| anonim_4396 a întrebat:

Incepand cu acest an scolar, am intrat la un liceu unde nu cunosteam niciun elev. Dupa o luna pot spune ca o fata de la mine din clasa m-a impresionat. Problema este ca sunt o fire timida care nu prea comunica si care chiar daca ar vrea sa comunice n-ar face-o deoarece cred ca nu am ce subiecte discuta. In clasa suntem putini baieti dintre care doar 3 sunt linistiti, restul fiind vulgari, smecheri. Cum as putea comunica mai mult cu fata respectiva si cum as scapa de timiditate? Ma face sa ma simt prost. De asemenea, fata respectiva se uita de cateva ori la mine, chiar odata a venit sa discute cu mine dar parca simt ca nu pot actiona. Sa par mai interesant, poate nu arat destul de bine... Ce ziceti? In plus, fata se duce de multe ori la etaj cu cateva fete din clasa sau discuta cu ele... eu simtind ca nu e locul meu sa ma bag in discutiile lor.

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Nu trebuie să te chinui să fii vorbăreț. Ia-o ușor și întreab-o lucruri banale, pune-te în bancă cu ea de fiecare dată când e liberă, chiar dacă e pauză, încearcă să vorbești cu ea și după puțin timp, da-i mesaj pe Facebook și vorbește cu ea acolo, unde e simplu și fără emoții.
Probabil te place, dar așteaptă să faci și tu ceva. Nu încerca să faci lucrurile serioase cu ea, nu-i spune că o placi decât dacă dă semne că te place și ea. Dacă o face, spune-i că îți place și că ai vrea să vină cu tine la un suc sau ceva. Nu "te rog", nu "daca poți". Dacă se comportă doar ca și o colegă de clasă, vorbește cu ea și încearcă să-i stârnești interesul. Mai vorbește și pe la școală cu ea, să nu creadă că esti dubios, dar axează-te mai mult online, pana începi sa o cunosti si te simti mai lejer cand vorbesti cu ea.
Ai o singură regulă în vorbitul cu fetele. Fii sincer și indiferent, dar nu nepăsător. Ești băiat, ăștia cărora le e frică să spună ce cred sau simt, sunt cei mai penibili. Daca vezi ca lucrurile merg bine, poți sa o inviti undeva. Dacă e cazul sa-i spui că o placi, spune-i și atât. Nu aștepta un răspuns și nici nu te arata prea afectat dacă e unul negativ. Dacă îi place bine, dacă nu, bine. Mă contrazic pentru că lucrurile diferă de la caz la caz. Dacă te place e logic să-i zici rapid că o placi, ca să nu creadă că nu vrei același lucru. Dacă nu te place, e logic că vrei s-o faci să te placă, că dacă-i zici direct, o să te refuze. Și vorbește mult cu ea, mai ales pe Facebook. Ore întregi, dacă aveți subiecte bune și lucurile vin de la sine, dar nu zile la rând. Las-o puțin să se întrebe ce faci azi, de nu i-ai dat mesaj. Apoi vorbește iar cu ea, poți și mai multe zile la rând, iar dacă vezi că își pierde incet interesul sau devine seacă, răspune-i și tu sec, rar și scrie-i după câteva zile. Dacă lucrurile se tot învârt în cercul ăsta, nu-i mai scrie nimic până nu o face ea (o s-o facă).
Ideea e să nu fii insistent, să fii sincer și direct, puțin indiferent, dar las-o să știe că o placi, dar nu atât de mult încât i-ai suporta porcariile. Dacă îți spune de alt tip schimba subiectul sau spune-i că nu te interesează, sau dacă vrei să fii mai ok, spune-i că nu le ai cu sfaturile.
Am tot insistat cu "fii sincer". Dacă vezi ca lucrurile merg ok online dar la scoala pur si simplu nu poti sa vorbesti ok cu ea, sau lucrurile nu sunt cum ar trebui sa fie deoarece ai emotii si tampenii de genul, pur si simplu spune-i că esti timid uneori. E mai bine decat sa creada ca esti dubios pentru ca transpiri grav cand vorbesti cu ea.
Și nu îi da niciodată mai mult de 2 mesaje la rând, dacă nu răspunde. Indiferent dacă ți-a zis cineva că i-a murit bunica și suferă, nu îi da mai mult de 2 mesaje. Treateaz-o așa cum te trateaza ea. E activă și vorbește ok, râde, glumește, fa-o și tu. Dacă e aiurea și răspunde sec, fă-o și tu. Dar încearcă să-i stârnești interesul, dacă va dati seen unul altuia nu rezolvati nimic.
E complicat cu femeile astea. Mai ales prin liceu. As putea sa mai zic o gramada, dar le inveti tu pe parcurs.

