| anonim_4396 a întrebat:

Inainte de a pune intrebarea, am sa ma prezint: Sunt un baiat de 19 ani, inalt si bine facut, sociabil, prietenos, glumet, avand foarte multi prieteni si prietene. Problema mea este faptul ca nu reusesc sa imi fac o gagica, deoarece aspectul fetei nu ma ajuta, am un nas mare care imi strica fizionomia fetei. Cum am spus mai sus am prietene, insa nu pot depasii aceasta bariera a prieteniei. Am avut niste incercari de a imi marturisii sentimentele, insa am esuat, si am stricat prietenia. Acum intrebarea: De ce voi fetele, aveti prieteni baieti, si ii amagiti aiurea, sperand ca v-ar place de ei? O sa povestesc pe scurt genul asta de relatie prin care am trecut eu. O colega, cu care vorbesc foarte deschis despre orice subiect, si cu care imi pierd timpul pe afara, strand, petreceri, etc., as putea spune ca suntem intr-o relatie adevarata, insa sunt sigur ca ea nu ma place decat ca amic. Am incercat o data sa o sarut, in timp ce ne prosteam in lift, si eram singuri, insa cand m-am apropiat de gura ei mi-a pus mana la gura, un moment jenant, in care nu am mai vorbit o perioada de timp. Ne cunoastem de mai bine de 9 ani, din clasa a V-a, acum suntem amandoi la facultate, ea la Universitate, iar eu la Politehnica. Eram in parc o data cu ea si cu 2 prietene de-ale ei, si primeste un mesaj de la un baiat, cu care banuiesc ca a fost impreuna si s-au despartit, deoarece incepuse sa vorbeasca despre el, eu intelegand ca inca ii place de el. Mai inainte sa iesim in parc, s-a rugat de mine sa ies in parca cu ea si prietenele ei, avand texte de genul: mi-e dor de tine, dupa ce am acceptat imi spune: te ador. Ce vreau sa subliniez si termin, Pe parcursul anilor am inteles ca aspectul fizic are o mare importanta in ochii persoanei de sex opus, nu are nicio importanta cat de bine se simte persoana aceea langa tine, daca nu te place din punct de vedere estetic, doar banii cred ca mai pot diminua din uratime happy, si sa o faca sa te accepte ca iubit. Tin sa precizez ca nu doresc mila voastra, cu raspunsuri de genul nu esti urat, conteaza interiorul, abureli din astea, ma repet: am vorbit cu destule fete, si stiu cum gandesc, si cum isi aleg iubitii.

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Este duminica, trebuia sa fiu deja plecat, dar trebuie sa-ti las un raspuns.
O sa incerc sa fiu cat mai succint.
Ca unul mai batran, mai nasos, mult mai gras si mult mai urat decat tine, o sa-ti impartasesc din cunostiintele acumulate pana acum.
Fetelor nu le place sa raneasca sentimentele, de asta vor ca sa ramaneti prieteni dupa o despartire, de asta inca vorbeste cu tine cand te nu prea te agreaza etc.
Te plangi ca esti in friendzone. Solutie simpla, ii spui ce simti, accepti o simpla prietenie, astepti ca bivolul pentru ca nu stiu cand sa vada o sclipire in tine sau pleci.
Nu incerca sa intelegi fetele, doar accepta-le si atat.
Ai fost si tu planul B, nu ii iesea cu el, erai tu plasa de siguranta, tipul care intotdeauna este langa ea, eu as fi plecat de mult, se vede ca tu cauti iubire din partea ei, dar poti sa te multumesti doar cu prietenia ei, cine stie ce va fi pe viitor, nu-ti dau sperante desarte, alegerea ta ce alegi sa faci.
Nu te increde prea mult in vorbele de genul: mi-e dor de tine, ele sunt mai schimbatoare decat vremea; stii cum alegi un catelus? Nu mergi tu la el, ci acel catel care vine la tine si se bucura, ala este de luat acasa.
Prieteniile platonica baiat-fata, de fiecare data au acelasi rezultat, ori unul ori celalalt inghite fluturi si ii simte cand o vede aproape.
Vrei sa-ti zic si eu ca prea multe se bazeaza pe imagine / infatisare? O stii deja.
Eu sunt zeul prostilor si al ciudatilor, de asta, daca fata nu are nimic pe interior, nici lula nu se scoala. Eu asta am cautat dintotdeauna, interior genial, asta iti recomand si tie, nu se merita sa ai teluri mari cand vine vorba de fete foarte dragute, ele au prea multi care le urmaresc. Ti-am spus poveste cu catelul, asta iti recomand sa cauti.
Ti-as spune sa nu cauti dragostea, caci ea te va gasi.
Nu mai fi suparat ca te-a refuzat o don'soara, nu fi tipul ala care viseaza prea maret si dupa aia se supara ca nu i-a iesit.
Eu nu mai stau la trivialitati de genul, dar nici nu caut dragostea, nu exista pentru fiintele ca mine, dar cui nu-i place de mine si nu ma suporta, a doua oara nu ma vede si nici unde nu bate soarele nu ma doare.
Ti-as da o poza cu mine, sa vezi ca nu bla bla si ca sunt nu stiu ce Adonis cu 10 Afrodite in jacuzzi.
P.S. Daca tu crezi ca daca ai avea bani si ar trage toate cotofenele de tine pentru o relatie, este o solutie, nu te asteapta zile bune, mai bine sa cauti pe cineva care te accepta asa cum esti.
P.P.S. Fetele simt disperarea de relatii, mai bine sa fi sigur pe tine si sa astepti sa fi ales, nu cules.

