| DianneRHp a întrebat:

Iubitul meu elimina un lichid când se excita și de fiecare data când îl excit adică pun mâna e cam mult pe mâna mea, la fostul meu prieten nu s-a întâmplat asta, știți de ce?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarea ta se refera la lichidul preejaculator care este produs de niste glande specializate denumite bulbouretrale sau numite si glandele Cowper. Aceste glande sunt prezente/exista in corpul tuturor barbatilor si intra in activitate in momentul in care se produce un anumit nivel de excitare si din acel motiv penisul intra in starea de erectie si incepe sa fie produs lichidul preejaculator. Insa s-a constatat pe baza studiilor medicale, ca nu in toate cazurile glandele respective intra in activitate si de asemenea si faptul ca in unele cazuri cantitate de lichid produsa poate fi foarte diferita si nu depinde de gradul de excitare ci de modul de functionare a glandelor respective. Astfel ca pe baza studiilor a reiesit statistic ca aproximativ 10-15% dintre barbati au glandele Cowper nefunctionale si penisul acelor barbati este mereu perfect uscat si pentru a se putea masturba trebuie sa foloseasca un anumit lubrifiant. Dar exista si un procent cam la fel de mare de barbati de circa 15-20% in cazul carora lichidul prejaculator este produs in cantitate atat de mare incat pur si simplu le picura din uretra pe intreaga durata a erectiei. In cazul majoritatii barbatilor adica a restului de 65-70% cantitatea de lichid preejaculator produs se situeaza in limite ''normale'' incat glandul lor este permanent umezit. Glandele bulbouretrale ale actualului tau iubit functioneaza mult prea bine si din acest motiv produc o cantitate de lichid peste cea ''normala/medie'' big grin

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pentru că suntem diferiți.

| Emilian65 a răspuns:

Se intampla treaba asta, pentru ca actualul iubit este diferit de fostul. Fiecare baiat are ritmul lui de excitare si de eliminare a lichidului preejaculator. Totul este normal, continuati sa va iubiti cat vreti voi.

| ShamelessQboy a răspuns:

Se umezeste tu! E normal si mai diferă de la bărbat la barbat, mergi inainte fără griji.