| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragilor...sunt intr.o situatie putin cam dificila si am nevoie de sfatul vostru sincer! In urma cu 2 ani mi.am pierdut iubitul intr.un accident de masina, dupa o relatie de 6 luni...A fost o pierdere putin spus enorma...o pierdere care mi.a faramat sufletul in bucati si care m.a facut sa ma jur ca nu ma mai atasez de pers de langa mine...In concluzie am devenit de gheata...atat de rece incat nimeni nu se putea apropia de mn...Un an de zile am stat singura pt ca eram blocata in trecut...Asta pana intr.o zi...cand am fost cautata de un baiat ...pe care l.am respins mereu....vecin din cartier...pe care il stiu din copilarie...dar nu i.am luat niciodata in serios vorbele...si asa am inceput sa vorbim...in fiecare zi...in fiecare secunda...el fiind plecat din tara...I.am explicat situatia mea...ca o sa.mi fie greu sa.mi reiau viata...dar lui parca nu.i pasa...si adevaru e ca m.a ajutat foarte mult sa trec peste...aveam un ritual in fiecare zi... vorbeam cate 15 ore la tel...pe camera..etc...non stop! Chestia asta m.a facut sa ma atasez foarte mult de el... ceea ce n.as fi crezut vreodata.Mi.am dat seama ca il iubesc atunci cand nu m.a mai sunat...dc nu m.a mai sunat? Pt ca a fost arestat...Am crezut ca sunt blestemata...sa n.am parte de ce iubesc...Relatia mea cu el dureaza de 10 luni...iar acum a fost judecat si condamnat la 2 ani...pt o fapta minora...iar ca sa demonstreze ca ma iubeste vrea sa ne cununam civil...bineinteles ca am acceptat pt ca dupa un an de singuratate si suferinta...am intalnit un om minunat la care nici nu visam...Dar acum...problema e alta...cum pot sa trec mai usor peste perioada asta de 2 ani...imi este enorm de greu...lui nu vreau sa.i spun pt ca sa nu.l supar...Imi doresc sa fac cv sa treaca mai usor...sa pot sa.l incurajez si pe el...dar nu stiu...sunt confuza...dc imi este mie menit sa sufar? Va rog sa.mi raspundeti sincer...am decis sa va scriu voua pt ca "prietenele " mele imi spun sa renunt...ca nu are rost...Va multumesc...

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu am blestemul fostei prietene care nu mi-l pot scoate din cap dar ca sa mai inec amarul trag o tura pe la curve, mai o bauta cu un coleg de munca si asa nu-mi pare rau pentru ca nu o sa mor prost in viata, am sperat pedegeaba la cineva dar singuratatea imi apartine la fel si tie trebuie sa iti faci de cap cu alti indivizi, da la buci acolo si stii ca nu iti pare rau de ceea ce faci

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trist. El sa incerce sa faca recurs sau apel, daca chiar e o cauza minora, iar tu, ce poti sa faci e sa ii scrii cat de des, sa va simtiti aproape.
Dar cumpaneste bine, daca si cat este autosugestie din partea ta, si cat real.
Mai iesi si tu cu fetele, socializeaza, invata, citeste!
Success!
https://www.youtube.com/watch?v=3NL_VNhEs10

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind i mi pare rau ca ai suferit atit de mult, nu stim ce vârstă ai, dar nu face greseala sa te măriti cu băiatul ăsta care este acum in inchisoare, crezi tu ca este el alesul? Crezi tu ca te iubeste cu adevarat? Daca te iubea cu adevarat, nu pleca din țară, sau chiar daca pleca, dar nu comitea infractiuni ca sa fie arestat, indiferent ca tu îi zici faptă minoră, judecătorul nu a fost de aceeasi părere, ca daca era o faptă minoră, scăpa cu o amendă, el este arestat in Romania? Sau in strainatate? Cel m ai bine gîndeste te ce vrei sa faci, daca el a comis o faptă, si a fost inchis, gindeste te ca oricînd el va face cate o infractiune si va fi prins, ăsta este el, tu nu il poti schimba, vrei sa suferi lingă el? Vrei sa fii tot timpul singură? Pe primul l a lovit masina, pe ăsta l au bagat la puscarie, este clar că ăsta nu e de tine, bine ti au zis prietenele tale, analizează bine situatia si vorbeste cu cineva demnn de incredere care sa te sfatuiască, sa alegi un partener bun pentru tine, nu o lichea cum e ăsta, hoț si pușcăriaș. Ce vârstă ai tu?

