu ai cum să rămâi însărcinată. Dar nu te speria. Nu cred să fie ceva grav.