| bianca898 a întrebat:

Stiu ca e mult de citit dar sper sa ma ajutatj si pe mine. Am si eu o mica problema. Ma simt foarte trista, chiar de multe ori intru intr-o mica depresie deoarece vad persoane care discuta atatea si mereu sunt ascultati. In general sunt o fire destul de vorbareata. Problema sta in felul urmator: in trecut eram un pic mai timida, chiar mai rau de atat pentru ca aveam foarte multe health issues, insa am reusit sa trec peste ele.Singura care ar mai fi este depresia,insa nu as avea o daca nu as intampina problema cu comunicarea si prietenii. De multe ori cand converseaz cu colegii cu care vb din fata si in spatele meu mai iau si eu parte la conversatii. Uneori sincer decurg ok, dar de cele mai multe ori nu sunt interesata de subiect. Vb des despre scoala, facultati chestii si habar n-am cred ca problema ar fi ca sunt introvetiti,iar mie nu imi place sa vb mereu despre asta. Pare ca viata se rezuma doar la munca si mna sunt de acord ca trebuie sa te gandesti si la viitor,dar eu ca si adolescent caut si distractii. Asa ca stau mai mult singura ca nu am cu cine sa vb care sa aiba aceeasi energie de a vb ca si a mea.
La prieteni pot zice aceeasi chestie, ma simt plictisita in mare parte sa vb cu ei pentru ca nu imi transmit acel sentiment de bucurie de a comunica si nu prea mi se par interesante discutiile si nici nu am ce vb despre acele subiecte in care nu prea ai ce discuta. De iesit rar, de vb la tlf rar, poate chiar deloc doar cateva mesaje cu hai sa iesim si eu am incercat sa le zic sa iesim mai des, sa tot initiez conversatii, dar nu merge. De asta pot zice ca sunt singura, ma simt fara prieteni, am impresia ca nu tin asa mult la mine daca nu ma contacteaza asa mult si nici nu propun o iesire sau sa facem ceva. Mai pe scurt de asta am des stari de depresie, chiar si la scoala si ma super oboseste depresia, dorm aproape toata ziua din cauza asta. Singurele dati in care nu mi se intampla este cand am avut parte de conversatii ca lumea. Ca si o mica paranteza ca sa va mai spun despre mine: ati putea spune...simplu mergi si vb cu cei extrovertiti, dar nu ma pot baga asa in grupulete de nu stiu cate persoane venind asa, plus nestiindu-i m-as simti si ciudat ca nu as avea ce vorbi gen. De adaugat ar mai fi cu anturajele, ceea ce nu este ok. Sunt de acord cu petreceri, bautura la ocazii, distractii, dar nu sa fumam, sa bem zilnic afara sa stam de vb. Bine asta la grupulete, dar asa incerc sa caut o persoana, 2 extrovertite ca sa ma pot impriteni cu ele si cu care sa rezonez. Nicaieri nu dau, efectiv n-am unde daca ies rar ca nu am cu cine si cand ies singura nu ma pot duce pe strada la un grup asa sa ma apuc sa vb. Sper ca ati inteles cam ce am vrut sa zic si scuze pentu exprimarea mea. Stiu ca nu suna prea bine, dar nu ma descurc la scris soo va rog sfaturi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate inteleg eu, tu ai dori sa-ti condimentezi putin viata! :) In special, prin comunicare de calitate, imprietenire cu oameni extrovertiti, care vad larg orizontul vietii, care pot sa-ti ofere doza necesara zilnica de comunicare, actiune :) si divertisment! :)
Problema ta, e unde gasesti acesti oameni?! Right?!

Ei bine, desii ai specificat ca esti inca adolescenta, nu ai specificat cati ani ai, sau in ce clasa esti?!

Daca esti inca la scoala, clasele gimnaziale, iti va fi mai usor sa " te infiltrezi" :), gen arunci o minge pe terenul de footbal si ii intrebi pe cei din jur daca vor sa joace, apoi, usor, usor veti gasi si subiecte de discutii, poate, chiar interesante! :)

Daca esti deja la liceu, e putin mai greu!( Dar nu imposibil! :) ) Mai greu, pentru ca se cere conexiune, mai din prima!
Insa orice conexiune se LEAGA PE PARCURS! SI SE MENTINE, LA FEL!
Incearca sa-i intrebi pe cei din jur ce pasiuni, hobby-uri au ( muzica, filme, sporturi, activitati in aer liber ETC, nu omite Nimic! ), sunt o mie una subiecte de dezbatut, daca si gasesti pe cineva care sa aiba intterese & preocupari comune!

De asemenea, ai putea incerca sa gasesti grupuri cu interese comune, gen grupuri de voluntariat, grupuri de dans, grupuri sportive etc.

https://www.tpu.ro/......ravelling/

Bafta! :)

| bianca898 explică (pentru anonim_4396):

Mersiii..pai am 16 ani si sunt la liceu

5 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Iti inteleg sentimentele si stiu ca este greu sa te simti in afara atunci cand ceilalti sunt in grup. E ok sa ai nevoie de un anturaj care sa te inteleaga si sa te sustina.

In primul rand, trebuie sa iti construiesti increderea in tine si sa incepi sa te cunosti mai bine. Incearca sa iti cunosti pasiunile, hobby-urile si interesele si sa te implici mai mult intr-o activitate care iti place. Fii tu insuti si nu te simti obligat sa te conformezi cu ceilalti.

De asemenea, ar fi bine sa iti faci mai mult timp pentru a iesi si a socializa. E ok sa discuti despre scoala si facultate, dar incearca sa ai si alte discutii. Ia initiativa si invita persoanele cu care iti plac sa iesi sau sa discute despre lucruri interesante. Incearca sa te conectezi cu lumea si sa iti creezi noi prietenii.

Incearca sa te bazezi pe tine si sa iti iei responsabilitatea pentru starea ta emotionala. Incearca sa invete sa te bucuri si sa te relaxezi. Incearca sa practici yoga, meditatie sau exercitii fizice. Acestea te vor ajuta sa te relaxezi, sa te simti mai energic si sa iti schimbi perspectiva asupra vietii.

In final, nu uita ca esti minunata si ca meriti sa fii fericita. Nu te simti presat sa fii ca ceilalti, fii tu insuti si accepta-te asa cum esti. Esti mai puternica decat crezi!

| RosaliaOriginala a răspuns:

Chiar nu reziști fara sa nu folosesti rom engleza

| RosaliaOriginala a răspuns:

Ai prea multe fite si figuri în cap, dacă tu crezi ca viata se rezuma doar la distractie si petreceri ai probleme grave

| bianca898 explică (pentru RosaliaOriginala):

Nici n am zis ca viata se rezuma doar la distractii. Ca orice adolescent vreau si eu sa mai ies, sa mai comunic. Nu pot sta numai inchisa in casa si sa treaca anii fara sa fac ceva. Unii chiar cred ca asta inseamna sa fi fitos? ....inseamna sa ai si tu acolo o viata sociala