| anonim_4396 a întrebat:

Iubirea e cea mai derutanta si confuza chestie.
deci,
Am 15 ani si sunt intr.o relatie de 5 luni cu o fata(tot 15 ani) pe care chiar o iubesc enorm si stiu ca si ea o face, dar is cateva probleme..care vreau sa vi le prezint si voua.

Petrecem foarte putin timp impreuna. in ultimul timp ..si nu ii pentru ca nu vreau, pentru ca eu as sta non stop cu ea, dar. efectiv, simt ca nu vrea sa petreaca timpul cu mine. Cand iesim..rare ori, chiar foarte rare ori iesim noi 2. Tot timpul isi cheama ori o prietena ori un prieten sa stea cu noi si ma simt eu a 3a roata chiar daca sunt impreuna cu ea. Nu stiu ce sa fac. cateodata, cand nu o sun sau nu ii dau mesaj parca uita de mine. Gen, imi scrie dar asa rar. si parca e seaca. Nu a fost asa tot timpul, inainte ne scriam si vorbeam non stop.dar de o vreme incoace e diferita.s.a indepartat. Am vorbit cu ea si a spus ca nu ii in apele ei in ultima vreme. dar, ma simt asa..nedorit. Sunt genul de om care are nevoie de afectiune! Nu vreau sa ii spun asta pentru ca dupa ma va "indragii" doar pentru ca se simte obligata pentru ca i.am spus. Vreau ca ea sa faca lucrul asta ..de la sine, fara vreo influenta.

Inca o problema ar fi. relatia sexuala.
Nu am facut inca "pasul" acela. (suntem amandoi virgini si documentati rolling on the floor) ) pentru ca nu se simte pregatita. Eu i.am spus ca sunt pregatit ..pentru ca daca nu as face.o cu ea prima data as face.o, daca ne despartim, cu prima "domnisoara" care imi apare. (NU I.AM SPUS ULTIMA PARTE, NU SUNT CRETIN) Nu am facut sex inca, dar ne.am mangaiat si mno.Dar. nu vreau sa o imping sa faca ceva ce ea nu vrea, pentru ca o iubesc. Dar as regreta enorm daca nu am face.o.(sounds so fuckin selfish). Vreu cateva sfaturi la problema asta, ce ar trebui sa fac, cum sa abordez problema si ce sa discut cu ea!

Ultima problema majora. este una care chiar m.a lasat ingadurat cateva seri buna, fara sa dorm, gandindu.ma la asta non stop.
Ea, nu ca nu crede ca va dura relatia, dar tot ma abordeaza cateodata cu probleme gen "CAND ne despartim vreau sa bla bla bla" sau "Eventual, CAND ne despartim." sau "Stii bine ca relatia asta nu va dura o vesnicie bla bla bla." si eu chiar ma simt asa useless. Gen, ma face sa cred ca stau cu ea degeaba stiind ca intr.un final noi ne despartim. Ii ca si cum ai privi un om murind. omul fiind relatia si tu nu ai ce sa faci. Ea vede asa clar problema, dar eu, eu sunt diferit. ii ca si cum nu si.ar face sperante cu mine si sta doar ca sa fie si ea intr.o relatie care intr.un final se va destrama.
Ce credeti? Credeti ca relatiile astea "adolescentine" pot dura?

Stiu ca ma iubeste. Nu ii vorba de asta.
vreau sfaturi, pareri si tot ce puteti sa imi spuneti in legatura cu toate 3 probleme care ma tin ingandurat non stop. Ce ar trebui sa fac, sa discut sau sa nu fac. ..va rog.

am nevoie de raspunsuri cat mai la subiect, care sa acopere fiecare intrebare pusa sau nelamurire de
a mea, pentru ca ma macina.
NU POT DORMI NOAPTEA. IS MAI RAU CA UN DEPRESIV. TIN PREA MULT LA ORICE.