Eu te-am lasat, iti doresc duminica placuta, daca te-a suparat raspunsul meu, scuze.

| bogz a răspuns (pentru Klepto):

Deci mi-ai facut ziua! Raspunsul tau este mult prea genial, nu mai vorbesc de sinceritatea de care ai dat dovada.Bravo, tot respectul meu!

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=hivhwl4Ouk8 ele tin cont de bani apoi sa lanseaza pe tine sau cadouri la rand cum fac multi sa le bage in pat, panarame dar daca apuci sa lucrezi prin strainatate faci comanda de o femeie de aici www.realdoll.com alegi tara unde esti si in 3 luni o ai acasa.

| DeeaMarry a răspuns:

Toata lumea are defecte!
O fata care iti merita atentia va trece peste defectul tau fizic, in cazul in care ii va placea mult personalitatea ta.
In cel mai rau caz, cauti fete a caror infatisare sa nu se apropie de perfectiune.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Stai linistit, fii tu insuti, ce e al tău e pus de oparte.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mda din pacate ai dreptate iar un nas mare strica toate lucrurile. Ai deja 19 ani n-ar strica sa te interesezi daca merge si cat costa sa-ti faci o operatie de rinoplastie.

| AtateaConditii a răspuns:

Fetele nu doar ca nu le plac baietii urati dar in mare parte le este rusine sa isi faca aparitia cu ei pe strada ca oare ce zice lumea ia uite la aia ce frumoasa e si ala e urat ca dracu. Sunt rare fetele care accepta baietii asa cum sunt. Dar tu esti sigur ca ea te place, adica la caracter. o faci sa rada? O sprijini la greu? AI dreptate daca era-i frumos sigur era-i cu ea pana acum. Lasa timpul sa treaca pana se maturizeaza si o sa isi dea seama ca nu conteaza aspectul asa mult. Si daca poti fa ceva cu nasul ala.

| monykutza a răspuns:

La prima vedere conteaza si aspectul fizic de ce sa mint dar apoi conteaza cum te simti cu acea persoana, ce simti in interior atunci cand esti cu acea persoana. Nu este neaparat o regula la asta. Eu de exemplu cand l-am cunoscut pe prietenul meu nu m-a atras deloc fizic dar apoi am inceput sa vorbim si acum am ajuns sa avem o relatie de 3 ani

| neutrino a răspuns:

De obicei tinerii din Politehnica sunt oameni practici, nu prea bat campii aiurea, iar despre mila, se pare ca asta transmiti in textul tau, desi tu doresti sa te dai cocos. Cand te-ai indragostit ultima data de o fata urata, cu suflet nobil?

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

M-a luat valul si am vorbit mai mult decat trebuia, insa eu doar am vrut sa ofer o perspectiva mai buna pentru un raspuns mai detaliat. Foarte adevarat! mi-am pus problema asta, sa fiu eu in locul ei, de ce sa te indragostesti de cineva de care nu iti place cum arata, si am realizat ca este indecisa in ceea ce vrea, de parca o forta nu o lasa sa ma gaseasca atragator sexual.

| Mussette a răspuns:

Ce defect fizic ai gasit si tu: nasul. Doar nu-i cat a lui Pinochio.
Nu conteaza mereu sau 100% aspectul fizic intr-o relatie.
Degeaba te atrage fizic, daca nu va intelegeti, nu-i respect, nu legati 2 cuvinte, nu-i aceea iubire pornita din interior, nu doar de la aspectul fizic.
Ea poate tine la tine ca la un prieten, fiind de atatia ani buni prieteni, poate nu s-a uitat la tine ca la un posibil iubit.
Ai 19 ani. Vei intalni la Politehnica la fete, ca e asa mare facultatea...
Nu dispera din cauza aspectului fizic. Un baiat cand e prea frumos, sau mai frumos ca fata, umbreste aspectul exterior al iubitei.
Doar nu vrei sa fi Radu cel Frumos.
Cred ca ai auzit expresia: "barbatul trebuie sa fie un pic mai frumos ca dracu".

