| Vάℓєяἷล a întrebat:

La ce virsta este bine sati pierzi virginitatea?
dau funda cine imi da sfaturi,!

Răspuns Câştigător
| Irinnaaa a răspuns:

O sa-ti repet, chiar daca stii : trebuie s-o faci cand te simti cel mai pregatita, sigura pe tine. Trebuie sa-ti asumi consectintele si sa fii suta la suta sigura ca nu vei regreta peste o zi, doua, trei, o saptamana.
In principiu este cel mai bine sa o faci dupa 18 ani, deoarece atunci corpul tau a atins un punct de maturitate apropiat de cel final. Actul sexual implica niste schimbari fizice, hormonale, cat si psihice destul de drastice. Dupa 18 ani o sa ai o experienta de viata substantiala, o maturitate ce te va ajuta sa iei decizia potrivita, iar corpul tau va fi cel mai pregatit pentru asa ceva.
Trebuie sa-ti traiesti copilaria si sa faci toate lucrurile la timpul lor.
As mai adauga si ca nu conteaza atat de mult CAND o faci, ci cu CINE. Atat timp cat este o persoana care te iubeste neconditionat, te respecta si are grija de tine, este in regula. Dar dupa 18 ani este cel mai sigur.

16 răspunsuri:
| MLSS a răspuns:

Cand simti tu nevoia! :*

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Eu consider ca dupa 14 ani nu este asa periculos. Vad o prostie ca fetele/baietii sa o inceapa inainte. Trebuie sa te simti pregatita psihic, sa alegi persoana potrivita, sa iti dai seama daca aceea persoana vrea doar sex de la tine, si sa te gandesti ca vei avea o mare responsabilitatea cand iti incepi viata sexuala (trebuie sa ai clar ca ar trebui sa iti faci controluri la ginecolog, poti sa faci infectii, sa iei ciuperci, etc.). Succes! Si daca te hotarasti sa iti incepi viata sexuala, intotdeauna cu prezervativ.

| zxzx a răspuns:

| neutrino a răspuns:

Atunci cand esti suficient de matura sa-ti asumi toate responsabilitatile ce decurg din acest eveniment si esti independenta material si spiritual.

| victorandrei a răspuns:

Cand te crezi pregatita...

| Vάℓєяἷล explică (pentru victorandrei):

Asta stiu!
da poate niste sfaturi m-ar ajuta!
big grinbig grin

| anonima1995 a răspuns:

Dupa parerea mea, nu exista o varsta anume. Asta depinde de la persoana la persoana. E ok sa iti pierzi virginitatea in momentul in care te simti pregatita fizic, psihic si emotional ca sa nu regreti mai tarziu pasul facut. Daca esti sigura ca vrei sa devii femeie, daca cel cu care vrei sa te dezvirginezi te iubeste, te respecta si a asteptat o vreme pana ce ai luat hotararea si simti ca el e cel potrivit, daca esti constienta de riscurile pe care ti le asumi ( sarcina nedorita, boala cu transmitere sexuala), daca esti destul de informata despre sex, atunci iti poti incepe viata sexuala. Dar daca nu, atunci asteapta pana cand crezi ca vrei cu adevarat sa faci acest pas, deoarece e foarte important. Virginitatea o pierzi o singura data in viata si de aceea acel moment ti-l vei aminti mereu. Mai bine sa ti-l amintesti ca pe un moment frumos, decat sa regreti mereu ca ti-ai inceput viata sexuala la varsta nepotrivita cu persoana nepotrivita. Sper ca te-am ajutat si gandeste-te de doua ori inainte sa iei o decizie.

| Deyush08 a răspuns:

Dupa generatia de azi, varsta de 10 ani e destul de okay straight face

| Vάℓєяἷล explică:

Eu toate acestea le stiu!
dar ceva sfaturi mai concrete! cind este mai bine.
la ce virsta?

| Vάℓєяἷล explică:

La virsta care o am eu acum nici de gind nu am.
Prosta sunt curioasa sa aflu mai multe.

Da de inceput as incep cind as trebuiasca! Va multumesc pentru sfaturi la toti!(K)

| LostInTheDarkness a răspuns (pentru Vάℓєяἷล):

"Da de inceput as incep cind as trebuiasca! Va multumesc pentru sfaturi la toti!(K)"
Poti traduce, te rog?

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru LostInTheDarkness):

Se intelege foarte bine. Ironia las-o acasa.
"Da, de inceput am s-o incep cand o sa trebuiasca.Va multumesc pentru sfaturi la toti (kiss)

| LostInTheDarkness a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

"Se intelege foarte bine. Ironia las-o acasa."
Pentru unii poate, eu unul n-am inteles o iota
Totusi mersi pentru traducere

| Vάℓєяἷล explică:

Mersi Irina pentru sfat.)

| KarinaV a răspuns:

Ce zici de dupa 16 ani? Parerea mea e ca ai sanse mai mari dupa varsta aia sa gasesti persoana potrivita, intelegi? Tehnic vorbind, esti suficient de matura fizic dupa 18 ani, insa astea sunt statistici mai vechi si generatia asta se maturizeaza mult mai repede, deci cum ziceam. Pe la 16-17-18 ani cred ca ar fi ok sa iti incepi viata sexuala

| HellDoll a răspuns:

Lasati generatia...pregatita o sa fi atunci cand n'o sa vrei sa o faci pentru ca insista prietenul tau, ci tu si atunci cand o sa fi constienta ca nu o sa te mariti cu respectivul si o sa poti trece peste faptul' ca o sa te lase.
Atunci esti pregatita, cand poti infrunta realitatea.