| pufo69 a întrebat:

La ce reactioneaza testul de sarcina, stiu cum se foloseste, dar ce actioneaza la aratarea de o liniuta sau 2? Nu stiu cum sa ma exprim, sper ca ati inteles big grin

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In fiecare test de sarcina (indiferent de marca) exista un anumit reactiv care intra in reactie/este activat de catre hormonul de sarcina hCG. Hormonul de sarcina hCG este produs de catre ovulul fecundat si producerea hormonului incepe din momentul imediat urmator implantarii acestuia prin procesul de NIDATIE in endometru. Reactia dintre reactivul existent in tester si hormonul hCG devine posibil/se produce numai in cazul in care in urina se atinge o concentratie minim detectabila de hCG, ceea ce va provoca aparitia celei de a 2-a liniute. Din acest motiv, pentru ca rezultatul testului sa fie corect, acesta se poate efectua doar/numai in momentul in care concentratia minim detectabila (CMD) de hCG din urina este atins, sau depasit. De obicei cantitatea de hormon hCG se dubleaza la trecerea a 48-60 de ore (cam la fiecare 2 zile jumatate) si concentratia minima se poate atinge in unele cazuri incepand de prin a 10 sau a 11 a zi fata de data de fecundare a ovulului. Sper ca explicatia sa fie pe intelesul tau. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tetsuld e sarcina reactioneaza la urina, aratand 1 liniuta daca nu esti isnarcinata si 2 liniute, cand esti insarcinata.

| User237384 a răspuns:

O linie : nu ești însărcinată
Doua linii : ești mămica! happy bafta