| Claaudiu a întrebat:

La ce doctor trebuie sa merg daca am probleme cu ejacularea, adica daca ma excit nu rezist nici 3 minute. Ce imi face, ce sfaturi imi puteti da?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intro astfel de situatie, in care apare imposibilitatea de a controla si coordona procesul de ejaculare, nu prea exista metode medicale de a rezolva aceasta disfunctie de dinamica sexuala. Probabil ca ar fi indicat si util sa asisti/sa participi la cateva sedinte de consiliere efectuate de un psihoterapeut sexolog cu specializarea in problemele de dinamica sexuala. In cazul tau este vorba de ''ejacularea precoce'' a carei origine este lipsa experientei sexuale, fiindca se produce la scurt timp dupa instalarea excitatiei indiferent care ar fi natura ei. Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza starilor intense de excitatie (a surescitarii), a starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor de varsta adolescentina, din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit a lipsei de... experienta sexuale. Se considera ca aceasta problema se amelioreaza si dispare treptat, NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si doar dupa ce sunt intretinute contacte sexuale constante, cat mai numeroase. si mai ales daca sunt intretinute cu una si aceeasi persoana. Doar asa se poate obtine experienta sexuala necesara pentru a putea coordona, controla si retine ejacularea pe o perioada de timp dorita. Procedand astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind normala si in acelasi timp controlata.In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament sau produs/preparat cu care sa poata fi tratata acesta afectiune care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, unica ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

La un medic urolog.

| ywar a răspuns:

Probabil ca esti foarte tanar si nu ai experienta. Cu timpul asta se va regla. Mai usor cu labouska, mai iute cu alte preocupari si cand simti tu ca vine te opresti pana trece pericolul apoi iti reiei activitatea. Cu timpul o sa vezi ca actul se va prelungi.

| ovidiu123432 a răspuns:

Trebuie sa te controlezi si daca esti mai mic, nu e o problema, se va rezolva in timp.

| Mkeynes a răspuns:

Iti dai drumul fara sa faci sex sau?