| ALEXANDRA1356 a întrebat:

In urma unei relatii de un an jumate, alaturi de prietenul meu mi-am inceput viata sexuala. ( in noiembrie ).

Iubitul meu refuza sa foloseasca prezervativul, si asta ma deranjeaza foarte tare. Am acceptat acest lucru de cateva ori, iar acum, am niste dureri puternice in partea de jos a burtii si a spatelui. ( saptamana trecuta durerea mi se lasa in piciorul drept. Apendicele il am scos! Credeam ca am un inceput de hernie, pentru ca ma durea piciorul drept foarte tare. dar am abservat ca am o secretie albicioasa care este un simptom de sarcina. din cate stiu eu... ).
Astazi. Dupa o saptamana jumate, durerile au incetat. Si tot astazi am avut o sangerare vaginala ( nu doar 2-3 picaturi, ci ceva mai mult. dimineata. Iar mai devreme am observat ca inca mai curge putin, cand am dat cu un servetel.! ). ( Menstuatia, luna trecuta, mi-a venit pe 25.12... Deci luna asta ar fi trebuit sa imi vina cam pe 22. )
Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ. ( adica o liniuta albastra si alta roz mai jos - test de ala de ` hartiuta ` ).
Acum voi ce credeti. Am o Bts, am racit jos. sau... in cel mai rau caz e o sarcina?
Si o alta intrebare, eu, fiind minora (17 ani ), pot merge singura la ginecolog? happy
Multumesc frumos! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

1. Niciodata nu accepti sa faci sex fara prezervativ.
2. Inainte si dupa ce incepti viata sexuala iti gasesti un ginecolog!

Acum mergi la doctor, nu conteaza ca esti minora.

| Empathizer a răspuns:

Nu cred ca esti gravida acum. Probabil ca ai facut o BTS, dar e posibil sa mai fie si o infectie urinara sau o colica renala la mijloc. Este necesar sa mergi la un consult ginecologic. La varsta ta nu e nevoie sa fii insotita de cineva si ai dreptul la confidentialitate. Pe langa consultul in sine, mai sunt necesare o ecografie si cateva analize de laborator: examen de secretie vaginala, testul Babes-Papanicolau, examen de urina, urocultura, serologia sifilisului, testul HIV, testul pentru papilomavirusuri si orice altceva mai considera necesar ginecologul.

Mergi la medic si trateaza-te acum, ca sa eviti consecintele negative pe termen lung. Si pe viitor nu mai accepta sa faci sex neprotejat. Nu trebuie sa accepti niciodata ceva care nu-ti convine si trebuie sa-ti exprimi clar si raspicat hotararea de a nu face concesii nici macar ocazional.

| Twilightthevampires a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata dar ai putea fi infectata, poti avea sculament (nu vreau sa vorbesc prostii sau sa te speriu)
eu am avut de la o tipa si am tras'o ceva timp cu el,
la ginecolog te poti duce linistita si chiar iti sugerez sa o faci cat mai repede,
durerile alea nu stiu de ce le ai dar secretia aia mi se pare cunoscuta de la o tipa de la streaptease,
Fugi repede la ginecolog el iti poate spune mai multe si te primeste si minora neinsotita!
PS :
-daca secretia aia are un miros ciudat si neplacut ia "avionu* spre ginecolog :*
-daca e sculamentul de care vorbeam l-ai putut lua ori ca a ajuns mizerie in vagin in timpul actului secual ori ca prietenul tau e mai. sa nu fiu prea direct, ...albinuta se potriveste :-s umbla mult? :-s

| ALEXANDRA1356 explică (pentru Twilightthevampires):

A umblat. Candva.

| Twilightthevampires a răspuns (pentru ALEXANDRA1356):

Atunci nu mai sta pe ganduri... fugi la medic :*

| Twilightthevampires a răspuns (pentru Twilightthevampires):

Ps :
sa nu iti fie rusine si eu am avut, pe prietenele mele eu le duceam la controale periodic. daca esti amabila sa imi trim si mie un mesaj cu ce este in caz ca nu e ce am zis eu.Bafta!