| anonim_4396 a întrebat:

La cati ani este ok sa te dezvirginezi? laughing eu am 16 ani si inca sunt dar prietenele mele incep sa rada si eu ma simt prost putinlaughing inca nu am avut o relatie de durata in care sa am incredere si asa...

19 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Pentru o fata eu consider ca pe la 16-17 ani e ok

| DeeaMarry a răspuns:

Dupa 17 ani si jumatate, din punct de vedere medical.
Atunci cand ai o relatie de cel putin un an, bazata pe incredere si afectiune si esti constienta de riscurile la care te supui(inclusiv de posibilitatea de a ramane insarcinata).
Prietenele tale sunt niste fetite fara viitor. Ar trebui sa schimbi anturajul!

| Fatamuntilor a răspuns:

Medicii recomanda ca varsta pentru dezvirginare, cel putin 17 ani jumate, 18.Atunci corpul tau si organele genitale sunt sufiicent de dezvoltate.
Daca dai o cautare pe net vei gasi riscurile incerii vietii sexuale la varste mici.

| Oana92 a răspuns:

Si daca ele se arunca de la balcon te duci si tu dupa ele ca altfel rad de tine? Nu exista o reteta ideala, e indicat sa iti incepi viata sexuala in jurul varstei de 18 ani(Adica nu mai repede!).

| Cristiann25 a răspuns:

La 18+. Felicitari ca nu esti ca celalalte.Da ele rad pentru ca se cred superioare, importante ca au facut asta dar de fapt tu esti aia inteligenta pentru ca astepti baiatul potrivit, esti cuminte si nu te culci cu primul venit in calea ta! Te pup si tot respectul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ok la cel putin 17...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Este OK după 20 de ani cel mai bine.
Nu ai treabă cu gura lumii!
Te pup!

| Demonull a răspuns:

M-am saturat sa dau raspunsuri la intrebari de genul acesta.Ai prietene idioate.1 la mana, 2 la mana si eu esit idioata ca le asculti.Si in sfarsit 3 la mana, NU EXISTA VARSTA PENTRU ASA CEVA! o faci cand simti ca trebuie sa „o faci„.

Răspuns utilizator avertizat
| xClementine a răspuns:

Ce va mai place sa faceti pe victimele... Si daca rad ce, frate?! Fii totusi mandra ca esti una dintre tipele care nu si-a inceput viata sexuala pana acum. Nu stiu, nu exista o varsta anume, toata lumea ar zice peste 18 ani, dar important este sa ti-o incepi fix atunci cand esti pregatita. Daca asta se intampla dupa 18, cu atat mai bine, probabil. Nu te mai stresa atat, lasa-le pe ele sa devina niste stricate si pastreaza-ti demnitatea. Esti si tu constienta ca inceperea vietii sexuale atat de devreme aduce mult mai multe dezavantaje si urmari destul de urate. Inca esti in perioada de dezvoltare, deci, tot procedeul asta ar putea fi influentat PROST de acest fapt, pe langa boli si toate rahaturile de genu'. Pe langa asta, ce prietene iti sunt alea care rad de tine in situatii de genu'?

| Crissu3005 a răspuns:

Nu exista o varsta pentru asa ceva.Cand simti ca ai gasit persoana potrivita atunci e de dorit sa se intample.Si pentru ca prima data sa nu fie un esec total incearca sa nu faci sex doar pentru ca altii pun presiune pe tine, sau cu un tip care nu are rabdare.Totul ar trebui sa se intample cand esti tu pregatita si dupa ce ai cunoscut persoana potrivita.Asta e parerea mea cel putin

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Sa vezi ce o sa rida ele cind o sa se trezeasca vreo una insarcinata!

| beautifullie a răspuns:

Nu e o varsta pentru asta. daca nu ai o relatie stabila, nu vad de ce te gandesti la dezvirginare

| NuMaSuporti a răspuns:

Lasale dracu sa rada, daca ele sunt parasute si nu mai sunt virgine de la 16 ani nu mai fi la ele! PNM efectul turma e mai raspandit decat credeam

| SElenaAlina a răspuns:

Din punct de vedere medical organele de reproducere feminine ating maturitatea la 18 ani.Eu te sfatuesc sa mai astepti, esti unica prin faptul ca esti virgina...nu e motiv de rusine ci de mandrie.Dar cel mai important este sa te simti tu pregatita si sa gasesti persoana perfecta pentru tine chiar daca ai 16 ani.

| TinKode2000 a răspuns:

Nu e nimic de ras k esti virgina...
Stiu pe unele k si la 18 ani sunt virgine...

| FaNa1337K a răspuns:

La 16-17 ani, corpul inca se dezvolta, cel mai bine 18+, daca te dezvirginezi acum, risti sa nu mai ai copii.

| SuzanaStan a răspuns:

Lasa-le sa rada, demonstreaza-le ca tu esti mult mai matura decat ele si nu esti atat de proasta incat sa pui botul la primul fraier, cand o sa intalnesti un baiat care te iubeste si vei fi pregatita... atunci da. pana atunci nu... a fi virgina este un lucru cu care te poti mandri nu ai de ce sa te simti prost ba din contra ele ar trebui sa se simta prost. Sper ca te-am ajutat! :* happy

| Garfield93 a răspuns:

Citesc tot felul de raspunsuri, gen"risti sa nu mai faci copii", e o prostie. sunt cadru medical si intr-adevar din punct de vedere medical este devreme, corpul inca sufera modificari, ciclul menstrual inca nu este stabil 100% adica la varsta ta nu poate fi vorba de un ciclu regulat ci poate veni mai dvrm sau mai tarziu fata de luna trecuta, chiar daca din punct de vedere psihic esti pregatita-ta corpul nu e pregatit... e bine sa mai astepti macar 1-2 ani, de acum e mai bine sa cauti sfaturi la un medic nu pe internet happy