| BlondinaBlonda a întrebat:

La câți ani este normal să faci copii?

Răspuns Câştigător
| yustme a răspuns:

Cati ani ai? Poti face copii de la 12 ani în sus daca nu și mai repede sunt cazuri ca și la 11ani au făcut copii. Dar normal din experiența mea după ce iti termini studiile și ai o situație buna financiară și un sot care sa te iubească și să fie lângă tine apoi te poti gândi la copii. Poti face ce vrei e doar un sfat. Eu am făcut prima fetita la 20 de ani și nu aveam nimic acum am 3 și ne descurcam cum putem dar nu regret deloc doar ca mai puteam aștepta cativa ani.

| BlondinaBlonda explică (pentru yustme):

Eu am 18 ani! Așa este aveți dreptate, dar eu am întrebat cum este normal, cunosc și eu fete de seama mea chiar și mai mici care au copii sau sunt însărcinate!?

| yustme a răspuns (pentru BlondinaBlonda):

Și ai vreo problema de genu? Ești însărcinată cumva și ceri sfaturi în caz că te judeca cineva? (doar întreb fiindcă la prima sarcina și eu eram cam asa)

| BlondinaBlonda explică (pentru yustme):

Nu sunt însărcinată, doar că vreau să mă documentez ca să știu ce am de făcut în momentul în care voi fi însărcinată mai ales că am o relație serioasă cu iubitul meu

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 20 de ani, cand ai terminat deja liceul, cand incepi sa muncesti, cand esti deja matura la corp si in gandire, cand esti capabila sa ai grija de un copilas.

| corbulalbrosu a răspuns:

Aducerea pe lume a unui copil inseamna o responsabilitate enorma asumata de niste parinti care trebuie sa fie constenti ca sunt capabili sa-l/sa-i creasca si sa le ofere absolut tot ce este necesar pentru o dezvoltarea armonioasa si o educatie sanatoasa. In concluzie te apuci sa faci copii doar in momentul in care esti sigura si convinsa ca poti sa asiguri in totalitate toate conditiile prezentate, indiferent care ar fi/va fi varsta ta in acel moment. Sau altfel spus in momentul in care in mod cert vor fi asigurate si intrunite toate cerintele de a deveni o mama responsabila d, p.d.v. fizic, psihic, mintal, profesional si mai ales... financiar. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Cand esti suficient de matura si stapana pe tine.
Cand ai posibilitati si pe cineva ce isi da interesul pentru tine adica o relatie stabila.Probabil de la 20 25 de ani din perspectiva mea.

| BlondinaBlonda explică (pentru Freya1):

Poți rămâne însărcinată la orice vârstă după ce ți-ai început viața sexuală fie că vrei tu sau nu vrei, sau chiar daca nu ești matura, te maturizezi in timp

| Freya1 a răspuns (pentru BlondinaBlonda):

Neee.
Ramai insarcinata doar daca iti incepi viata sexuala si nu te protejezi.Chestia cu vaaai mi s-a intamplat si nu ma asteptam nu exista.O data ce faci sex te astepti la orce plus ca daca nu te nici protejezi e clar ca iti cresc sansele.
Sunt de acord cu tine ca te maturizezi in timp orcare o face dar nu trebuie sa experimentezi pe copil.Adica nu faci un copil ca sa te ajute sa te maturizezi tu plus ca daca esti necopt risti sa nu il ingrijesti sau educi cum trebuie.
Din perspectiva mea trebuie sa fi stapana pe picioarele tale, sa ai unde sa stai si un barbat responsabil langa tine ca sa poti oferi copilului tot ce trebuie sa aiba.

| BlondinaBlonda explică (pentru Freya1):

Sunt de acord cu asta in mare parte și crede-mă sunt destul de matură și eu am de gând să fac un copil la vârsta asta, eu doar am întrebat ca să îmi fac o idee cam la ce vârstă să am primul copil

| Freya1 a răspuns (pentru BlondinaBlonda):

Eu mi-am spus parere si cum gandesc eu fiecare dupa cum vrea si crede.

| BlondinaBlonda explică (pentru Freya1):

Așa este

| RainmakerX a răspuns:

Cand esti destul de tanar pentru a nu exista probleme si ai o situatie materiala care iti permite cresterea unui copil.

Prin "permite cresterea" nu ma refer la un salariu amarat care abia asigura strictul necesar. Persoanele care nu au posibilitati ar trebui sa se abtina... Ok, inteleg ca multi considera ca au nevoie de cineva care sa duca familia mai departe dar mi se pare crud sa faci 2-3 copii si tu sa nu ai o situatie ok nici macar pentru 1 singur. Copiii au si ei dorinte, asta ca sa nu mai vorbim de nevoi.

De asemenea trebuie sa te gandesti si la tine. Ai si tu dorinte.
Cand ai mai multi copii si un salariu minim ajungi sa vezi ca trebuie sa faci sacrificii si orice ai face nu prea este de ajuns.
Chiar daca esti fericita cu mai multi copilasi... asta nu inseamna ca ei sunt fericiti.

