| 12345Anonim12345Anonim12345 a întrebat:

Intrebarea mea este: Daca am facut baie cu prietena in cada amandoi..si am ejaculat in apa.e posibil cumva sa ramana insarcinata? dupa cateva minute..eu am iesit.iar ea a mai ramas in apa cateva minute..Nu a fost contact sexual intre noi.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Spermatozoizii traiesc si sunt foarte mobili in apa calda, asa ca exista o mica posibilitate sa ajunga in caile ei genitale.

| 26Geo a răspuns (pentru Brigaela):

In apa rece mor imediat, in apa calduta mai traiesc putin, nu foarte mult, deci, ceea ce zici tu ar trebui sa se intample foarte rapid.Si cum acolo nu era putina apa, slabe sanse sa fie tatic, doar daca a stat cu "gura" langa teava, atunci o sa fie.

| Brigaela a răspuns (pentru 26Geo):

Fii serios, nu mor in nici o apa rece. iar in apa calda pot trai mai mult de 24 de ore. Mai degraba ii omoara clorul din apa de la chiuveta, dar in cam 30 de minte.

| 26Geo a răspuns (pentru Brigaela):

Poate o femeie sa ramana insarcinata daca un barbat ejaculeaza in apa in care se afla si ea?
Teoretic, nu. Daca ejacularea are loc in apa fierbinte atunci o parte din spermatozoizi sunt distrusi (supravietuiesc doar cateva minute), daca apa mai contine si alte substante chimice (jacuzzi, piscina cu apa fierbinte, bule de aer, clor, sapun si alte substante de curatat, acestia nu vor supravietui mai mult de cateva secunde, iar sansele ca acestia sa calatoreasca prin apa catre vaginul unei femei sunt destul de mici. Mai mult decat atat daca femeia respectiva nu a avut un contact sexual in apa sau foarte recent (pentru ca sa fie prezent o anumita dilatatie a vaginului), spermatozoizii ajung pe labii si exista sanse foarte mici, aproape nule ca acestia sa patrunda in vagin si sa ajunga pana la cervixul femeii (conform declaratiei Asociatiei Americane de Conceptie si Sarcina).

| Brigaela a răspuns (pentru 26Geo):

Deci unde scrie ca mor in apa calda/ vad numai ceva despre apa foarte fierbinte si ceae ce am spus eu despre chimicele din apa. In rest, teoretic nu, inseamna practi da, dar cu risc mic, adica exact ce am spus eu. Multumesc ca imi confirmi spusele.

| 26Geo a răspuns (pentru Brigaela):

Draga mea, in caz ca nu ai fost atenta, ei NU au facut sex! sansele ca sa ramana insarcinata sunt mici, nule, fii mai atenta data viitoare.
"6. Raman insarcinata daca partenerul ejaculeaza in apa?

E putin probabil ca sperma care se risipeste pe intreaga suprafata a piscinei, cazii de baie sau a marii sa ajunga in vagin. Daca ejacularea are loc in apa calduta, sperma poate supravietui cateva minute. Daca apa este foarte fierbinte sau este tratata cu produse chimice, spermatozoizii nu supravietuiesc mai mult de cateva secunde. Asadar, slabe sanse sa ramai gravida daca ejacularea se produce in apa."
Uite si articolul sa te convingi!
http://depici.ro/preconceptie/raman-insarcinata-daca-9-mituri-spulberate/

| Brigaela a răspuns (pentru 26Geo):

E un articol de popularizare a stiintei, care nu spune deloc ca este imposibil, doar putin probabil. Tu intelegi diferenta intre putin probabil si imposibil? Putin probabil inseamna posibil, exact ce am spus eu. Mici nu este sinonim cu nule, chiar nu iti poti da seama de diferenta? Tu nu esti vorbitor nativ de romana de faci astfel de confuzii? cauta in DEX si ai sa vezi ca am dreptate, ca nule nu inseamna mici si ca putin probabil inseamna posibil.
A intrebat: este posibil? iar eu am raspuns da, dar putin probabil. tu vii si spui: putin probabil inseamna imposibil. Iti bati joc de ei sau de tine insuti?

| Oana92 a răspuns (pentru 26Geo):

Tu nu stiai ca spermatozoizii au gps si ca nimeresc din prima vaginul? Cam asta spune "dna" doctor!

| mona a răspuns:

Sansele sunt minime, eu chiar nu mi-as face griji pentru ca nu se ramane asa usor insarcinata, hai sa fim seriosi

| Sexualitate a răspuns:

Se pare că acest risc există. E mic, dar şi riscurile mici trebuie avute în vedere!

| greyhound a răspuns:

Slabe sanse ca prietena ta sa aiba un vortex ( sa nu zic gaura neagra ca se interpreteaza) in pasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa, test urgent. Cu. Focul nu te joci, ca devii tatic.

Răspuns utilizator avertizat
| MrsSunshine a răspuns:

laughing bine punctat. felicitari

| jointandsmyle a răspuns:

foarte putin probabil.

| Anca1618 a răspuns:

In mod normal nu! Pentru ca daca nu ai ejaculat in ea, nu sunt sanse :* deci stai chill!