| Mada_7170 a întrebat:

La ce varsta ati inceput viata sexuala? Nu faceti misto sau enervati sunt doar curioasa.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rila, cunosc eu cateva sute de femei care au facut leziuni canceroase si precanceroase de col uterin fiindca si-au inceput viata sexuala inainte de 17 ani si jumatate. Iti si explic daca vrei mecanismul (desi pe la 16 ani trebuia sa-l fi citit de unul singur). Intre 12 si 17 ani si jumatate, colul uterin al femeii sufera o rotatie (care este sfarsitul maturizarii organelor genitale), rotatie care expune traumatizarii si infectiilor partea cea mai vulnerabila, jonctiunea dintre exocol si endocol, de unde isi au originea toate cancere de col uterin. Am participat in studentie la un studiu multicentric foarte serios care a inclus peste 10 000 de femei din 6 sau 7 tari europene. S-a observat ca 90% dintre femeile care au facut leziuni grave precanceroase (displazie severa) sau cancer de col uterin inainte de varsta de 40 de ani, isi incepusera viata sexuala inainte de 18 ani. Tie nu ti se pare mult?
Fatptul ca tu te lauzi cu o infractiune (violarea unei fetite de 14 ani care nu are discernamant si nu-si poate exprima acordul) nu iti face cinste. te face doar un infractor neprins deocamdata. Daca nu au trecut 10 ani, fapta ta nu s-a prescris, prin urmare procuratura se poate sesiza si pe baza a ceea ce ai scris aici. Oricum, pana fata respectiva nu ajunge macar la 60 de ani fara a face cancer de col uterin, nu poti sustine ca nu esti vinovat de imbolnavirea ei.
Vezi tu, ignoranta ta te face atat de manipulabil si sustii niste chestii absurde, facandu-te de ras. Citeste inainte de a spune asa ceva, fiindca vei afla chestii surprinzatoare de la oameni care chiar stiu, nu presupun aiurea.

| MMihai a răspuns:

În clasa a 12 a, la 18 ani și câteva luni!

| lolly a răspuns:

Eu inca sunt virgina(16)happy

| sofia_8041 a răspuns:

La 19 ani

| βʋϰβʋииʏ a răspuns:

Poii Mada la 14 ani. Dar a fost dintr`o prostie oh go on A da acum am 16 : ]
Si voi incetati ca pun pariu ca toti cei care au scris sunt virgini phbbbbt
Copii debili =]]

| βʋϰβʋииʏ a răspuns:

Idioata esti tu oh go on
Taciii si citeste ce au scris
O inteleg pe fata era curioasa ce treaba ai tu phbbbbt
Toti ca niste papagali au scris "Mataaaaa"
Ptr. mine mama e un cuvant sfant
Asa ca ma doare sa aud indiferent ca nu este ruda cu mine dar totusi parca la toti s-au blocat tastatura si merge numa "M,A, T, A"
Daca vi se pare absurda intrebarea nu mai cometati
Si nu te mai da tu Jelli de clasa oh go on
Daca ai fi fost asa erai corecta si nu mai scria ca sunt idioata.
am scris eu ce am scris despre ceilanti dar totusi daca nu le placea intrebarea sarea dracul peste ea.

| rila a răspuns:

La 14 ani cu stanga. si acum ca am prietena stabila, tot o mai iubesc din cand in cand pe ascuns.happy

| rila a răspuns:

Jelli, ce reviste cu benzi desenate ai citit in care scria: ""creste riscul sa faci cancer de col uterin fix de 10 ori" daca faci sex mai devreme? Asta intra in categoria "daca fumezi poti sa mori".
Pe la 18 ani daca te prinde vreunul virgina, te sexeaza si te lasa, va crede ca esti cu capul.
Sau, ii poti explica faza cu cancerul de col uterin, poate o ia de buna si ramane cu tine. Dar greu sa gasesti pampalau asa, totusi nu imposibil.happy

| rila a răspuns:

