| ALEXANDRA1356 a întrebat:

In urma unei relatii de un an jumate, alaturi de prietenul meu mi-am inceput viata sexuala. ( in noiembrie ).

Iubitul meu refuza sa foloseasca prezervativul, si asta ma deranjeaza foarte tare. Am acceptat acest lucru de cateva ori, iar acum, am niste dureri puternice in partea de jos a burtii si a spatelui. ( saptamana trecuta durerea mi se lasa in piciorul drept. Apendicele il am scos! Credeam ca am un inceput de hernie, pentru ca ma durea piciorul drept foarte tare. dar am abservat ca am o secretie albicioasa care este un simptom de sarcina. din cate stiu eu... ).
Astazi. Dupa o saptamana jumate, durerile au incetat. Si tot astazi am avut o sangerare vaginala ( nu doar 2-3 picaturi, ci ceva mai mult. dimineata. Iar mai devreme am observat ca inca mai curge putin, cand am dat cu un servetel! ). ( Menstuatia, luna trecuta, mi-a venit pe 25.12... Deci luna asta ar fi trebuit sa imi vina cam pe 22. )
Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ. ( adica o liniuta albastra si alta roz mai jos - test de ala de ` hartiuta ` ).
Acum voi ce credeti. Am o Bts, am racit jos. sau... in cel mai rau caz e o sarcina?
Si o alta intrebare, eu, fiind minora (17 ani ), pot merge singura la ginecolog?
Multumesc frumos!

21 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Am citit postarea ta si m-am ingrozit.
O sa incerc sa nu dramatizez,desi mi se strange inima.
Deci,posibil sa fi luat o boala cu transmisie sexuala de la partenerul tau inconstient.El nu e nevoie sa aiba vreun simptom,e suficient sa fie purtator si gata necazul.O toaleta publica,sau la o cafenea,la scoala,oriunde, este un focar de infectie, te poti pricopsi cu destule fara sa-ti dai seama prea bine cum!
De asemenea, exista posibilitatea sa fii si insarcinata, ia diferite teste de sarcina, 2-3 si fa-le macar te linistesti cat de cat.
Te vei prezenta la medicul ginecolog,un medic particular ca sa nu ai nevoie de trimitere de la medicul de familie si vei urma sfaturile lui orbeste!
Iar iubitului tau ii vei spune clar,sau foloseste prezervativul,sau nimic.
Ajunge ca ti-ai inceput viata sexuala cu destul inainte sa fii trebuit,nu e nevoie sa te si nenorocesti complet de dragul lui!
Nu te juca cu organismul tau,deja situatia ta este serioasa, nu intarzia sa te prezinti la medic!
Fie boala, fie raceala, fie sarcina, fie o combinatie, bine nu esti!
La medic urgent!

| Liviucu a răspuns (pentru greece12):

Hei, de ce tot "sperii" fetele? E cred al treilea raspuns in care citesc cum ca un baiat poate lua o boala dintr-o baie de scoala sau de cafenea. Nu cred ca exista vreun tont care freaca capacul WC-ului cu penisul. Eu spre exemplu nu doar ca ma spal pe maini dupa, dar ma si sterg cu hartie igienica/servetel pe penis dupa fiecare nevoie din atatea motive. Asa ar trebui sa faca fiecare baiat si poate asta face si el. Si vina nu este a lui ci a ei. Baiatul vrea placere si, odata ce vrea fara prezervativ stie si sa o protejeze de sarcina, stie cand sa se opreasca. Insa vina totala este a ei pentru ca accepta de dragul lui sex la anii ei + acte neprotejate.

Revenind la subiect, parerea mea este ca el are o boala primita de la o alta frumusica, si de obicei cele mai multe boli le iei de la niste handicapate cu carii in gura carora le oferi un penis si primesti milioane de alte surprize in schimb. Si pentru ce? Pentru 5-10 minute de placere ca apoi sa distrugi sanatatea chiar viata unei fete de 17 anisori.

Tu Alexandra trebuiesti batuta. Dar ma gandesc ca daca esti bolnava, vei intelege ca mai presus decat dragoste nu trebuie sa fie sexul ci multe, multe alte lucruri...

Iar daca el nu intelege asta, baiatul asta nu este demn de tine. happy

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Un baiat, o fata...tu nu te-ai "pitsilit" niciodata?laughing
N-ai inhatsat manerul toaletei? N-ai tras apa?
Cate maini nespalate au facut asta, inaintea ta?
Si, daca se sperie, stii ceva? Bine fac!happy

| Liviucu a răspuns (pentru greece12):

Pai stai mai, bolile transmisibile pe cale sexuala sunt cele mai grave si sunt usor de transmis viitorilor parteneri, daca trage apa sau pune mana pe un maner si apoi mananca o shaorma ca vaca nespalandu-se pe maini, ce boala poate lua si i-o transmite ei prin act neprotejat? Ia ca-s curios mami. :*

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Balanitis,scabia,cistita,veruci genitale,herpes vaginal, trichomoniasis, hepatita A si c, pot fi transmise nu neaparat prin contact sexual.
Uite aici o mare lista si modul in care se transmit, manifesta si trateaza.

http://www.mariestopes.ro/serviciile-msi/boli-cu-transmitere-sexuala/

Astept reply.:)

| Liviucu a răspuns (pentru greece12):

Mai, cistita a avut si maica-mea, si matusa-mea, stiam ca e raceala jos la voi la femei si se datoreaza faptului ca voi s'teti gajisshi si na, vara si chiar in anotimpul rece nu va imbracati adecvat, mai ales la picioare. Deci nu vad legatura cu manerele de pe clanta usii.

