| Wraic a întrebat:

Inainte de intrebare, cateva lucruri care va fac sa intelegeti situatia:
Eu sunt impreuna cu o fata de o luna.
Fata este extrem de geloasa.
Cand eu ii spun ca o iubesc ea imi spune ca nu crede, si chiar daca i-am spus ca ma raneste cand spune asta tot continua sa o faca.
Ea mereu imi impune anumite lucruri, dar eu nu am voie sa-i spun ei sa nu faca ceva.
Cand incerc sa fac glume cu ea, mereu se transforma intr-o cearta deoarece le ia in serios.
Ea mereu imi spune ce nu ii convine la mine, dar eu daca ii spun la randul meu imi da raspunsuri de genul "ce sa zic", "uite ce te deranja pe tine".
Eu nu zic ca eu sunt perfect si eu i-am gresit de cateva ori, dar ea exagereaza prea mult. Azi mi-a spus ca a inceput ziua asa de frumos si apoi cand a inceput sa vorbeasca cu mine s-a dus de rapa. De doua ori i-am zis ca o pup dulce inainte sa-i inchid telefonul si ea a zambit intr-un mod urat daca pot spune asa si dupa mi-a spus pa imediat. Adica eu inteleg ca poate i-am creat vreo neplacere, dar si cand vreau sa rezolvam totul ea tot nu vrea sa o faca.
Mi-a spus ca ea a avut o relatie acum 3 ani ce a durat 1 an si a fost foarte frumoasa. Mi-a povestit cum ex-ul ei ii aducea mereu cate o ciocolata in fiecare saptamana si ii facea cadouri si eu va dati seama ca m-am simtit prost deoarece vorbea cu atata placere despre el si eu in gandul meu ma comparam cu el, eu la 19 ani, fara niciun salariu nu pot sa-i ofer ce ii oferea fostul ei de 30 de ani, caci da ea era in clasa a 9 a si statea cu o persoana de 30 de ani. Ea inca pastreaza bratara pe care fostul ei i-a dat-o cadou, chiar daca s-au despartit din cauza ca el a inselat-o cu altcineva.
Are probleme mari cu increderea din cauza fostului ei, azi am intrebat-o cand are de gand sa inceapa sa aiba incredere in mine si mi-a spus ca nu stie. Eu i-am spus ca vreau sa stiu ca sa-i ofer timp necesar sa treaca peste trauma cu fostul ei si tot nu a vrut sa-mi spuna. I-am zis ca nu pot rezista asa pana la nesfarsit, stiind ca ea nu va avea niciodata incredere deplina in mine si desigur ca a inceput sa sara in sus de nervi. Mi-a spus ca ea mi-a zis la inceputul relatiei lucrurile astea despre ea si ca stiam deja in ce ma bag, dar totusi sa lasi trecutul sa-ti afecteze relatia cu persoana pe care o iubesti este prea mult.
Se afla in sesiune acum si mai are 2 examene pana saptamana viitoare, nu vreau sa ma despart de ea inca deoarece nu vreau sa-i afecteze performantele la facultate.
Asa ca intrebarea este:
Credeti ca ar trebui sa ma despart de ea acum sau dupa ce termina sesiunea? Sau ar trebui sa continui cu speranta ca se va schimba...

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu putem sa iti spunem daca sa te desparti de ea, sau nu... asta doar tu poti sa decizi, ar fi si absurd sa intervenim intr-un asa fel.
Iar "speranta" ca se va schimba, nu vine niciodata singura (sau poate doar in putine cazuri).

Solutia pe care o vad eu, ar fi sa vorbesti cu ea, ii spui sincer (si te asiguri ca intelege acest mesaj) ca tie nu imi place aceasta situatie, spui exact ce gandesti, ii explici frumos cum si ce nu iti place. Este dreptul tau sa fii fericit intr-o relatie, iar daca nu se poate... asta este, pui punct.
Ii spui ca nu vrei sa mai continui relatia asa, daca nu face ceva in privinta asta. Daca face, atunci o sa fie totul bine, si probabil o sa se intoarca iar la acest comportament, motiv pentru care o sa vorbiti iar. Daca nu se mai intoarce... si mai bine.

Iar daca nu se schimba, si nu intelege mesajul pe care il transmiti si insinueaza ea altceva... atunci asta este, te desparti si gata.

Oricum, atitudinea ei imi pare de copil, mai ales cand iti spune despre fostul ei, ceea ce este absurd, nu ar trebui facuta o comparare.

Te felicit pentru ca esti asa si iti faci griji, iar daca o sa fie cazul sa va despartiti sau nu, iti doresc sa gasesti exact ceea ce cauti (cu toate ca o sa gasesti asta).

Numai bine si mult succes iti doresc! ^_^

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Las-o boss pe drumul ei, mergi si gaaeste-ti una cu care sa fii fericit.

Nu vezi ca stai cu ea pentru ca ai temdinte masochiste?

Da-i drumul... nu mai pierde timpul. Spune-i pa si gata, treci la una care te asteapta si te va dori asa cum esti.

| siriusblack98 a răspuns:

Bă voi vă comportați de parcă ați fi împreună de vreo 15 ani nu de 1 lună. Așa nu merge și zic să-i pui punct. Faptul că are sau nu sesiune este absolut irelevant.

| alexalx1234 a răspuns:

Da-o dracu de tampita. E dusa rau. Ii e dor de banii si *** aluia. De tine doar isi bate joc. Nu se va schimba deloc.

| alexalx1234 a răspuns:

Las-o sa sufere. Ce daca se afla in sesiune? E o scarba, nu tine deloc la tine. Meriti o fata normala la cap nu o descreierata nebuna de legat.

| UnDiavol a răspuns:

Dacă iubești cu adevărat din tot sufletul și inima ta nu renunța la ea nu ai de ce nu contează trecutul ei nu contează dacă are copii nu contează dacă multe altele dacă iubești cu adevărat din tot sufletul și Inima Ta Nu renunța la ia absolut niciodată

| tzionut a răspuns:

Raspunsul la prima intrebare e acum (chiar acum pune mana pe telefon, stabileste o intalnire si dai papucii)
Realitatea e ca mandra nu a trecut inca peste fostul, si tu esti doar un pansament de care isi bate joc. Nu are incredere in tine si nu te respecta. De ce sa mai pierzi timpul?
Ii spui frumos fetei ca ai obosit sa astepti increderea ei. Dorestei mult noroc in a gasi persoana potrivita pentru ea. Apoi rupe toate legaturile cu ea.
E posibil sa realizeze ce tampa e ca te-a lasat sa pleci si sa te caute dupa o perioada, si atunci vei avea de hotarat daca mai merita sau nu increderea ta.

| Andreeeush3369 a răspuns:

Nu esti tu responsabil de nicio traumă de a ei si nici nu ai un motiv sa te invinovatesti, felul cum se comporta cu tine denotă clar cat e de imatura, si sa ti l dea exemplu pe fostul mi se pare si mai scarbos, chiar iti dai seama si tu ca nu merita, sa se schimbe ceva? crezi ca o sa duca undeva? Iti sugerez sa nu te mai complici, bye

| HapPyMATEI a răspuns:

Ia mai d ate n rasa amti ca nu staue eu sa citesc