| Holiday a răspuns:

Eu atat iti zic: un barbat care sta 15 ore pe zi la telefon are o problema grava. El cand dracu munceste? Probabil ca "munca" lui l-a dus si in parnaie. Stiu ca pentru tine intr-un fel a fost bine ca ai mai uitat de probleme, dar o sa vezi ca nu e genul de barbat cu care vei vrea sa-ti traiesti viata, chiar excluzand problemele lui cu legea.
Tu ai fost si inca esti vulnerabila, dar la un moment dat te vei trezi.
Din partea mea poti face ce vrei, e viata ta pana la urma, dar eu mi-am facut datoria sa-ti atrag atentia.
Orice decizi, bafta!

| seth2016 a răspuns:

Asta suna a telenovela / trolling din ce am citit in diagonala laughing

| Sadop a răspuns:

În primul rând îmi pare rău pentru ceea ce ți s-a întâmplat.
În al doilea rând, tu ce simți pentru acest băiat? Crezi că te iubește? Tu te-ai îndrăgostit de el, ok, dar nu ați petrecut timp împreună.așa din gură se pot spune multe. Analizează bine situația și vezi dacă ți-a demonstrat până acum că te iubește!
Faptul că ți-a zis să vă cununați civil denotă frica lui de a te pierde cât timp stă el în pușcărie, așa că vrea să devii acum soția lui, asta asigurându-l mai mult sau mai puțin că îl vei aștepta și că îl iubești.
Nu e o lichea laughing.
Poți să-ți găsești un job, un hobby, să urmezi niște cursuri.un sport, prietene noi. orice.
Cati ani ai?

| Axde a răspuns:

Ba are rost, sa stii, daca voi simtiti asta.
Daca nu face vreun raport si iese la munca va fi liber cel mai probabil intr-un an.
Acum tu stii daca el merita si nu ti mai fa probleme ca ai fi blestemata. Uneori norocul ti-l mai faci si singur, nu mai dramatiza. Vei vedea ca asteptarea ta intr-o zi iti va fi rasplatita si vei fi fericita.

| omstelar a răspuns:

Imi pare rau pentru tine si pentru pierderea care ai simtit-o insa in Univers nimic nu se pierde ci totul se transforma. Pierzi pe o parte insa castigi pe alta si este foarte important cum privesti totul, alegerile pe care le faci iti influenteaza viata/destinul. Gandeste-te foarte bine pentru ca este vorba de fericirea ta si daca tu esti fericita atunci si persoana care te iubeste cu adevarat se bucura pentru tine, asta este libertatea. Este experienta ta si traiesti viata precum simti si dupa alegerile facute insa intotdeauna viata poate lua intorsaturi neasteptate si o stii prea bine asta. Nu ai nevoie de sfatul nimanui ai nevoie doar de liniste sa iti limpezesti putin mintea sa poti vedea adevarata cale. Cand esti in momentele de suferinta adu-ti aminte ce te-a adus acolo pentru ca exista o Cauza a ceea ce simtim si daca o gasim iesim mult mai usor din dramele ce le traim. Esti sigura ca el este pentru tine cu adevarat? Gandeste-te bine si raspunde-ti tie insati la aceasta intrebare. Exista atatea suflete care asteapta pur si simplu iar marea majoritate a oamenilor blocheaza usa care trebuie sa fie deschisa. happy

| Miha07 a răspuns:

Nu trebuie sa renunți daca tu chiar il iubești! 2 ani trec repede...Nu are rost sa renunți, gândeste te ca daca renunți e posibil sa ai iar ghinion in dragoste si după o sa ti para rău ca nu ai asteptat 2 ani după el...adica acum e treaba ta ce faci, dar eu iti zisei părerea mea.