| princess_9789 a întrebat:

Incep prin a va spune Buna! Este o intrebare serioasa nu ca stupiditatile puse de copii de 13 ani care viseaza dragostea absoluta. Ma apropii de varsta de 18 ani si am cateva interbari pentru cei care pot da sfaturi utile si ma pot ajuta.
Am trecut acum ceva timp( cam acum un an de zile) printr o poveste complicata de dragoste. Am stat cu baiatul respectiv un an si jumatate: l-am iubit foarte mult, desi el era foarte gelos, posesiv, iar relatia noastra s-a incehiat urat deoarece el m-a lovit, m-a jignit, m-a scuipat, desi niciodata nu am calcat stramb siniciodata nu i-am dat motiv pentru a se comporta asa. In primele luni de la despartire am tercut prin niste momente terifiante, de care nu as vrea sa imi amintesc: cosmaruri, nopti nedormite, amenintari din partea lui.
Am incercat sa ma ridic, sa ma adun si sa spun ca el nu m-a meritat niciodata. Am trecut peste obstacolul acesta cu fruntea SUS si am cunoscut acum o luna de zile un baiat.Am iesit, iar acum suntem impreuna. Ideea e ca mi se pare foarte ciudat: el nu prea ma suna, nu prea comunicam, dar in schimb cand suntem impreuna ne intelegem foarte bine. Mi-a facut cunostinta cu prietenii lui, am iesit impreuna si m-am simtit foarte bine alaturi de el si prietenii lui. S-a purtat frumos cu mine, insa nu vrea sa ma conduca pana acasa ( recunosc ca stau cam la 50 de minute de mers pe jos fata de locul in care sta el), iar cand iesim in oras ma suna cu 30 de minute inainte: hai sa iesim afara.
Nu vine sa ma ia, nu prea ar da semne ca ii pasa. Nu am pretentii sa imi dea raporturi cu ce face, cu cine este pentru ca nu imi place sa fiu stresanta, agasanta, si nici sa fiu stresata. As vrea sa discut mai mult cu el.
Am incercat, si mi-a spus ca doar mi se pare ca lui nu ii pasa de mine si ca lucrurile nu stau deloc asa.Sunt fata, iar atunci cand plec din oras, si ma duc inspre casa este intuneric. Am o experienta neplacuta din trecut asa ca imi e frica sa ma duc singura acasa, trecand printr un cartier destul de periculos. Iar el ma lasa singura... Oare nu e suficient de matur? Multumesc si dati mi sfaturi daca e normal cum procedeaza

Răspuns Câştigător
| Christtine a răspuns:

Ceva sigur nu e in regula cu el. Daca te-ar iubi cu adevarat nu l-ar interesa distanta de 50 de minute si mai ales ca stai si intr-un cartier periculos. Daca ar fi cu adevarat indragostit cu tine "te-ar sufoca" cu telefoane, ar vorbi despre planurile sale cu tine cu multe ore inainte. nu cu 30 de minute. Un motiv ar fi ca are pe altcineva. dar nu poti s bagi mana-n foc pana nu te convingi de lucrul acesta. Alt motiv ar fi ca nu e destul de matur cum ai spus si tu si nu isi doreste o relatie serioasa. Nu este dispus s se implice. Vezi tu. o relatie e compusa din doi nu din unul singur. Este genul care nu pune prea mult suflet. ori care zboara din floare-n floare.

Acum decizia e numai a ta. Daca tu tii la el si vrei cu adevarat ceva serios cu el, incearca sa discuti. Comunicarea este cheia! Chiar daca el nu va dori sa vorbeasca despre asta cu tine, tu vei sti macar ca ai incercat. Si sa nu-ti fie jena. Daca tine la tine te va asculta si nu va cauta pretexte s schimbe subiectul, ba chiar iti va promite ca se va schimba. Acum depinde f mult si de caracterul sau. Oricum, incearca sa discuti asta fata in fata nu la telefon. Asa iti vei da seama de gesturile pe care le face. si iti vei da seama daca minte sau spune adevarul.

Si revenind la ultima ta intrebare... Nu este normal. Ti-am mai zis. discuta cu el, si iti vei da seama daca face asta involuntar.