Herpes am si eu, dar il iei dupa ce bei dupa cineva sau cand papi cu lingurita tot dupa acel cineva. Eu insa am luat de la cresa.

La hepatita cred ca ai dreptate dar totusi nu cred ca se ia atat de usor de pe clanta ve ce u l u i i i i i! laughing

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Ok,inca n-ai citit ce ti-am trimis,ia vezi ce spune, na, despre cistita:"Cistita este cauzata de o infectie bacteriana a vezicii urinare, asociata sau nu cu inflamatia uretrei."-deci, la nivelul vezicii urinare, bun."Se poate răspândi si poate provoca daune in functia rinichilor. Foarte raspandita la femei.Nu se transmite sexual dar poate să apară după contactul sexual."Deci nu se transmite sexual...
Zic sa citesti...te lamuresti, spalatul pe maini e cel mai marunt lucru pe care-l poti face pentru a te proteja si pe tine si pe ceilalti.

| Liviucu a răspuns (pentru greece12):

Yes darling, dar aici era vorba ca ea a luat ceva nasol de la el...

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Da,iar el a luat-o de cine stie unde, habar nu are! Poate fi simplu purtator, asimptomatic si se poate jura ca el e perfect sanatos!
Iar simptomele ei spun altceva!

| Liviucu a răspuns (pentru greece12):

Cert e ca ea n-a fost prima pentru el si ca ea isi ia teapa. Asta e si mai grav!

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

L-a crezut, asta e tot.Si la 17 ani increderea in oameni este enorma...of!

| Liviucu a răspuns (pentru greece12):

Asta e. Traim intr-o lume moderna... Prima mea prietena am avut-o mult dupa 17 ani...

| greece12 a răspuns (pentru Liviucu):

Trebuie cumva sa ajung si la intrebarea ta de aseara, mi-a atras atentia dar eram mult prea obosita, poate reusesc acum, inteleg ca multe dor...happy

| pisicutzamik a răspuns:

Buna in primul rand esti minora si nu poti merge singura la ginecolog, decat insotita de un adult, stiu ca daca racestiiti curge o secretie alba, dar nu este exclus poate ai infectie dar poate fi si o sarcina! cel mai bine mergi la medicul de familie intai si spune-i, dupa aceea el iti va recomanda sa mergi la ginecolog sau iti va da un tratament! sanatate multa

| kx123 a răspuns:

Sa nu mai faci asta. Poti regreta o viata pentru cateva minute de placere. Eu zic, cel mai sigur ar fi sa mergi la ginecolog.

| danielcoman32 a răspuns:

S-ar putea sa fie o sarcina, du-te la medic, sunt chestii cu care nu te joci.mergi de urgenta la medic.

| val18 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu iubitul tau si sa ii spui ca te deranjeaza faptul ca el refuza sa mai foloseasca prezervativ si ca in caz de o posibila sarcina nu se chinuie el ci tu, deci tu si sanatatea ta este in joc!
si din cate stiu faptul ca ti-a curs cateva picaturi de sange inseamna ca te-a insemnat (k esti gravida), dar daca ti-ai facut testul si a iesit negativ... Sfatul meu este sa mergi la un ginecolog cat mai repede, si da poti merge singura la ginecolog la 17 ani big grin

| ςคтคℓίηßяùηηєтśέĻĻยℓ a răspuns:

Exista sanse de o posibila sarcina cel mai bine ar fi sa o faceti Protejat.
Daca iubitul tau nu vrea s-o faceti protejat nu o mai faceti.
Du-te la un ginecolog cat de repede poti. Poti merge si singura happy Si poti face si avort singurahappy

| ChemoshRDB a răspuns:

Nu poti merge singura la ginecolog decat insotita de un matur, cred ca de parinti sau bunici, asta in cazul in care vrei sa faci un avort. Pentru un control cred ca poti merge si singura. Cel mai bine e sa vorbesti cu parintii tai, sau daca nu vrei, mai fa un test in 2-3 saptamani. Si ce ai patit cu secretia albicioasa este normal, asta in cazul in care nu curge mult si ai mancarimi. Daca ai mancarimi si curge mult inseamna ca ai o infectie.Deci, s-ar putea sa ai nevoie de Ovule, intrebi la o farmacie de ele, nu sunt foarte scumpe.
Cel mai indicat este sa intrebi o farmacista despre simdromurile tale, daca nu vrei sa mergi la un doctor ginecolog.

| ALEXANDRA1356 explică (pentru ChemoshRDB):

Sincer, in ultimul timo am avut o secretie ceva mai neobisnuita, si in cantitati mai mari decat de oricei... + mancarimi si miros ceva mai urat.

| ChemoshRDB a răspuns (pentru ALEXANDRA1356):

Hmmm... Ai nevoie de ovule. Ia-ti de la farmacie. S-ar putea sa iti spuna si de un antibiotic si o crema necesara pentru ce ai acolo, daca ai posibilitatea cumpara-le si pe acelea, daca nu, doar ovulele, cred ca sunt in jur de 10 lei.
Si mai bine e sa stai linistita, sigur nu esti gravida. Dar totusi fa testul acela in 2-3 saptamani din nou, si fa testul Sure Check.
Daca mai e ceva care te nedumereste, intreaba
Ps: Durerile pot fi si de la o raceala la ovare, in acest anotimp poti raci foarte rapid, incearca sa eviti blugii iarna, sau egarii.
Mult succes si sanatatewinking