| 12manuq a întrebat:

Intrebarea asta vine din pura curiozitate.Am inceput sa ma masturbez de la cca 14 ani, am crezut ca in anii ce vor urma am sa renunt la asta.Iata ca mi-am facut si prietena. Facem sex cat de des se poate.Am 20 de ani.Dar sincer sa fiu, nu se compara sexul cu atunci cand ma masturbez.Am incercat sa renunt dar parca tot nu imi vine.Reusesc sa stau o saptamana,2, dar in cele din urma tot calc stramb.Vi se pare ok? Nu am probleme de genul sa fiu retras,rusinos si chestii de genul,poate ca imi place prea mult, asta ar fi parerea mea.Prietena mea nu stie, ar crede ca e vina ei ca nu ma satisface.Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In multe situatii autosatisfacerea este binevenita, deci nu ai de ce sa-ti faci procese de constiinta.

| mihai69 a răspuns:

O poți face și dacă prietena știe. Trebuie doar să-i spui sincer că asta e „pasiunea" ta, nu e nimic datorat ei!
Și eu o mai fac din când în când, fie singur, fie cu partenera. Și nu de azi de ieri, ci de niște zeci de ani.

| neutrino a răspuns:

Acum ai o mare problema de care nu vei scapa decat printr-o mare vointa.

| SkyPilot a răspuns:

Am mai auzit asta. Fa ce faci sa te lasi de masturbare. Si daca o faci odata la 2 saptamani si tot e bine. Tu stii exact cat sa strangi, ce ritm sa ai si cand sa il schimbi. Cu prietena nu obtii toate astea.
Nici nu ii spune prietenei, te va lasa pentru ca nu se simte apreciata. Nici alta nu te va satisfice mai bine.
Incearca o combinatie intre renuntarea la masturbare si imbunatatirea vietii sexuale cu prietena. Incercati tot felul de fantezii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer mi se pare o prostie ca prietena ta sa fie geloasa pe mana ta straight face

Si sa se supere daca te autosatisfaci!

| NoName0x0 a răspuns:

Fa.o cu mai mukte fete ca sa descoperi problema!

| Quassaar a răspuns:

Stai liniștit! Eu sunt căsătorit de 20 de ani, am o viață sexuala foarte activa si acum, n-am fost un soț extrem de fidel, dar nici nu m-a știut nimeni. Ma pot lauda cu câteva zeci de experiente cu diferite femei. Masturbarea nu are legătură nici cu prietena, nici cu sotia sau cu zecile de amante. Chiar si cu o viață sexuală foarte activa simți nevoia de a te satisface si singur. Nu-ți face griji, masturbarea nu-ți schimba cu nimic viata. Daca te poți opri, este ok... daca nu reusesti, iar este la fel de ok. Continua sa te bucuri de placeri singur sau cu partenera ta.

| lucifer12345678 a răspuns:

Spune-i prietenei tale sa-ti faca, este mult mai super

| 4everYO a răspuns:

Ca trebuie sa gasesti o fata care sa te satisfacawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4everYO):

Nicio alta persoana din lume nu te poate satisface pe tine, precum poti tu sa te satisfaci singur.Tu esti stapanul sentimentelor, al actiunilor si al faptelor tale, tu insuti.

| andreiul78 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing laughing cum? adica tu vrei sa zici ca iti poti controla sentimentele de extaz singur? laughing (curiozitate: nu cred ca ai prietena nu?)

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiul78):

Dap imi pot controla sentimentele de extaz singur le redirectionez in alta partebig grinM-am despartit de Valentine's Day de ea, sau ma rog ea de mine...