| CoquiNessa a întrebat:

Intrebare pentru cei maturi, peste 20 de ani si cu o anumita experienta de viata, iubire...
Sunt curioasa, doar, credeti in asa ceva, ati incercat vreodata chestia asta, gen sa luati o pauza cu cineva (indiferent de motive), sa lasati timpul sa treaca, sa-si vada fiecare de viata lui, si daca chiar e menit sa fii cu acea persoana, veti fi pana la urma? Nu ma refer la casatorie, la iubire pe veci, pana imbatraniti. Adica vi s-a intamplat sa aveti si alte relatii, chiar sa uitati acea persoana, si cand nu va asteptati sa reluati iar legatura daca chiar e menit sa fiti voi 2 impreuna?

15 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Dacă vrei să-l faci puţin gelos şi să te mai crăcănezi şi cu alţii că te-ai plictisit, merge.

Separările astea nu pot fi luate de comun acord, unul din voi va suferi după celălalt, iar dacă sunt luate de comun acord, înseamnă că nici el nu ţine la relaţie şi abia aşteaptă să fie iar pe piaţă.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Exclus, eu daca pun capat unei relati nu ma intorc niciodata la ea

| romeo78 a răspuns:

Pauza, intervine in momentul in care intervine rutina. Adica, nici casatoriti, dar nici impreuna. Mai exact: cand cei doi s-au plictisit, unul din cei doi "s-a enervat" pe imaturitatea partenerului, care nu are curajul de a merge pana la capat, adica pana la altar.
Altfel, nu vad de ce ar exista pauza?
Ori este, a fost IUBIRE, ori a fost un simplu foc de tabara.
Succes in relatie!

| lpavel a răspuns:

Da, exista cazuri dar nu la toate relatiile... Un lucru e sigur : dupa pauza daca se va continua relatia, adica nu va murii dragostea dintre ei atunci acel cuplu vor ajunge departe!

| LoveSleep a răspuns:

Pauzele lungi și dese, cheia marilor decese...succese, succese.
De cele mai multe ori, relația se termină în acel moment.
Dar, lăsând lucrurile neterminate, nelămurite și văzându-vă fiecare de viața lui, există posibilitatea că la un anumit moment, când vă veți întâlni, sentimentele rămase să se "aprindă" și să realizați că celălalt e exact ceea ce ai căutat în toată această pauză.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu,nu am incercat fiindca este lipsit de sens intr-o relatie sincera, fara ocolisuri.Atunci cand apare nevoia de,, pauza,, unul sau ambii parteneri incep sa aiba indoieli in legatura cu sentimentele lor.O iubire poate sa nu fie pe aceeasi lungime de unda la ambele persone. Unul poate sa iubeasca sufocant iar altul sa iubeasca mai mult pasiv, adica sa simta dar mai putin sa manifeste.Aici o pauza ar exemplifica atractia dintre cele doua persoane, chiar daca nu manifeste sentimentele in acelasi fel.Mai sunt pauzele distructive, pauze in care unul sau ambii parteneri realizeaza ca nu au ce cauta impreuna si totul devine istorie.Problema cu pauzele apare cand doar unul dintre parteneri realizeaza ca vrea sa plece, iar celalat nu si chiar ajunge sa ii simta lipsa.Atunci apar certuri, inselat, ocolisuri...etc,iar in pauza aia unul din ei s-ar putea sa isi gaseasca pe altcineva.

P.S.--Pentru cineva anume: Pauzele nu se iau decat in relatiile care sunt alcatuite din doua persoane, orice peste asta reprezinta doar o evadare, o incercare pentru a vedea catre cine se orienteaza,, masculul,, si pentru a capata o falsa senzatie de,, superioritate,, in fata celeilalte.

| CoquiNessa explică (pentru FABULOSUL6000):

P.S. pentru cineva anume, a?
hai ziiiyyiiyii pentru cine, ca m-ai facut curioasa.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru CoquiNessa):

Pisicile trebuie sa faca kaka in cutiuta lor cu nisip, nu in a celorlalte pisici!

| CoquiNessa explică (pentru FABULOSUL6000):

Hai nu ma innebuni.
puteai sa-i spui asta in privat acelei persoane catre care era PS-ul, din moment ce ai deschis subiectul la intrebarea mea, care e cutiuta mea cu nisip, pisica care s-a desartat in cutiuta alteia esti tu.

| peperonies a răspuns:

Nu dar pe de alta parte nu sunt femeie.

| Suck a răspuns:

Iubire? Nu toti iubim la fel, intr-o relati mereu unul e mai sensibil si mai iubitor iar celalalt e mai indiferent, pauzele intr-o relatie duc deseori la despartire permanenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Șurubelniță a răspuns:

Ce-ti pot spune e ca in general oamenii apreciaza pe cineva doar dupa ce-l pierd. Unii au taria de caracter de a se intoarce, altii nu. Depinde de la om la om si cat de mult te apreciaza respectivul/a.
De obicei pauzele sunt permanente iar din punctul meu de vedere daca cineva arata ca nu mai are interes de a se vedea sau de a vorbi cu tine atunci nu mai are rost sa pastrezi o legatura la fel de apropriata, nu zic sa nu-si mai vorbeasca niciodata, doar ca nu are rost sa-ti bati capul cu asa ceva, nu are rost sa-ti zici "facem o pauza, pe urma totul va fi ok".
N-ai de unde sa stii asta asa ca cel mai bun lucru e sa-ti vezi in continuare de viata ta.

| clickkcilc a răspuns:

Daca au o relatie si vor pauza, iar in timpul asta fiecare isi vede de viata lui si apoi se intalnesc si inca mai au ceva sentimente, mai mult de Friends with Benefits nu vor mai fi...parerea mea.ca exemplu ma dau pe mine

| CoquiNessa explică:

"iar dacă sunt luate de comun acord, înseamnă că nici el nu ţine la relaţie şi abia aşteaptă să fie iar pe piaţă.""
te contrazic aici, cunosc cazuri cand el era player, era iar pe piata, si si-a dat seama ca nimeni nu e ca cea cu care a fost si iar sunt impreuna.
depinde de la caz la caz, eu nu cer sfaturi, ca nu sunt genul care sa isi expuna povestea pe net, si sa ceara pareri de la altii.
eu am intrebat de curiozitate, din experientele altora, ca asa mi-a venit mie.
oricum, astfel de iubiri, despartiri si iar impacari nu sunt pentru oricine, mereu exista un depinde.