| mentholinks a întrebat:

La ce varsta ati fi de acord ca fiica voastra sa inceapa sa faca sex?

14 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sa inceapa sa faca sex atunci cand simte nevoia, doar sa se protejeze sa nu ia boli si sa nu ramana gravida, atata tot.
Ca doar nu am de gand sa ma opun naturii, daca fata are nevoi si simte, asta este, bine, mai este si varianta sa se rezolve singura, insa e mai misto cu un partener.

Atat timp cat se comporta bine, respecta in societate, invata bine, nu bea, nu fumeaza, nu se drogheaza, nu conteaza la ce varsta face sex, ca sexul rau n-a facut, n-a omorat pe nimeni, da doar placere.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Și dacă ea face sex din dragoste apoi suferă, întra în depresie etc. Mai bine ii explici sa facă sex prima data cu un băiat ok, care o respecta, sau sa i explici ca poate sa facă sex dar sa își asume ca nu toate relațiile merg bine. Dacă e prea mica de vârstă e posibil sa nu și dea seama dacă e buna decizia sau nu. Sexul când ești tânăr este asociat cu iubirea, cel puțin pentru o mare parte de aceea și mulți adolescenți suferă mult din dragoste, e și lipsa de experienta, oricum sunt inevitabile aceste lucruri dar dacă ești mai spre majorat parca ești mai copt la minte. Și ce are dacă fiica ta se apuca de fumat? Tu ești ca în bancul ala în care tatăl il prinde pe fiul cu una și ii întreabă ce fac, ei spun sex, el spune aaaa credeam ca fumați laughing După tine ești destul de matur sa iei decizia sa faci sex la orice vârstă dar nu sa te apuci de fumat. De fapt dacă faci sex cred ca ești deja destul de matur sa iei aproape orice decizie, cel puțin asa ar fi logic

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Cu prima parte a mesajului ai perfecta dreptate.
Cu a doua nu, eu sunt de treaba, ma inteleg f bine cu adolescentii, de multe ori le iau partea in fata parintilor de seama mea in cercul de cunostinte.
Pana la urma nu m-ar deranja daca fumeaza, dar nu droguri, si sa nu neglijeze cartea, sa aiba un comportament bun, atat cer.
Ca daca fumeaza, nu isi distruge creierul si nu ii afecteaza viata, afecteaza dupa 40-50-60 ani cand incepi sa tusesti de la asta.

Poate sa-mi vina si la 2 noaptea acasa de la petreceri, nu ma deranjeaza, doar sa respecte conditiile care le-am zis.

Cu sexul ce sa zic, depinde, pana la urma este o nevoie naturala, daca omul simte si nu face, e nasolie.
Varianta mai simpla e masturbarea, dar a face cu cineva e mult mai bine, chiar si masturbarile e altceva cand ti-o face un partener de care-ti place.

Ptr ca si daca sunt contra, o va face pe ascuns, si e mai rau.
Cel mai bine il/o educ sa se protejeze in caz de ceva si aia e.
Si suferinta face parte din viata, aia este, asta e viata, ii trece, trebuie sa treaca prin viata pana la urma, plus ca din experientele astea invata! E un examen al vietii.
Si ca pici un examen suferi, dar aia e, mergem inainte, ne trece.
Nu trebuie sa tin copilu intr-un glob de sticla asa intr-o lume roz.
Lasa sa mai si sufere daca e cazul.

Sunt destul de matur sa inteleg ca daca ai nevoi, trebuie satisfacute, nu cont ca ai 15 sau 65 de ani, iar nesatisfacerea lor, poate duce la probleme mai grave psihice si psihologice.
E ca si cum ti-e foame si nu mananci.

Si s-a decalat putin varsta cand apar nevoi, de pe la 15-16 ani la 13, din cauza mancarii chimice si hormonate se grabeste putin dezvoltarea copiiilor.
Tu n-ai vazut ca multe fete la 14 ani arata de 18? Dezvoltate, zici ca-s femei in toata regula.
Acum 30-40 ani la 13 ani aratau a copile inca, nu aveau nevoi.
Nici nu se punea problema "imi place de un coleg...".
In mod natural nu se intampla asta.

Deci hai sa privim mai profund problema, nu doar la suprafata.
Eu cand am nevoie de sex, sunt mai agitat, mai nelinistit, ma deranjeaza nesatisfacerea problemei.

| 1997onur a răspuns:

Dacă într-o zi voi fi tata si am sa am o fata am sa stau săi explic am sa stau sa vorbesc cu ia serios ca nu-i bine sa facă de mică așa ceva și nici normal nu este sa faci de mica asa ceva de la 18 ani în colo poate avea ce iubit vrea ia și ce gagic vrea ia și chiar de o va da în bara tot inima mea tot fata mea va rămâne chiar de doamne ferește își bate cineva joc de ia și rămâne cu un copil tot viața mea este tot inima mea este și am s-o iubesc cu adevărat indiferent de ce o să facă și va face ia.

| haileewatson a răspuns:

Ce treaba ai tu? Singurul tau rol ca parinte e sa discuti cu copilul tau pe la 13-14 ani despre educatie sexuala si menstruatie. Atat. Mai departe o sa hotarasca el ce face si cand face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E amuzant ca niciodata intrebarea asta nu se refera la baieti. Ei pot face oricand sex, dar la fete intervin prejudecati vechi de secole.
Nu consider ca e responsabilitatea unui parinte sa-si dea acordul pentru ca fiica lui sa faca sex. E corpul ei. Datoria mea e sa o invat cum sa se protejeze, cum sa isi aleaga partenerii, cum sa aiba grija de ea, fizic si emotional. Daca ea considera ca e pregatita la 15 ani, e curioasa si isi doreste sa o faca pentru ea, nu pentru ca se teme ca iubitul ei sa n-o paraseasca, din partea mea e libera s-o faca.
As prefera sa aiba macar 16 ani. Dar depinde de ea.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Pai si daca ar vrea la 10 ani sa inceapa, nu intervii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

E greu de crezut ca ar vrea sa faca sex la 10 ani.

| FredericChopin a răspuns (pentru mentholinks):

La 10 ani se joacă cu putea n nisip nu vrea ea... Bai omule vb de 10 ani nici măcar 11/12 deci heloo da nu e logic că nu e pregătita atât FIZIC cât și EMOTIONAL. Se spune că copii când îs mici până pe la 8/10 ani îs ca ÎNGERAȘII :-);-)

| FredericChopin a răspuns (pentru mentholinks):

Nu are ce PLAVERE SEXUALA să simtă la 10 ANI

| FredericChopin a răspuns (pentru mentholinks):

Da deci na avem cum sa vb așa "IPOTETIC " că... N avem cum

| Ciprian09 a răspuns:

Pai participati și dvs sau? Când simte omul ca e ok sa o faci, atunci o arzi!

| dragosnaste a răspuns:

Doar dupa casatorie!