| SCHLIRi a răspuns (pentru LoveSleep):

Mi-a placut raspunsul tau, o sa incerc sa fac aceste lucruri... pana la urma ce se poate intampla. Totusi cand ajung la scoala parca se schimba lucrurile si devin emotionat. chiar daca acasa imi zic ca azi dau lovitura.

| SCHLIRi a răspuns (pentru LoveSleep):

Dar cateodata cand in spatele ei sau in fata ei sunt fete. nu mi se pare ok sa ma duc sa discut. pare ciudat in opinia mea.

| LoveSleep a răspuns (pentru SCHLIRi):

Am zis sa mergi la ea cand e singura, și mie mi se pare ciudat să vorbesc cu cineva când sunt mai mulți oameni acolo pe care nici nu-i cunosc. Și e și mai greu, că o să se simtă ciudat, în plus, o sa conteze și părerea celorlalte fete despre tine. E complicat, găseste un moment în care e singură.
Și dacă stă afară pe o bancă, de exemplu, fie că e singură sau cu cineva, observă și gândește-te cum ai putea să începi. Nu te grabi, asteapta sa observi ceva de care te poți lega și începe conversația cu aia.
Nu te duce cu "Ce faci?" Ca o sa zica bine și n-o să mai știți ce să spuneți.
Și fără complimente, cel puțin fără complimente exagerate.
Hai, ca nu e asa complicat.

| SCHLIRi a răspuns (pentru LoveSleep):

Am incercat sa fac aceste lucruri in aceste 2 zile. dar pur si simplu ma blochez in fata ei. Vorbesc foarte rar( iar cand o fac iese totul ok) dar nu o gasesc singura. ba vorbeste cu o fata. ba sta cu o alta fata. ba merge undeva(la etaj) cu o alta fata. Pur si simplu parca ma simt pe dinafara. Ce as mai putea face?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea incepe prin a o saluta si a o intreba ce face, atunci acnd este singura.

| Demetrov a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca viata e prea frumoasa, lasa timiditatea. Timiditatea asta nu permite persoanelor sa fie fericite, gandeste-te logic : X te place, dar e timida si nu iti spune, tu la fel. Iti place de o fata? Bun, te duci la ea si o inviti la un suc, incearca sa te comporti ca un domn, sa faci lucruri ca sa o impresionezi intr-un mod placut. Mie mi-a placut de o colega 5 ani aproape, dar timiditatea asta mi-a redus sansele atunci.

| SCHLIRi a răspuns:

Am incercat sa fac ce ai zis. dupa 2 zile din saptamana ma simt cam ciudat. gen am incercat sa vorbesc dar nu foarte des. chiar foarte rar, dar cand o fac, treaba iese ok. Problema e ca nu este singura niciodata. Ba vorbeste cu o fata. ba iese cu o fata. ba sta cu o fata. ba cu mai multe... Ce sa fac?

| SCHLIRi a răspuns:

Am incercat sa fac ceea ce ai zis. dupa 2 zile de scoala. ( m-am imbarbatat acasa) parca simt ca nu pot. Am incercat sa vorbesc dar foarte rar ( cand o fac iese ok). Parca nu stiu despre ce as putea vorbi interesant. sau nu o gasesc singura niciodata. ba e cu o fata in banca. ba vorbeste cu alta. ba se duce undeva cu ea. Ce D-zeu mai pot face