Asadar, cand faci un copil trebuie sa te asiguri ca tu si viitorul sot aveti destul timp, bani si o sanatate optima.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incepand cu varsta de 18, dar de preferat dupa 24 de nai cand femeia devine mai matura.

| BlondinaBlonda explică (pentru MihaiNicu23):

Se spune că femeia este mai matură decât bărbatul indiferent de vârstă iar copilul poate veni oricând, nu îți poți planifica când e să ai un copil acest lucru vine de la sine mai mult

| HazelEyes77 a răspuns:

O femeie alege sa devina mama atunci cand se simte pregatita sa si asume responsabilitate uriasa de a aduce pe lume un copil, de a-l creste, a - i da o educatie si de a i oferi sprijin si dragoste neconditionata. Cam dupa 25 de ani consider ca femeia e indeajuns de matura si capabila din toate punctele de vedere sa devina mama. Dar e un punct de vedere subiectiv -fiecare face pasul asta cand considera de cuviinta. Mai devreme de varsta asta nu e in tocmai ok deoarece ai o scoala de terminat si trebuie sa te bucuri si tu indeajuns de adolescenta, de anii de liceu si de studentie. Sunt lucruri pe care ti e imposibil sa le mai faci avand un copil mic in brate si nici un sprijin. Toate la timpul lor. Pana la 40 de ani ai timp suficient sa ai 1-2 copilasi, sa fii mama si sotie capabila si iubitoare. Numai bine

| BlondinaBlonda explică (pentru HazelEyes77):

Eu nu am spus că aș dori să fac un copil, am pus o simplă întrebare la câți ani ar fi normal să faci un copil...și aș vrea să te contrazic că nu toate femeile rămân însărcinate că vor ele fiind pregătite, unele rămân însărcinate fără un pic de bună știință și de adaptează pe parcurs și tot atunci se maturizează și se pregătesc de creștere unui copil

| Necunoscut112 a răspuns (pentru BlondinaBlonda):

Dacă rămâi gravidă fără să vrei, ai o oarecare vină şi probabil nu vei fi capabilă nici să creşti frumos un copil. Dacă nu eşti în stare nici să te protejezi când faci sex, nu ştiu cum ai putea fi capabilă să îţi protejezi copilul în lungul şi greul drum prin viaţă. Dacă se întâmplă să rămâi dintr'un accident, există şi varianta avortului.

| BlondinaBlonda explică (pentru Necunoscut112):

Dacă e să rămân însărcinată, niciodată nu am să apelez la un avocat, dacă vrei să ști eu mai mult mă cresc singură deoarece părinții mei sunt divorțați și locuiesc cu tata că mama s-a mutat și eu îmi spăl, îmi fac curat, îmi fac mancare.și nu vine nimeni să mă ajute așa cum sunt capabilă să am grijă de mine sunt capabilă să am grijă și de un copil și app nu am renunțat la școală mereu îmi fac timp să învăț iar eu sunt in ultimul an la liceu, iar tu nu ai nici un drept să spui că nu sunt capabilă și app eu mai și lucrez din când în când

| yustme a răspuns (pentru Necunoscut112):

Da exista dar copila a întrebat doar și până la urmă fiecare face ce vrea cu propria viata. Și să ști că nici eu nu am fost în stare să mă protejez și la 19 ani nu aveam minte deloc(atunci am rămas însărcinată prima data) dar în cele din urmă m-am descurcat și am 3 fetite minunate și plus cea mare are 8 ani și e bine sănătoasă frumoasa și deșteaptă. Și cele două mai mici la fel.

| BlondinaBlonda explică (pentru yustme):

Să îți trăiască fetele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La câți ani ești în stare să ai grijă singură de el. Dpdv financiar/psihic.

| BlondinaBlonda explică (pentru anonim_4396):

Pot să am grijă de un copil și singură fără ajutorul nimănui

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlondinaBlonda):

Acum nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlondinaBlonda):

Tu te auzi ce spui? prima data ai zis ca ai fost crescuta de tatal tau, foarte bine sunt sigur ca el sa ocupat cum trebuie de tine.
Dar acum ce te face sa crezi ca esti in stare singura sa cresti un copil? Sa sti ca un copil se creste si financiar, nu poti sa ai si grija de el dar si sa mergi la munca 8-12 ore.

| BlondinaBlonda explică (pentru anonim_4396):

Am fost crescută de ambi părinți dar ei la un moment dat au divorțat sunt in stare să cresc un copil am mai crescut și avut grijă de alți copii și eu nu fug de munca din contră eu lucrez și am grijă și de casă

| yustme a răspuns:

Mai lăsați-o în pace pe săraca fată. Ea doar a întrebat ceva. Toată lumea a deviat de la subiect

| BlondinaBlonda explică (pentru yustme):

Acești oameni deviază de la subiect ca să fie și ei băgați în seamă mai bine să își vadă de viața lor și să nu îmi zică mie de ce sunt in stare și de ce nu sunt. ei nu mă cunosc și nici eu pe ei, înainte să zică că eu nu sunt in stare să se uite la ei, fiecare om e in stare să își croiască un drum și să facă câți copii vrea la orice oră, dar dacă acești oamenii nu știu să răspundă la o întrebare nu trebuie să răspundă cu o altă întrebare

| yustme a răspuns (pentru BlondinaBlonda):

Asa e.

| BlondinaBlonda explică (pentru yustme):

Da.

| username1053847 a răspuns:

Te rog nu polua planeta