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

1. Trebuie neaparat sa o intrebi pe ea de ce procedeaza in acest fel. Sunt o gramada de scenarii posibile: se plictiseste cu tine, nu te mai iubeste, ii e teama de ce s-ar putea intampla daca va petreceti tot mai mult timp singuri etc.
2. Nu e cazul de relatii sexuale. In mod clar exista o problema sau mai multe intre voi. Ca sa poata fi vorba de o relatie sexuala, mai intai trebuie sa va rezolvati problemele. Apoi, 5 luni de relatie e foarte putin (si destul de devreme incat sa apara racirea asta intre voi). Ma gandesc ca tu esti pregatit, insa in relatia asta nu e vorba doar de tine. Ea trebuie sa se simta pregatita cu adevarat, nu sa o faca doar la insistentele tale/pentru ca altfel simte ca te-ar pierde. Presupunand ca cele doua conditii de mai sus ar fi indeplinite, mai e o problema: varsta. In mod clar, 15 ani nu e deloc varsta potrivita pentru inceperea vietii sexuale, cel putin in cazul fetelor. Riscul de a face cancer de col uterin creste considerabil in cazul fetelor care isi incep viata sexuala inainte de 18 ani. Deci daca o iubesti asa cum spui, ar trebui sa lasi egoismul deoparte si sa te gandesti la sanatatea ei, nu la dorintele tale. In caz contrar, desparte-te de ea.
3. Faza asta e foarte nasoala. Practic, ea pleaca de la premisa ca relatia asta nu o sa mearga, prin urmare nici nu o sa isi dea prea mult interesul sa o mentina. Iarasi, trebuie sa discuti cu ea si sa o intrebi de ce nu crede ca va merge relatia, de ce mai sta cu tine atunci? Eu una am o relatie de mai bine de 5 ani, inceputa la 16. Cunosc cateva exemple de relatii din adolescenta care au dus la casatorie. Deci da, cred ca aceste relatii pot duce la ceva serios, prima conditie fiind ca ambii parteneri sa isi doreasca asta.

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Stii gresit, tu esti indragostit de ea, dar nu si ea de tine. Acum prietenele ei sunt mult mai importante pentru ea, decat sa faca sex cu tine.

| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun asta insa parerea mea este ca ea si-a pierdut interesul in relatia voastra. Asta nu inseamna ca nu tine la tine, dar ceva scartaie. Poate s-a plictisit, poate nu mai este atrasa de tine, poate a gasit pe cineva mai interesant. Ceva a produs aceasta schimbare.

Cheia in orice relatie fericita este comunicarea. Incearca sa discuti cu ea deschis despre toate lucrurile pe care le-ai spus aici. De ce nu crede ca va dura relatia? De ce nu se simte in apele ei? De ce este asa distanta? Astea sunt intrebari la care numai ea iti poate raspunde.

Daca ea are impresia ca nicio relatie adolescentina nu va merge si porneste de la premisa asta, nu ii va merge bine in nicio relatie. Cand pornesti cu gandul ca ceva nu va merge cum trebuie, depui jumatate de efort si cu jumatate de efort sansele sa ai rezultatele dorite scad considerabil.

In al doilea rand, nu te grabi cu sexul. Ai 15 ani si sunteti doar de cinci luni impreuna. Nici eu nu cred ca este pregatita. Ea este inca destul de mica, la fel ca si tine. Dupa 16, 17 ani in sus, varsta devine mai potrivita.

Dar asa cum a spus si Seth. Sunteti neexperimentati, sunteti mici si relatia scartaie. Prima relatie sexuala de cele mai multe ori este un esec cand ambii parteneri sunt virgini. Indiferent cat de documentati sunteti, vor aparea chestii care nu vor merge ca la carte. Insa atunci cand relatia este puternica si exista comunicare, de regula partenerii trec peste experienta nereusita si incet incet reusesc sa ajunga la rezultatul dorit. Cand ambii parteneri sunt virgini si mai ales cand sunt atat de mici este nevoie de perseverenta la capitolul sex. Iar daca ea nu este pregatita si nici dispusa sa comunice iar tu faci o miscare gresita cel mai probabil fie va fi suparata pe tine, fie se va preface ca este in regula pana isi gaseste pe altcineva.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Lasa sexul. Vezi de relatie mai intai. Sexul poate sa fie cireasa de pe tort daca relatia voastra merge bine sau bomboana... daca mai insisti.

