| Erekest a întrebat:

Am o intrebare...de ex daca azi mi-a venit ciclu, duminica viitoare sunt in perioada cu risc scazut de sarcina?
Nu stiu cum sa ma exprim, dar sper ca ati inteles la ce ma refer.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia a pornit in data de 2 Iunie (duminica) in acel caz duminica viitoare adica in 9 Iunie, actualul ciclu menstrual va ajunge in cea de a 8-a zi. Se poate considera ca va fi INAINTE de ziua in care incepe PERIOADA FERTILA, insa numai in cazul in care ciclul tau menstrual are intotdeauna o lungime mai mare de 27 de zile. Sau altfel spus doar daca viitoarea menstruatie va porni DUPA data de 29 Iunie. SanatatE!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De cate zile ai ciclu si cat iti tine menstruatia? daca ai 30+ si menstruatia de vreo 4-5 inca e ok, riscul e mititel, e printre ultimele zile cand ptoi face fara griji. De pe 11 incolo incepe sa fie riscant.

| Violleta2022 a răspuns:

Depide de tipul menstruatiei si la cate zile se succede lunar.

| Emilian65 a răspuns:

Duminica la care te referi este in perioada cu risc minim de a ramane gravida.

| sofisis a răspuns:

Din contra...esti prin zona cu risc maxim.