| augustus17 a întrebat:

La cat timp dupa actul sexual pot face testul de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie corect/valid, trebuie sa existe o concentratie minim detectabila de hormon de sarcina hCG in sange sau in urina. Hormonul de sarcina incepe sa fie produs imediat dupa momentul in care se realizeaza nidatia, implantarea ovulului fecundat in endometru. Deoarece nidatia se poate produce cel mai repede dupa trecerea a circa 9-12 zile fata de momentul producerii ovulatiei, rezulta ca hormonul hCG apare in organism cam cu 2-4 zile inainte de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia. Acumularea de hormon de sarcina hCG se face destul de greu la inceput si realizarea conceltratiei minim detectabile se realizeaza in sange dupa 2-3 zile de la nidatie, iar in urina dupa 12-13 zile. In concluzie un test de sarcina cu rezultat corect se poate efectua dupa trecerea a minim 10 zile de la data ovulatiei pritro analiza desange si dupa trecerea a minim 21 de zile prin testul efectuat acasa pe baza de urina.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre cum & când se face un test de sarcină CORECT în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......ar-emotii/

Toate cele bune!