| contsuspendat (cu ura) a întrebat:

Daca fiica voastra (reala sau imaginara) in varsta de 11 ani, ar ramane insarcinata, cum ati reactiona la aflarea "bucuriei"?

16 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

As sustine-o din toate punctele de vedere, nu e loc de cearta, reprosuri etc. Pana la urma, un fat este o binecuvantare venita de la Creator, este o bucurie, in ciuda varstei fragede a mamei.
Putin probabil ca o fata de 11 ani sa ramana insarcinata, avand in vedere varsta la care apare menstruatia la fete (10-14 ani.)

| cornculapte a răspuns:

La 11 ani nu are cum sa ramana insarcinata. Nici ciclu nu are. Dar sa presupun ca s-ar putea... Nu stiu, cred ca as ramane fara cuvinte la inceput. Apoi as exploda si la urma m-as calma, as discuta cu ea si as duce-o la ginecolog. As pastra copilul, dar probabil ca n-as spune nimanui ca e al fiicei mele. Eventual mi l-as insusi sau as spune ca e adoptat. Doar daca nu ar fi periculos pentru fiica mea sa duca sarcina, caz in care as recurge la avort.
E greu sa-ti dau acum un raspuns pentru ca nu stii niciodata pana cand te afli in situatia respectiva.

| Fiction a răspuns:

Eu fix 11 ani am
As face asa:
M-as duce la un medic, si as face in asa fel incat fata sa faca o operatie si sa scape de copil.
As lua-o cu binisorul si as intreba-o cu cine a facut asta

| ema69 a răspuns:

Eu chiar am o fiica de 11 ani si nici sa ma gandesc la asa ceva nu pot! Dar daca totusi s-ar intampla, as fi alaturi de ea si m-as ruga pentru cel care a lasat-o ca nu stiu ce ar pati... L-ar omori tatal fetei...

| Lilith_6353 a răspuns:

Am doar 12 ani, dar m-am mai gandit de cateva ori la ce fel de mama as fi cand as avea varsta potrivita pentru asa ceva si pot sa raspund.
Intai si intai eu am fost invatata ca totul se face la timpul lui, ca nu trebuie' sa te grabesti mai ales in astfel de situatii. Daca as avea o fiica (cand voi fi mai mare bineinteles) i-as spune de mica parerile foarte sanatoase care mi-au fost si mie spuse(doar ca la mine mai tarziu). La 11 as dori sa aiba pareri cel putin la fel de sanatoase si sunt mai mult ca sigura ca daca voi avea o fata (repet, cand voi avea varsta potrivita)asa va fi. Deci daca doamne fereste s-ar intampla asa ceva, mai mult ca sigur o sa fie vorba de viol. In acest caz mai intai as ruga-o sa-mi spuna cine i-a facut asa ceva, sau daca nu-l cunoaste sa-l descrie, apoi l-as reclama si ar ajunge in instanta. Daca voi reusi sa azung cum doresc cand voi fi mare as avea bani pentru un avocat foarte bun care l-ar baga pe animalul ala la inchisoare. Dupa ce as termina cu el as duce-o la ginecolog si m-as asigura ca nu a contactac cumva vreo boala, daca s-ar intampla asa ceva as face tot posibilul sa scape de boala respectiva.Trebuie sa stiti ca un copil nu poate da nastere unui altuia.La varsta de 11 ani ar muri si mama si copilul la nastere, iar singurul mod de a supravietui chiar si unul dintre ei ar fi sa se intample un miracol, dar eu nu cred in miracole si nici cand voi fi mare nu voi crede asa ca as duce-o sa faca avort. Apoi as programa-o la cateva sedinte ca sa-si revina.In cele din urma as duce-o la cateva cursuri de auto-aparare, de tras cu arma si de folosit arme albe si as obtine permisiunea sa aiba in permanenta un pistol sau o arma alba la ea si sa nu fie acuzata daca se auto-apara.Iti multumesc pentru scenariu care desi crud mi-a aratat ca daca voi avea copii ar trebui sa-i duc la cursuri de auto-aparare etc. cat mai devreme pentru ca e mai bine sa previ decat sa vindeci! Totusi nu doresc nimanui sa aiba parte de asa ceva

| LoveMusic a răspuns:

I-aş trage o mamă de bătaie să piardă copilul. laughing
Nu, glumesc. Cred că aş înnebuni. Fără copii, fără astfel de "bucurii".
Ţi-sa întâmplat? :-o

| Brotacelu a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa ma bat eu singur, dupa cum spunea si Gabriela, nu am avut o reelatie deschisa cu ea si bine inteles nu i-am acordat atentia necesara.
@lovenoexistt... daca e luata de pe drum, violata si lasata in sarcinata, tu o consideri panarama? ca ea de buna voie nu o sa faca asta niciodata.

| Matusha a răspuns:

Mi-as da palme singura in fata oglinzii(ca nu am stiut sa o educ), as plange pe saturate, as urla, apoi as iesi din baie si as incerca sa o ajut, cu ajutorul medicilor, chiar daca pare crud, sa scape de "bucurie" apoi as duce-o la consiliere.

| Patriii a răspuns:

As omoraolaughing laa 11 ani? pffoilaughing cred ca as fi scotaa, dar mai incolo cred ca as intelege daca mi'ar explica exact de ce a facut, dar asta nu o sa se intample, pentru ca eu o sa imi educ exact cu trebuie copilul

| eveline_9271 a răspuns:

In primul rand as avea grija de fiica mea, i-as explica cum stau treburile si as discuta deschis cu ea in ceea ce priveste sexul. Mai bine previn decat sa repar. Si daca se intampla sa fie abuzata, as creste copilul ca si cum ar fi al meu si as lasa-o sa isi continue scoala, sa isi implineasca visele.

| eveline_9271 a răspuns:

Kronstadt, efectiv unora nu ai ce sa le ceri happy Gen Lovenoexistt.

| raisssa a răspuns:

Nu imi place scenariul...big grin

| Special_girl a răspuns:

Nu stiu, cred ca as fi socata pur si simplu.

| ChocolateDroid a răspuns:

Nu e un motiv de cearta sau bataie pentru ca nu cred ca ar fi facut-o de buna voie. Am auzit cazuri de acest gen si in ziua de astazi pentru unii oameni nu e o tragedie. Totusi nu mi-as lasa fiica sa nasca deoarece e mult prea greu pentru o fetita de 11 ani. Daca unele femeie nu mai pot de durere la 30 de ani? Apai ea... Sper ca fiica mea nu va face asa ceva dar daca s-ar intampla, pe viitor as sustine-o mai mult din toate punctele de vedere si i-as oferi mai multa afectiune.

| A†Raç†iê dIncøLØ de mØrmaN†° a răspuns:

Hai frate la 11 ani:O ce panorama sorry da asa e.
sad

| A†Raç†iê dIncøLØ de mØrmaN†° a răspuns:

Auzi brotacelule sti tu ca nu ar face asta intentionat nu trebuie scapata din ochi frate ...no commenthappy