Da, ai dreptate, acum am citit. daca ma documentam acum vreo cativa ani nu mai faceam sex cu o fosta prietena care avea 14 ani, iar acum pasarica ii radiaza de sanatate.happy de asta iti spun ca si sfaturile alea sunt binevanite dar fac parte din categoria : daca fumezi s-ar putea sa mori, daca bei s-ar putea sa devii alcoolic, daca bei cafea s-ar putea sa nu mai dormi, daca mananci castraveti s-ar putea sa te imbolnavesti cu e-coli.
un singur exemplu de cancer de col uterin care sa aiba la baza inceperea vietii sexuale prematur, daca gasesti pe net, sa mi-l semnalezi si mie. happy dar nu cred ca vei gasi.
in alta ordine de idei tu esti ok, ai o educatie sexuala ok, care denota faptul ca parintii tai s-au implicat in toate aspectele vietii tale. felicitari.
din punctul meu de vedere nu cred ca un penis poate aduce necazuri, numai daca esti iresponsabila si il folosesti fara cap, si aici nu ma gandesc la oral.laughingoricum, intelegi tu ce vreau sa spun. cu bine!
p.s. ai un tic cu parappampam-ul ala? merge bine pe manea sau ce? no offence dar chiar ma intereseaza de ce il folosesti.

| realitatea0101 a răspuns:

Eu am fost dezverginat la 21 de ani, pe cand eram student, de catre prietena mea, care mi-a devenit sotie.
Apropo, un sfat baietilor, cand sunt dezverginati, la final reacoperiti capul penisului (cu pielea "extinsa" si data in spate in timpul primului act sexual), caci altfel veti avea dureri foarte mari (insuportabile) cand va este atins capul penisului de imbracaminte (fiind extrem de sensibil, cand este dezvelit pentru prima oara).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ƜƬҒЯσϰιɛ, tragi tu concluzii ca idioata, debilă ești tu! I-ai controlat tu la la pat pe ăștia ca să acuzi? Du-te naibii urgent!

Cât despre tine Mada, ai pus o întrebare de-a dreptul grosolană! E în intimitatea fiecăruia ce a făcut și când. Înțeleg că ești curioasă, dar ăsta e un detaliu intim din viața fiecăruia. Eu, ca să te lămuresc am 14 ani deci clar că nu mi-am început-o, că nu mă vreau femeie și nici cu riscul de a face cancer de col uterin de 10 ori crescut. Parampampam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ƜƬҒЯσϰιɛ, aaa, scuze. Din exprimarea ta am înțeles altceva, că te referi la toți cei care au postat pe aici, indifierent dacă era vulgar sau nu.
2. Ce îi tot iei apărarea? Îți ține funda de foame? Întrebarea e necioplită rău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@rila, n-am zis fix. Nu știe nimeni, depinde de organism.
Eu nu sunt chiar așa fraieră, crede-mă, voi știi să evit un astfel de iubit, ți se pare că voi fi în situația asta? Sau e anormal să fiu virgină la 18 ani :(? Și eu am zis că până în 17 ani, sari tu repede cu gura, ce dracu`.
Unde-am auzit? Din ce benzi desenate? Mai informează-te, please:
- sfaturile unui medic de pe site (ale Brigaelei) uite niște exemple:
http://www.tpu.ro/......nca-ciclu/
http://www.tpu.ro/......pe-care-o/
http://www.tpu.ro/......si-noi-de/
Câteva exemple.
Uite și aici: http://healthy.kudika.ro/......xuale.html
http://sanatate.bzi.ro/......exual-2357
http://www.csid.ro/......e-3194707/
Și mai sunt, dă un search pe google. De acolo am citit. Parampampammmm!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@rila, nu cunosc atâta lume dar știu sigur că e a doua cauză de deces la femei în România, știu poate-s statisticile exagerate, dar semnalizează ceva.
Da, cum "parampampam" am un tic. L-am preluat de la alt utilizator TPU. Ce manea? Când or fi Muse, Nightwish, Metallica, AC/DC etc manele...atunci oi fi eu Angelina Jolie. Că asta ascult eu.