| ALEXANDRA1356 a întrebat:

In urma unei relatii de un an jumate, alaturi de prietenul meu mi-am inceput viata sexuala. ( luna trecuta ).
Iubitul meu refuza sa foloseasca prezervativul, si asta ma deranjeaza foarte tare. Am acceptat acest lucru de cateva ori, iar acum, am niste dureri puternice in partea de jos a burtii si a spatelui. ( zilele trecute durerea mi se lasa in piciorul drept. Apendicele il am scos! ). Iar pe langa astea, imi curge o secretie albicioasa destul de deranjanta.
Ieri mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ.
Va rog. Voi ce credeti?
Voi repeta testul, oricum. IAr de cumva, din nou va iesi negativ, si chiar nu sunt, cum sa imi conving prietenul sa foloseasca prezervativul?
Sunt foarte speriata, pentru ca am abia 17 ani.
sper sa ma intelegeti si sa nu ma luati la misto.

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

"Iubitul" tau este un animal fara minte, iar daca mai asculti in continuare de el te dovedesti si tu la fel. Foarte probabil ca durerea si secretia pe care o ai sa fie datorate unei BTS, prin contact sexual se transmite si virusul HPV, care are cel putin 3 tulpini care pot provoca cancerul, virusul HIV care bine stii ca provoaca SIDA, sifilis care netratat poate afecta grav sanatatea.
Agentii patogeni se dovedesc foarte adaptabili, astfel cel care provoaca gonoreea devine tot mai greu de combatut.
Da-l dreacului de "prieten" si vezi ce se poate repara cat ai timp.

| mona a răspuns:

Daca prietenul tau refuza sa foloseasca prezervativul atunci du-te la ginecolog sa ti prescrie anticonceptionale iar in legatura cu durrea poate fi vorba de o raceala la ovare

| DNSK a răspuns:

Eu zic sa-ti iei prietenul si sa-l educi un pic! lui ii usor sa te ia de mana si sa mergi sa avortezi! pentru el e ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat! tu in schimb, omori un om! e o viata ce creste acolo in tine. eu am inteles ca e cum e cu prezervativ, da..educa-ti-l! e praf, nu stie ce face, invata-l! ai sa plangi u data si data.

| Vix999 a răspuns:

Cand ai facut ultima oara sex neprotejat?
Cu durerea aia, este posibil sa te fi tras curentul sau ceva asemanator.
Cat despre iubitul tau, doamne cat de nesimtit si egoist este. Nu pot sa cred!
Variante ai 2 :
1. Refuzi categoric sa mai faci sex cu el si asta e...
2. Te duci la ginecolog sa iti prescrie anticonceptionale

Nu mai accepta toate cacaturile astea pentru ca el mizeaza pe faptul ca este primul si ca il iubesti. Mie mi se pare bataie de joc din partea lui ce face. Da dovada ca nu da doi bani pe tine si pe parerile tale. Dar ma rog, tu stii mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat sa fac sex cu prezervativ mai bine ma uit la filme indiene, iar eu urasc filmele indiene. Sexul cu prezervativ, cafeaua fara cofeina, berea fara alcool - cele mai proaste inventii ale omenirii.

Răspuns utilizator avertizat
| irrumator30 a răspuns:

Daca el nu vrea sa foloseasca prezervativul, convinge-l sa folositi macar orice alta metoda contraceptiva: ovule spermicide/ folie spermicida (acestea din urma sunt pentru tine, se introduc in vagin). Iti recomand contracept-m. E foarte bun si sigur impotriva unei sarcini nedorite. Citeste prospectul online.

| hotdesire a răspuns:

Iubita cel mai bine ai merge la un ginecolog daca ai o secretie neobisnuita din vagin. Daca iubitul tau refuza prezervativul, refuza-l si tu pe el. Este un mitocan sau un copil fara minte.

| Valutzzzu a răspuns:

Ai incercat faza, nu mai vezi sex daca nu folosesti?

| DITO a răspuns:

Pai si care e problema daca nu vrea sa foloseasca prezervativ, de pilule contraceptive n-ai auzit?

| Latiffa a răspuns:

Testul de sarcina iese pozitiv sau negativ numai dupa 7 zile. Prima liniuta din testul de sarcina este de verificare (ca testul este functional) iar a doua linutza apare doar daca esti gravida din cauza unui hormon care apare in timpul sarcinii. NU SE POATE CA SA ITI APARA PE TEST 2 LINII SI SA NU FII GRAVIDA, dar este posibil ca testul sa iasa negativ, si sa porti o sarcina.
Parerea mea, este sa folosesti neparat o metota de contraceptie, anticonceptionale (care te feresc doar de sarcina) sau prezervative (te feresc de sarcina si boli). Sa ramai insarcinata in urma careia sa suferi un avort poate fii o trauma pentru femeie, atat psihica cat si fizica (poti face complicatii, poti ramane sterila). Asadar, daca prietenul tau refuza sa foloseasca prezervativ, ai tu grija de tine, consulta neaparat un ginecolog (este confidential) nu lua dupa sfatul farmacistelor ca pot aparea dereglari hormonale (sa iti apara par, in diferita parti ale corpului, sa te ingrasi) si asa vei stii ca posibilitatea sa ramai insarcinata dispare. Mult noroc, si nu uita, pune-te pe primul loc! El nu va simtii prin ce vei trece daca vei ramane insarcinata!

| zgary4all a răspuns:

V-ati facut analizele inainte sa aveti aceste contacte sexuale neprotejate? Daca el sufera de vreo cine stie ce boala cu trasmitere sexuala si ti-a dat-o si tie? Sfatul meu e sa va faceti analizele amandoi iar pe urma daca ies bune si nici unul dintre voi nu are nici o problema puneti-va de acord asupra carei masuri de contraceptie sa o folositi, iar daca tot se incapataneaza ca vrea sa o faca fara prezervativ, incearca sa iei tu anticonceptionale, dar mai intai consulta un medic de specialitate, asta daca va iubiti cu adevarat.

| Anamaria1007 a răspuns:

Hmm...incearca sa-i spui ca va ajuta pe amandoi, se poate proteja mai usor si nu risca sa se intample ceva.E destul de dificil, cat despre "secretia albicioasa" cred ca e ceva normal.Majoritatea au aceasta "mica problema" si in privinta ei nu ar trebui sa-ti faci griji.O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.
sper ca ti-am fost de ajutor! kiss