| ameliairina a întrebat:

In urma cu doua saptamani am avut primul contact sexual neprotejat, insa penetrarea nu a fost completa, himenul s-a rupt si am sangerat, insa ejacularea nu a avut loc si nici nu eram in perioada fertila. Exista sanse ale sarcinii? sunt ingrijorata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-o astfel de situatie ca si cea descrisa in intrebarea ta, este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. O sarcina se poate forma doar prin fecundarea ovulului de catre un spermatozoid iar acel ovul cat si spermatozoidul au lipsit in cazul tau. Multa sanatate!

| ameliairina explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc din suflet!

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu erai in perioada fertila si el nu a ejaculat in vagin, nu poti fi gravida.

| ameliairina explică (pentru Emilian65):

Am menstruatia regulată. Si ovulatia trebuia sa fie pe 18, iar contactul s-a produs pe 15. Cu 3 zile inainte.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ameliairina):

Cele 3-4 zile situate inaintea zilei de ovulatie fac parte din perioada fertila. Pe viitor sa ai in vedere acest lucru fiindca exista posibilitatea ca un numar foarte mic de spermatozoizii sa traiasca peste 2 zile in uter daca gasesc conditii favorabile. Sanatate!

| ameliairina explică (pentru corbulalbrosu):

Acuma exista vreo posibilitate a unui risc? Sa fac un test sau nu e necesar?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ameliairina):

In primul rand probabilitatea de a se fi putut forma o sarcina este teoretic exclusa fiindca nu s-a produs ejacularea. De asemenea daca totusi s-ar fi "scapat" cumva involuntar o cantitate infima de sperma probabilitatea desarcina arfi din nou foarte de mica. Fiindca au trecut doar 2 saptamani de la respectivul act sexual rezultatul unui test pe baza de urina ar fi incorecta, ne valabila deci pentru ca rezultatul sa fie corect testul se poate face doar dupa trecerea a minim 21 de zile. In acest moment se poate face testul pe baza unei analize de sange, efectuat intr-un laborator de analize medicale. Insa asa cum am amintit posibilitatea de a exista o sarcina este extrem de mica sau altfel spus apopiata de 0 (ZERO). Sanatate!