Fa-o sa se simta bine cu tine mai intai. Asta ar putea insemna si sa nu o sufoci cu dragostea ta.

Bafta!

| ScubiDuu a răspuns (pentru seth2016):

Chestia asta chiar m-a ajutat putin si mi-am facut ceva ordine in ganduri, dar. cu restul problemelor is inca in ceata groasa.

| ScubiDuu a răspuns (pentru ScubiDuu):

Dar, mie mi-e frica ca daca nu o sa o fac cu ea, o sa imi pierd virginitatea cu o "one night stand", intelegi?

| seth2016 a răspuns (pentru ScubiDuu):

>> daca nu o sa o fac cu ea

Te-ai gandit ca prima incercare poate fi un esec? Daca nu sunteti OK in relatie, mai sunteti si virgini, e posibil ca tu sa ai un orgasm intaziat sau prea rapid din cauza fricii si ea sa aiba dureri si sa renunte.

Mai bine o faci cu una experimentata.

| ScubiDuu a răspuns (pentru seth2016):

Da, dar poate nu o sa fie., ok. nu o sa fie perfect sau ceva, dar poate chestia asta o sa ne apropie mai tare

| seth2016 a răspuns (pentru ScubiDuu):

Da, sexul apropie. Insa doar pe cei care sunt deja apropiati.

| MidnightR a răspuns:

Nu conteaza de cate ori incerci tu sa-ti spui ca te iubeste, ce ne spui tu dovedeste altceva.Adica,cel putin timpul petrecut in 2 ar trebui sa fie pretios.Ar mai fi si alta problema,banuiesc ca cel care va insoteste ar stii ca sunteti impreuna si s-ar eschiva probabil,daca e o persoana draguta, de la a mai veni, asta daca nu, binenteles, prietena ta ii spune altceva.

| ScubiDuu a răspuns (pentru MidnightR):

Stiu si cei care "ne insotesc" ca suntem impreuna, dar se pare ca unii is inchisi la minte. de cateva ori am incercat sa bag subtilitati sa priceapa ca vreau sa stau doar cu iubita si sa se care naibii, dar mna. Chiar ma simt atat de prost cand stam noi doi si spune dintr-o data "hei, stai sa sun pe X sa vad daca vine afara cu noi" sau cand ma cheama undeva si cand ne intalnim sa spuna "Stai sa sun pe Y sa vad daca vine si el/ea".

| OMFGConrad a răspuns:

Aolo....problemă grea şi uşoară în acelaşi timp.
1. Ea nu ţine la fel de mult cum ţii tu la ea oricât de mult încerci tu să te amăgeşti. Dacă ar ţine la tine precum spui nu ţi-ai mai pune aceste probleme "fără de scăpare".
2. Se plictiseşte cu tine sau poate îi e frică să nu se ajungă prea departe, acestea ar fi unele dintre zecile de motive pentru care alege să stea şi cu o a treaia/a patra roată. Un alt motiv ar fi şi imaturitatea vârstei.
3. Pasul acela mai durează...nu spera la prea mult din partea ei pentru că nici tu nu ţii la fel de mult aşa cum spui. Dacă ai face-o nu te-ai grăbi în halul ăsta...one night stand.
4. "Când ne despărţim?!" Serios? Păi, omu meu, dacă mie prietena mea îmi spunea aşa îi arătam uşa...nu că uite mai stăm puţin, dar de ce vrei şi alte panarame. Nu vreau să mă laud sau alte căcaturi de genu, dar când o fată spune aşa ceva e egal cu "nu dau doi bani pe tine" Asta eşti? O cârpă?
Şi nu, nu cred că aceste iubiri "adolescentine" sunt menite unor relaţii pe termen lung, mai ales în cazul tău.
Sfatul meu este să o laşi să-şi vadă copilăriile ei.

| ScubiDuu a răspuns (pentru OMFGConrad):

Ce zici. sa o las ceva timp sa vad daca tine la mine cu adevarat?
gen sa nu ii mai scriu