Succes. si sper ca ti-am fost de ajutor. te pup:*

8 răspunsuri:
| princess_9789 explică:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, chiar m-ati facut sa ma intreb ce vreau cu adevarat si sa ma gandesc bine inainte de a lua orice decizie. Voi discuta si cu el, daca nu se schimba nimic viata merge inainte! Multumesc si mult succes pe cararile astea ciudate complicate si apetisante ale Dragostei:*

| cLeILa a răspuns:

Nu e deloc normal cum procedeaza,daca ar tine la tine intr-adevar tear duce acasa, si ar face tot posibilul ca tu sa raai cu el si sa va iubiti,tiar da mai multe apeluri pe zi,tear contacta mult mai des,el sigur are p cineva si sta cu tine ca sa aiba mai multe,dar crede-ma te inseala,da nu stiu fa ce crezi ca e mai bine pentru tine,sa stii ca nici acest baiat nu te merita,si in legatura cu primul ai facut o alegere proasta, si-a batut doar joc de tine.ok multa bafta pe viitor, fundita plzzzz

| Atâtdedulce a răspuns:

Bună.Am citit cu sufletul la gură povestirea ta, şi din primele rânduri mi-am dat seama de un kucru. Iubitul tău, fostul, făcea toate lucrurile pe care actualul nu le face. Adică te conducea acasaă, te suna, îţi spunea unde se duce, venea să te ia. E normal ca acum tu să-i pui oarecum intr-o balanţă, să-i compari happy.Dar părerea mea este că băiatul nu-şi dă suficient interes, că eşti doar aşa, ceva pentru timpul lui liber. Te sună cu 30 de min inainte ca să ieşiţi afară, ceea ce inseamnă că atunci când el îşi organizeazătimpul, pe tine t6e include la 'rezerve' Ceva de genul : dacă am timp, o sun, dacă nu, asta este. Înţelegi? happy Nu vreau să-ţi zic să te desparţi de el, dar dacă deja i-ai expus problema şi nemulţumirile tale, iar el nu a făcut nimic in acest sens, altă soluţie nu văd. De ce să stai cu cineva care nu dă doi bani pe siguranţa ta, de exemplu. Dacă zice că îi pasă de tine, de ce te lasă să vii acasă, 50 de minute pe jos. Sunt cupluri care stau la kilometri distanţă, şi care tot fac un efort. E decizia ta. Gândeşte-te că poţi să dai peste un băiat cum îţi place. Fără să-ţi baţi capul cu cei ca el. Baftă happy

| TheSol a răspuns:

Uau `... Poveste foarte impresionanta...happy
Ar trebui sa ii impui si tu cateva "reguli" sa vezi cum reactioneaza.
Ai si tu mandia ta si asa ar trebui sa ai mereu.
Spune`i la un moment dat [cand crezi tu ca e perfect] ca ti`e frica sa mergi acasa singura si ai sa vezi cum reactioneaza. Ar fi trebuit sa faci asa de la inceput, de cand ai vazut ca nu vine cu tine acasa. Nu trebuia sa faci cum vrea el. Ai grija.in locul tau asa as proceda...
Bafta multa, sper ca te-am ajutat si sper sa se rezolve :*:*

| johnyboy a răspuns:

Normal ar fi sa te conduca, probabil dupa ce o sa treceti la etapa urmatoare a relatiei, adica sex, probabil ca o sa inceapa sa se gandeasca si la tine si sa te ocroteasca, sa te apere si normal te va conduce, daca nu face asta atunci lasa-l pe fraierica, ca nu merita.

| nebunu_5532 a răspuns:

Parerea mea este ca nu prea il intereseaza persoana ta si doar asteapta mai repede ziua in care o sa ajungeti sa faceti sex. Nu este normal ca un baiat sa isi lase prietena sa vina singura si mai ales sa plece singura noaptea spre casa. Mai bine il lasi acum inainte sa fie prea tirziu si sa apuci sa te indragostesti de el dupa care sa suferi iar. Sunt destui baieti care isi doresc o prietena si care stiu sa se si poarte cu o fata. Succes

| Ioana960 a răspuns:

Buna princess! Cred ca el nu te mai iubeste! Poate...e cu alta fata. Ma bucur ca ai scris povestea trista prin care te taraie un baiat! Intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui e :tu il mai iubesti?

| Bogdyrur a răspuns:

Toti scriu aici raspunsuri din perspectiva celui care pune intrebarea in speranta ca o sa primeasca funda. Sincer uite ce cred eu:
Sunt feluri si feluri de baieti unii mai indiferenti, unii posesivi(cum ai zis), altii timizi... sper ca intelegi unde bat. Nu pot fi toti baietii la fel, cu si-ar dori fetele, daca se comporta frumos cu tine cand iesiti, ti-a facut cunostinta cu pritenii lui, sunteti impreuna.clar ca te iubeste, ce interes ar avea sa isi piarda vremea cu o fata daca nu o iubeste, sau daca nu ii place compania ta. Poate ar trebui sa il intrebi sa ii spui parerea ta, sa il rogi frumos sa te conduca acasa, sa ii spui motivele din cauza carora vrei sa faca acest lucru. Iar daca nu te suna de ce nu il suni tu...nu ai de unde sa stii situatia lui de acasa. Daca un baiat dinainte te-a sunat nu inseamna ca toti o sa faca la fel. Aratai ca pe tine te intereseaza, incearca sa il intelegi si incearca sa te faci inteleasa. Poate el nu a inteles ce ii ceri.
Succes!