| attyy22 a întrebat:

"is" (daca pot sa numesc asa) cu o fata a 5a oara in 2 ani jumate si pot sa spun ca o iubesc dar lucrurile merg iar prost. In total avem in jur de 1 an si jumatate impreuna. De doua saptamani am aflat despre o greseala de a ei. M-a mintit in legatura cu un prieten de al meu cu care a stat inainte sa fie cu mine si stiu ca i-a placut foarte mult de baiatul ala si de aceea m-a deranjat mereu chiar si sa vorbeasca. In cea mai recenta relatie am si intrebato daca vorbeste cu el si mereu zicea nu, de fapt vorbea pe mes, pentru lucruri de interes de genu. ea il punea pe ala sa ma sune pe mine sa vada daca o mint in legatura cu lucrurile pe care le fac momentan. Deci nu mi-a venit sa cred cand am aflat, ala imi era un prieten foarte bun. intre cei mai buni prieteni si facea asta pentru ea. M-a deranjat foarte mutl faptul ca m-a mintit si m-am despartit din nou de ea. Asta s-a intamplat in jur de 2 saptamani. Ea de atunci imi tot spune ca regreta si ii pare rau si insista foarte mult sa ne impacam. O iubesc si eu foarte mult dar parca nu ma mai atrage asa mult ca inainte dupa faza asta si simt ca daca ma impac cu ea o fac sa sa sufere pentru ca as fii indiferent chiar daca nu vreau asta, si nu vreau sa sufere pentru cu chiar o iubesc cu adevarat. Si ar fi deja a 6a relatie cu ea si parca si asta imi da asa un negativ. Parca e fara rost. Intodeauna treceau macar 2 luni pana sa ne impacam si in alea 2 luni aveam fiecare alti prieteni pe care de fiecare data ii lasam sa ne impacam pentru ca ne era foarte dor deja unul de celalalt. Acum au trecut doar doua saptamani si chiar daca o iubesc simt ca nu mi-e dor DELOC de ea si nu vreau nici sa o vad si ea ma suna si imi scrie mesaje mereu, chiar daca ma gandesc la ea foarte mult pur si simplu imi este greu sa ii scriu un mesaj de cand am aflat ca m-a mintit. Ce credeti, sa ma impac cu ea acum? Sau eventual sa las sa mai treaca un timp? Dar atunci care e faza?! Asa va fi pana la batranete. ne despartim ne impacam si tot asa? Sau cel mai bine ar fi sa nu ma mai impac cu ea deloc? Repet. NE IUBIM! Dar parca nici asa nu e de treaba. nu?

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

Ceea ce se intampla intre voi doi,imi aminteste de ultima mea relatie, relatie care s-a sfarsit acum putin timp, de comun acord insa.La fel, tineam unul la altul, dar lucrurile mergeau prost.Nu ne potriveam din n motive,ne certam,apoi ne impacau, lucrurile mergeam bine o perioada, apoi iar ne certam.Erau lucruri marunte legate de caracter,orgoliu,temperament,sex,atitudine fata de unele aspecte,dar inglobate,pune cap la cap,creau frustrari,dezamagiri si stingerea sentimentelor in timp.A fost un an si jumatate,dar plin cu toate lucrurile posibile,l-am iubit,dar uite ca pot sa trec peste.
La fel se intampla si cu voi.Ce relevanta are timpul in care ati fost impreuna,ce ati facut impreuna,daca va iubiti sau nu,cand nu merge? Pur si simplu nu va potriviti, ceva scartaie, iar acel ceva va impiedica sa fiti fericiti.In plus,si o spun din proprie experienta,'nodurile' alea,adica despartirile, cauzate de minciuni[lucru grav intr-o relatie], nu se uita cu una cu doua.Nu poti trece usor peste,o sa te macine,poate chiar inconstient,dar dezamagirile raman acolo.
Nu te amagi ca o sa tina pana la batranete o relatie,caci chiar nu o sa tina.O relatie o traiesti in prezent, nu viitor, nu trecut.Eu zic sa va despartiti.Prima perioada probabil ca te vei simti intr-o adevarata agonie,vei suferi,iti va fi dor,vei vrea sa continui cu ea,dar in timp vei constientiza ca unele lucruri trebuiesc lasate in trecut. Judeca la rece,fara sentimente,fara vise,doar rational,dupa tot ce s-a intamplat,mai merita?
Viata e scurta,nu o lasa sa fie banala si trista, complesita de dezamagiri, nu-i permite.Cum mi-a zis un amic,chiar atunci cand plangeam in urma despartirii,'Dragostea e peste tot in jur, nici nu trebuie sa o cauti.'De ce sa te complaci intr-o situatie care nu te face fericit?
Oricum, alegerea corecta pentru tine numai tu o ai.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te-ai despartit de ea de o gramada de ori nu e bine tot asa o schimbati stafeta suna incomod. De ce nu astepti sa dai de o fata mai sincera si de bun simt? Merita sa stii in viata e necesara putina rabdare ca sa obtii ceva bun.

