| anonim_4396 a întrebat:

La ce virsta credeti ca e cel mai bine sa incepi viata sexuala?(la fete)

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta minima recomandata din punct de vedere medical este 17 ani si jumatate. Eu cred ca varsta cea mai buna este de minim 18 ani.

| gigiro a răspuns:

Da,corpul trebuie sa fie pregatit.Acest lucru se petrece dupa 17-18 ani.Cu cat mai tarziu,cu atata mai bine,pentru ca nu mai apar atat de frecvent riscurile cancerului de col uterin,uterin,mamar, sau instalarea menopauzei precoce. Stresul permanent la care e supusa o femeie, se diminueaza si isi pastreaza mult mai mult timp feminitatea.

| dan_2834 a răspuns:

Nu cred ca depinde mult de varsta.Important e sa o incepi atunci cand simti ca esti pregatita.Cred ca trebuie sa fii pregatita atat din punct de vedere fizic cat si mental.O fata poate sa isi inceapa viata sexuala inca de la primul ciclu pentru ca de la primul ciclu ea poate sa ramana insarcinata.Sistemul reproducator este destul de dezvoltat.Insa multe fete isi incep viata sexuala de la varste fragede fara a fi dezvoltate si din punct de vedere mental.Cred ca acest lucru e foarte important."Prima data nu se uita niciodata"! Asta e un adevar, pentru ca primul contact sexual poate sa influenteze intr-o mare mica masura viata sexuala a unei fete. Ceea ce face trebuie sa faca din placere si nu din obligatie.

| Alycaaaa a răspuns:

Eu cred ca este cel mai bine ca o fata sa isi inceapa viata sexuala la 17 ani. atunci corpul unei fete este pregatit pentru sex si nu cred ca ar durea atat de tare daca o faci cand corpul tau este destul de dezvoltat.

| melyyy a răspuns:

Multa lume ar zice " cand esti pregatita" dar parerea mea este ca ar trebui de la 17 in sus, astfel reduci sansele de a face cancer si este mult mai sanatos deoarece organismul tau va fi complet pregatit pentru acest paswinking
acum este decizia ta :*:* Multa bafta!

| Diddy a răspuns:

„Toate la timpul lor", se zice. Sunt fete care-si incep activitatea sexuala la 11 ani si fete care o incep la 24 sau mai tarziu. E evident ca pentru primele e mult prea devreme iar pentru celelalte te gandesti „Oare de ce au asteptat atat?" Totusi sa dai o varsta potrivita e imposibil. Fiecare fata se dezvolta atat fizic cat si psihic in mod diferit. Dupa ce veti citi randurile urmatoare o sa intelegeti mai bine.
Inceperea vietii sexuale inaintea maturizarii organelor genitale, in special a vaginului, poate fi cauza aparitiei unor tulburari de dinamica sexuala si ale functionalitatii organelor genitale. Acestea sunt dificultati in functionarea normala a organelor genitale care ne dau disconfort fizic si psihic in loc sa simtim placerea.Si aici putem vorbi despre efecte imediate sau in timp: afectiuni ale colului uterin, metroanexita, cistita, vaginita etc; afectiuni ce pot de asemenea cauza durere la contactul sexual dar si dupa ce acesta s-a incheiat. Mai putem vorbi si de durerea la penetrare, care apare adesea la tinerele fete care-si incep viata sexuala prea devreme, cand vaginul si organele genitale sunt insuficient dezvoltate. Viata sexuala insa nu va duce la grabirea maturizarii acestor organe.
E foarte important unde, cu cine, in ce conditii iti pierzi virginitatea. Primul act sexual te poate marca pe viata daca e un accident. Fii atenta, un baiat dragut nu e neaparat si atent la nevoile tale sau asa cum te astepti.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| lAuRitAs a răspuns:

De la 13 ani sa dai la toti sa se simta bine happy

| sdasfgasgaads a răspuns:

Ah nu mai is vremurile in care fetele se casatoreau virgine

| XxELOKxX2013 a răspuns:

Depinde cati ani ai la fete ar trebui sa inceapa pe la 19 20 sau 23 de ani la fel si la barbati

| ionutzz22 a răspuns:

Dupa cum stim pana la 18 ani corpul sufera transformari ce-l mai bine ar fi dupa varsta de 18 ani acum cum crezi tu; poti sa o incepi si la 14 daca vrei

| AnaRalu a răspuns:

La 21 de ani cica ii cam tarziu. Pe la 18-19 ani cred ca e ok.