| Erinaaa a întrebat:

Intrebare pentru baieti. De ce mereu preferati o fata usuratica iar pe cea cuminte o evitati?

39 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De unde stiu eu ca aia cuminte nu e curva? Plec de acasa ma inseala apoi cand vin se face ca a plans de dorul meu... toate sant la fel

| LoveSleep a răspuns (pentru mgtow):

Pai te lasi de șofat și stai cu ea acasa smug

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde pana unde concluzia asta.

| RAY a răspuns:

Faza asta cu de ce preferati x sau y e aiurea,in primul rand noi nu preferam nimic constient,omul nu manca daca nu i este foame,omul nu bea dulce /nu manca dulce daca nu-i causeaza placere,suntem condusi de Instincte nu de ratiune, una spunem ca vrem dar animalul din noi vrea altceva,si o fata vrea unu cuminte dar ea alege un badboy,sa judecam natura umana? asa am evoluat asa vim fi mereu, badboys prefera de toate draga mea crede-ma,barbati aia frumosi care va atrag aia va aleg pe tpi doar ca vor si ei trofee mai scumpe ca valoare si acuma sa fim seriosi masculul scopul lui e sexual el face sex oricand,noi barbati stam cu voi pentru sex,daca nu neati atrage sexual nu am sta inrelati cu voi, si fetele alea cuminti sunt niste ipocrite foarte mari, scorpi adevarate, manipulatoare emotionale care isi bat joc de baiatul ala prost si cuminte, unde mai pun ca majoritatea stati cu noi din interes pana dati de un alfa

| Drimmero a răspuns:

Cine a zis asta?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu e asa...

| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca cele cuminți pun întrebări tâmpite pe TPU.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca...
1 "Baieti"- deci te referi la adolescenti, asadar tineri, ei bine, ei vor doar aventuri.
2 Fetele cuminti, nu prea dau semne ca ar fi interesate de o relatie, iar avand in vedere ca "punctul 1" e logic.
Tu daca ai avea de ales intre a urca la etajul 10, ce ai alege, sa mergi pe scara sau sa folosesti liftul?
Ei bine asa e si aici.
Acum desigur, sunt unii care vor o relatie serioasa, sau chiar se indragostesc de o fata cuminte, dar cel mai adesea (punctul 2) ele nu stiu sa arate ca ar fi dispuse la o relatie cu respectivul, si cum aia indragostiti sunt putin "fatalai" le e frica sa spuna ce simt si aia e.

| Florentina9210 a răspuns:

Logic ca multi dintre baieti, pe cea usuratica o vor, deoarece stie sa dea mai bine din fund. Pe cand cea cuminte, nu le are cu astea, dar iubeste sincer.
In ziua de azi, iubirea a fost inlocuita de placerea de scurta durata. Trist!

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

In toate zilele flory rolul barbatului a fost sa faca sex, lasa-ma cu aia cuminte ca eu numa sfante am avut la viata mea erau adevarate scorpi, macar astea rele recunosc ceea ce sunt, sa fm seriosi fetele prefera barbati frumos care sunt puni asa ca va comprimiteti cu noi beta, un studiu a relevat ca 60% din copii nu erau al acelor tati si a altora suprinzator? nu, de ce o fata se desparte in cateva zile si e deja cu altul in pat? pentru ca voi nu iubiti beta, biologia din voi nu permite asta

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Iubim si noi, dar pe cine merita. Cand vedem ca suntem luate peste picior, cum sa mai iubim?
Stiu, sunt si fete care isi bat joc la randul lor de baieti.
Eu dintotdeauna m-am considerat o fata buna, nu una rea.
Si cand ma refer la ''buna'', nu ma consider una sfanta, doar ca nu imi place sa imi bat joc de sentimentele baietilor, cum fac altele.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

A iubi, a place nu sunt lucruri voltunare si lucruri invonluntare eu despre asta vorbesc, voi iubiti alfa daca nu va compromiteti cu beta

-abilitati de leader

-abilitati dezvoltate in comunicare, convingere si influentare
-sunt increzatori
-se remarca usor(intr-un grup sunt persoane populare)
-sociabili (reusesc foare usor sa lege prietenii, respingand totusi persoanele dominante)
-buni organizatori; manageri
-loial grupului care ii recunosc calitatile (conduce si isi apara "haita" -prietenii; iubita; coechipierii)
-iubeste sa castige si apeleaza la ori ce strategie posibila
-independent
-intampina dificultati in a cere "scuze" (in postura umila nu se simte tocmai confortabil chiar si cand e constient de greselile sale