| Crisu a răspuns:

Tu chiar crezi ca o sa reziste aceasta relatie pana la batranete? Eu ti-as sugera sa renunti, in primul rand pentru ca aceasta relatia n-are nici un sens. Ce relatie e asta cand te certi, te impaci, iar te certi si iar te impaci? Iti spun eu ca nu o sa ajungeti nicaieri asa. Va faceti singuri rau, unul altuia.

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Daca tu nu poti sa ierti ce a facut ea sau sa uiti mai bine despartiti-va si vedeti`va fiecare de drumul vostru.
Si decat sa sufere ca te comporti indiferent mai bine las-o asa.o sa uite dupa un timp de tot ce a fost intre voi la fel si tu.

| BeYourOwnMaster a răspuns:

Ok...va iubiti, dar se pare ca asta nu-i de ajuns.Lasa sa treaca putin timpul, pune-ti ordine in ganduri si vezi daca se mai poate face ceva.Parerea mea este ca daca erati meniti sa fiti impreuna de la inceput nu va mai desparteati atat de des.Adica,ce rost are sa o tot tineti asa? Ea a gresit foarte mult cu cel mai bun prieten, ceea ce este si mai grav si cred ca fapta asta nu ar trebui trecuta asa de usor cu vederea.Astepta-ti un timp, vedeti daca va vine dor unul de celalalt. Daca da.atunnci ati putea sa mai fiti impreuna insa,numic nu o sa mai fie ca la inceput dupa intamplarea asta.Dar daca vezi ca poti sa o uiti cu usurinta, incearca sa mergi mai departe, sa gasesti pe cineva care sa pretuiasca intr-adevar iubirea ta si sa lasi persoanele superficiale in urma.As avea mai multe de spus...insa ma limitez la ce am scris. Sper ca o sa fii ok.papa:*

| Bloondy a răspuns:

Exact postul lui Iceman spune tot, si chiar te ating ultimele versuri.
Dar am si eu ceva de adaugat.
Din cate se vede nu prea tine relatie si niciodata nu a fost nimic sigur, ce-a ce te face sa te intrebi... de ce de data asta ar fi ceva diferit?
Dar nah... minuni sunt peste totbig grin
Eu zic ca daca tu simti si sti ca poti sa treci peste, pai atunci nu te mai complica cu ea si uito, si gasesteti una de care sa fi sigur ca da acum si cu asta se poate!
Oricum niciodata nu o sa fi asa de sigur dar totusi.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai faceti un program sa stiti de inainte, pe zile, pe saptamini si pe luni.Se la data de 1 Ianuarie ne impacam pina pe "30 februarie", dupa care raminem certati vreo doua luni si ne impacam iar de pe 32 Iulie.Ar functiona.