P.S.:citeste strofa 24: http://www.poezie.ro/index.php/poetry/202359/print.html
si vei vedea un ideal de baiat in viziunea unei fete indragostite. :D

| Skilline2012 a răspuns:

HEhe, iti zic eu ca nu conteaza aspectul xD. O sa cuceresti, keep calm.

| corhaz a răspuns:

Nu te contrazic frate. aspectul e numarul 1 mai ales in ochii domnisoarelor stiu si eu.pai acum incearca pana la urma va aparea si pentru tine una sau cand vei lucra eventual vei avea banuti fa in asa fel sa iti faci rinoplastie.

| Ciumpi35 a răspuns:

Aspectul fizic nu-i totul, dar conteaza. Cand iti alegi un fruct te uiti la culoare, miros, forma etc. asa si oamenii se uita la fizic, comportament, pozitia sociala. Toate conteaza. Toti avem aceste lucruri doar ca mai putin din aia, mai mult din aia. Sper ca ai inteles ce am vrut eu sa spun.

| Futhakari a răspuns:

Daca tu stii prea multe de ce ai mai pus intrebarea deja nu ai nevoie de noi, ca esti cam figurant ca ai un corp cladit, ai preteni/pretene dar nu te vor ca nu vad ceva in tine ce le trebuie lor si punc.
Nu trebuie sa fi arogant si increzut sa nu folositi cuvintele: ca nu esti urat, conteaza interiorul abureli din astea.
Noi te sprijinim cum poate fiecare dar la tine in cap e o gaura neagra.

| anonim_4396 explică (pentru Futhakari):

Apreciez orice fel de feedback! Imi pare rau daca ti-am lasat impresia ca sunt arogant, eu doar am vrut sa ma prezint, nu pentru a ma da mare(oricum nu va cunosc si nu ma cunoasteti) si doar sa va prezint propria-mi situatie prin care trec.

| Futhakari a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nimic poate ai fost suparat cand ai scris intrebarea te inteleg si ami pare rau daca team luat la rost, ce ati recomand sa face gasesteti una la fel ca tine adica sa aiba calitatile tale, si sunt fete care poate tear plage dar tu esti prea orb sa te uiti la ele cine stie poate nu-s extram de frumoase dar au poate o inima mare bafta.

| Geezgirl a răspuns:

Ma simt atat de prost ca si eu fac parte din genul acela de fete.

| Waffen18 a răspuns:

O mare parte a succesului o are si aspectul fizic, dar ia si gandeste-te, oare chiar nu o sa ai si tu o fata in toata viata asta?

| Villy09 a răspuns:

Ai avut doar ghinion pana acum, mare ghinion.Si eu am un nas mare, pana acum 3 ani pot sa zic ca puteam avea orice fata voiam,doar ca nu erau relatii serioase,apoi am stat un an si ceva singur,nici macar cu prietene pana cand am gasit fata potrivita care sa ma accepte asa cum sunt,si sa nu crezi ca fata m-a acceptat doar pentru ca ar fi ea urata,a avut pretendenti mult,mult mai frumosi ca mine si totusi nu a contat asta, deci continua sa speri, va veni si ziua in care iti vei gasi fata potrivita, tuturor ne e destinata una, trebuie doar sa apara.Succes si nu te mai gandi doar la asta, cand te astepti mai putin, atunci se va intampla.

| drd03 a răspuns:

Ar fi trebuit sa intelegi pana acum faptul ca oamenii sunt diferiti si ca au gusturi diferite. Si sincer, sunt destul de sigura ca nu din cauza nasului nu vrea amica ta sa fie cu tine, ci pur si simplu pentru ca ea te vede doar ca pe un prieten, nu se simte atrasa de tine, asta nu inseamna ca ai tu o problema. Intre oameni ori este acea chimie, ori nu. Si nici macar nu e neaparat sa fie atractie de la inceput, poate aparea si pe parcurs, deci e posibil ca amica ta sa te vada cu alti ochi in viitor, cine stie. Dar cel mai bine ar fi sa lamuresti cu ea lucrurile.
Pentru mine unii oameni care ies din tiparul perfectiunii sunt interesanti. Dar acei oameni nu sunt complexati si asta se simte in comportamentul lor. La tine alta e problema, tind sa cred ca atitudinea.

| anonim_4396 explică (pentru drd03):

Am trecut peste problema aspectului, si chiar fac glume, si rad la glumele prietenilor pe seama nasului meu, m-au poreclit aspiratorul laughing, insa nu simt ca pot atrage atentia unei fete doar cu aspectul, prima impresie conteaza foarte mult si foarte greu o poti indrepta.

| Mussette a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca fata are suficienta minte, va trece dincolo de aspectul fizic. Iti spun asta ca fata. Mi s-a intamplat sa plac cate un baiat entru ce este el, ci nu pentru cum arata. Chiar daca nu avea trasaturi ale baiatului ideal, in cazul meu. Iar cand am placut mai intai fizic, relatiile nu au mers. Era doar o atractie carnala. tongue
Eu nu-s perfecta, fizic vorbind acum; ar trebui sa sufar multe modificari. Si totusi, sunt placuta de baieti, care apreciaza ceea ce sunt cu adevarat. Ca baiat mai merge sa nu fi perfect, dar ca fata e deranjant sa nu fie o frumusete.
Asa ca bucurate de viata, ca fete sunt destule care sa te placa. Asteapta 1 octombrie si vei vedea. big grin