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Femeile sunt atrase de acei barbati care prezinta mai vizibil caracteristici ale barbatilor care reuseau sa supravietuiasca cu succes in preistorie. Cred ca e usor de dedus ce insusiri trebuia sa detii pentru a putea supravietui in preistorie. Noi, barbatii din ziua de azi, ne tot spunem ca femeile sunt de neinteles. In realitate nu e asa. Ca sa intelegem ce anume le atrage la barbati, trebuie sa luam de bun urmatoarul rationament; Societatea asta in care traim e asa cum o stim doar de maxim 6000 de ani. In restul timpului, adica pana la 1.800.000 de ani, am tot orbecait aiurea prin pesteri, ocupatia noastra principala fiind aceea de vanatori culegatori. Bun, de 6000 de ani barbatii nu mai au neaparata nevoie sa aiba muschi, sa fie agresivi, puternici, dominanti, ci pot supravietui f. bine cu ajutorul inteligentei. Cu toate acestea, femeile inca nu s-au adaptat la aceasta schimbare dramatica, produsa aproape in mod inexplicabil. Femeile sunt atrase tot de acele caracteristici cu ajt.carora stramosii nostri vanatori culegatori reuseau sa supravietuiasca acum 70.000 de ani, de exemplu. Si retine o chestie: din cauza faptului ca majoritatea barbatilor incearca sa supravietuiasca, folosindu-se de inteligenta (invatand o meserie, de exemplu), pe cale de consecinta, vor fi considerati relativ neatragatori de catre femei.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

O carte foarte buna Motivatie-Si-Personalitate-Abraham-Maslow o recomand la toata lumea

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Foarte adevarat ce ai scris.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Asta le-am copiat eu

Haideti sa gandim ca niste barbati rationali. In primul rand; cine are nevoie neaparat de seductie? Baietii care nu sunt considerati atragatori dpdv sexual de catre femei. Atractia sexuala nu are legatura directa cu facultatile superioare ale mintii umane. Atractia sexuala este de natura animalica. Cele 10 insusiri enumerate de Taher sunt oarecum exagerate, in sensul ca atunci cand le asculti, ai impresia ca trebuie sa fii un super barbat pentru a putea creea atractie intr-o femeie. Ori in realitate putem observa ca pana si nataraii pot avea succes la femei bune de ****.
Asadar, cand spui seductie, de fapt spui atractie sexuala. Ca sa seduci o femeie, trebuie ca respectiva femeie sa fie atrasa sexual de tine. Truism.

Cu toate ca multi guru din seductie spun ca au vazut o groaza de femei superbe alaturi de barbati urati, prin aceasta lasandu-se sa se inteleaga ca femeilor nu prea le pasa de trasaturile fizice ale barbatilor, realitatea este cu totul alta.
Da, sunt cateva exemple de barbati cunoscuti, care au acces la femei frumoase, si poate alte cateva zeci de mii de barbati urati, necunoscuti, care umbla cu femei ok. Dar asta nu inseamna decat o picatura intr-un ocean, raportat la nr.de locuitori ai planetei. Practic, nu inseamna nici macar 1%. Asa ca nu se poate generaliza in baza unui procent atat de mic. In realitate, primul criteriu dupa care se combina femeia si barbatul, este valoarea sexuala, iar valoarea sexuala este data de calitatea genelor. Si intr-adevar, pe strada vedem cupluri in care femeia si barbatul au cam aceeasi valoare sexuala.

Si ca sa nu ne mai tot invartim in jurul cozii, haideti sa clarificam odata pentru totdeauna ce anume le atrage pe femei, ce este valoarea sexuala, ce este acela un mascul alfa, ce reprezinta atractia sexuala in sine.

