| ALEXANDRA1356 a întrebat:

In urma unei relatii de un an jumate, alaturi de prietenul meu mi-am inceput viata sexuala. ( in noiembrie ).

Iubitul meu refuza sa foloseasca prezervativul, si asta ma deranjeaza foarte tare. Am acceptat acest lucru de cateva ori, iar acum, am niste dureri puternice in partea de jos a burtii si a spatelui. ( saptamana trecuta durerea mi se lasa in piciorul drept. Apendicele il am scos! Credeam ca am un inceput de hernie, pentru ca ma durea piciorul drept foarte tare. dar am abservat ca am o secretie albicioasa care este un simptom de sarcina. din cate stiu eu... ).

Astazi. Dupa o saptamana jumate, durerile au incetat. Si tot astazi am avut o sangerare vaginala ( nu doar 2-3 picaturi, ci ceva mai mult. dimineata. Iar mai devreme am observat ca inca mai curge putin, cand am dat cu un servetel! ). ( Menstuatia, luna trecuta, mi-a venit pe 25.12... Deci luna asta ar fi trebuit sa imi vina cam pe 22. )

Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ. ( adica o liniuta albastra si alta roz mai jos - test de ala de ` hartiuta ` ).

Acum voi ce credeti. Am o Bts, am racit jos. sau... in cel mai rau caz e o sarcina?

Si o alta intrebare, eu, fiind minora (17 ani ), pot merge singura la ginecolog?

Multumesc frumos!

9 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Vezi ce inseamnă iubirea oarbă. Cred că prietenul tău este iresponsabil sau nu te iubeşte.El ce zice acum de această situaţie.

| Andruşcă a răspuns:

Nu se poate spune sigur ce ai.

De obicei daca-ti vine ciclul nu ar trebui sa fii insarcinata. E posibil sa ti se fi dereglat de la inceperea vietii sexuale(se intampla frecvent la multe persoane). Si durerile tot de la inceperea vietii sexuale pot fi. Poate prietenul tau e prea "brutal".

Totusi, sunt destule cazuri in care fetele au menstruatie chiar daca sunt insarcinate. In plus, testul de sarcina se face la minim 14 zile de la contactul sexual, tu l-ai facut mai devreme, nu e sigur ca a aratat rezultatul corect. Deci nu se poate da nici cu presupusul daca esti sau nu insarcinata.

La partea cu bolile...Ce prieten ai? Daca e tip d-ala care se ingrijeste si nu umbla prin toate ghetourile cu amicii lui e putin probabil sa fi luat ceva de la el. Daca e smecheras d-ala de cartier care se taraste pe strada in mijlocul noptii cu hainele rupte, mort de beat, e destul de probabil.

In legatura cu ginecologul, poti merge singura. Stiu multe fete care s-au dus singure. Nu am auzit pe nimeni sa fie refuzata. Daca ai ghinion fantastic si ti se intampla asta, te duci frumos la alt cabinet.

In legatura cu iubitul, spune-i clar ca nu mai accepti sa faci sex cu el fara prezervativ. Trebuie sa inteleaga pana la urma.

| ReiVaN a răspuns:

Singura la ginecolog nu te poti duce.
Si daca el nu s-a protejat exista o posibilitate sa fii ramas insarcinata. Chiar una mare!
Of copii, macar daca pastila de a 2-a zi luai, sau gaseati alte metode contraceptive, ca mai sunt erati linistiti acum.

| Ioana98800 a răspuns (pentru ReiVaN):

Eu singura am fost la ginecolog, la 16 ani pentru un control ( normal ). Nimeni nu te intreaba ce si cum. Te duci la medicul de familie si ceri o trimitere pentru ca e mai ieftin asa. Nu mai sta asa doar pentru ca ai 17 ani. Nu se intampla nimic daca mergi singura. Mai bine singura sa mergi si sa rezolvi problema.

| RAY a răspuns:

Cred ca esti gravida

| Azµre a răspuns:

Stupid
du-te la un medic, nu este normal.
Nici scurgerea albă pe care o ai nici durerea nici sângerare.

| adrykiba a răspuns:

Secretia albicioasa nu este nici un semn ca esti gravida,apare dupa inceperea vietii sexuale, este doar un, mod prin care vaginul se curata.
Daca el nu vrea sa foloseasca prezervativ atunci ar trebui sa folosesti tu o metoda contraceptiva.
Sunt atat de multe chestii contraceprive in afara de pilula(care majoritatea nu se poate tine de programul regilat).
De ex:
-Este o injectie care o faci odata si un an de zile nu ai treaba ca o sa fi insarcinata.
-Plasture, il lipesti oriunde pe corp si care il schimbi o data pe sapt.
-inelul, ii o roata de silicon care o introduci inauntru si iese singura cand iti vine ciclul.
Astea ar fi cele mai usoare si fara dureri.Desigur esista si alteme care sunt mai dureroase cum ar fi spirala sau betisorul implantat.
Pentru orice eventualitate este si pastila de a 2-a zi.

| iulyan_9096 a răspuns:

Nu cred ca esti gravida dar ar trebui sa te duci la ginecolog, dar trebuie sa fi insotita de parintii tai.

| I1miss1you1Baby a răspuns:

Buna... eu zic sa mergi la ginecolog nu cred ca o sarcina poate o raceala dar cel mai sigur este sa consulti un medicul o sa fie bine :*