PsiE/psihologia evolutionista consideră că mintea umană este constituită dintr-o multitudine de structuri cognitive/module neuronale specializate, elaborate in cadrul procesului evolutiv prin selecţie naturală.
Structurile cognitive au fost elaborate in cadrul EEA (environment of evolutionary adaptedness/mediul adaptării evoluţioniste) pentru a rezolva probleme adaptive. O problemă poate fi considerată adaptivă dacă îndeplineşte două criterii; 1) să fie o constantă a EEA, 2) să aibă relevanţă pentru reproducere.
http://www.cep.ucsb.edu/primer.html John Tooby&Leda Cosmides
Conceptul EEA a fost propus de către John Bowlby in 1969, si se referă la mediile evolutioniste în care strămoşii noştri vânători culegători s-au confruntat cu probleme adaptive. Genul speciei noastre, homo, a aparut odată cu inceputul pleistocenului, acum circa 1.800.000 de ani, pleistocen care s-a terminat acum aproximativ 10.000 de ani, când a inceput holocenul, care se continuă până astăzi. Raportat la pleistocen, perioada petrecută de către specia noastră în holocen este relativ scurtă, neputându-se concretiza in noi structuri cognitive cu rol adaptiv.http://www.anth.ucsb...q/holocene.html E. Hagen
http://www.anth.ucsb.../epfaq/eea.html E. Hagen
http://www.anth.ucsb...epfaq/past.html E. Hagen
Practic, se poate afirma că mintea noastră este mai degrabă pregătită să răspundă şi să facă faţă problemelor adaptive cu care strămoşii noştri vânători culegători se confruntau în EEA, decât problemelor pe care le impune societatea la ora actuală. În acest context, speranţele tinerilor de a impresiona cu ajutorul unor insusiri ce nu au relevanta pentru reproducere si supravietuire, sunt naive si lipsite de orice sens. Simtul umorului, bunele maniere, cultura generală, carisma, nu sunt factori determinanti pentru atracţia sexuala, deoarece; 1) nu reprezintă o constantă a EEA, 2) nu au relevanţă pentru reproducere, 3) prin outputul lor nu rezolvă o problemă adaptivă, relevantă pentru EEA.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca vrei isi dau link de descarcare a carti e foarte ok

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai si fetele ''cuminti'' de ce aleg bajetii ''rai''? Nu e asa ca e cu dus-intors asa? Te Salut!

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Chiar te rog. Mi-ai starnit curiozitatea.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Pai vezi ce am scris eu mai sus explica foarte bine de ce, daca doresti isi dau o carte in care vei intelege foarte de ce

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ma pot pronunta in general, dar eu as alege un baiat rau, nu neaparat sa fie violent, ci sa aiba putin tupeu si curaj in el.
Eu dintotdeauna si pe primul plan si cel mai important lucru am cautat,, la un baiat, sa ma protejeze. Sa ma simt bine in bratele sale. Intelegi?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E, intreb la misto mai mult, putin imi pasa mie de ce ala o alege pe aia si aia pe ala. Cum se numeste, totusi?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Iti inteleg oful inimii.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Exact asta mi-a spus soramea, ray trebuie sa ma simt protejata

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Pacat, ca pana acum nu am gasit asa ceva la niciun baiat.

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Pai, ca fata e normal sa vrea sa se simta protejata. Tu ca frate, o protejezi?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

O sa gasesti tu alesul inimii!

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu de asta imi fac griji.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

De la distanta de 1000 de km nu pot, am o intrebare ok sa fie bad dar daca e urat il accepti?

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Chiar daca l-as accepta eu, nu ar facea-o parintii mei. Mi-au zis ca au pretentii la mine ca voi avea un viitor stralucit si de aceea nu vor pe oricine pentru mine.
Asta vor toti parintii pentru copii lor.
Depinde, la ce te referi prin ''urat''. Noi oamenii suntem creaturi imperfecte, cum a spus-o si Hitler. Daca ar fi sa judecam ca ala e asa, aia e pe dincolo, am ramane singuri.
Bineinteles ca imi doresc pe cineva cu care sa imi fie drag sa ies la plimbare.
Nu am anumite preferinte, nu pun mare accent pe aspectul fizic.
Sa nu fie nici prea urat dar nici prea frumos, potrivit.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Potrivit selectiei sexuale ne alegem parteneri in functie de fizicul nostru

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Nici iubitul cu care stai nu te protejeaza?

| alexandrualind a răspuns:

Pentru ca ne-ar cam trebui una mai dura!

| Otto2014 a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos-o p-asta, dar eu prefer fata cuminte.

| thereisnothingleft a răspuns (pentru Otto2014):

Si eu, insa fata cuminte e atrasa mai mult de "bajetii rai"!laughing

| RAY a răspuns (pentru thereisnothingleft):

Pentru ca ele sunt atrase doar de alfa,acuma cu badboys am dubi,degeaba esti bad daca arati ca moartea, omul nu aprecieaza bad si aprecieaza ceea ce vede adica frumustea, daca esti barbat frumos esti un trofeu in lumea lor, ca esti beta si te milogesti de una e vina ta, prieteni intre fete si baieti nu exista, daca vezi ca u te place pa simplu, adevarul e ca neam afemeiat si noi foarte mult

| RAY a răspuns (pentru thereisnothingleft):

Citeste ce am scris mai jos

| Otto2014 a răspuns (pentru thereisnothingleft):

Sunt rau si pervers, mai trebuie sa adaug ceva? big grin

| thereisnothingleft a răspuns:

Intrebare pentru fete.De ce mereu preferati un baiat "rau", iar pe cel dulce si iubitor il tineti in friendzone? tongue laughing