| bombonica22 a întrebat:

La efectuarea unui test de sarcina Sure CheCk, tip stilou, are ceva dacă am urinat foarte putin unde era nevoie? Trebuie neaparat sa fie introdus intr-un pahar? Din câte am văzut era destul de bine efectuată procedura... testul a ieșit negativ.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acceseaza urmatorul material si vei putea viziona si vedea cu ochii tai cum se efectueaza un test de sarcina in mod CORECT. http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/ De asemenea trebuie avuta in vedere informatia potrivit careia pentru ca rezultatul testului de sarcina efectuat sa aiba o acuratete/precizie de peste 98% acesta trebuie efectuat numai daca au trecut minim 21 de zile de la ovulatie sau ultimul act sexual neprotejat. In caz contrar rezultatul obtinut va avea o precizie cu atat mai mica cu cat testul a fost efectuat mai devreme, astfel ca testul efectuat dupa trecerea doar a 2 saptamani, rezultatul respectiv prezinta o,, GARANTIE'' de precizie/valabilitate de doar 60-80%. Succes!

| bombonica22 explică (pentru corbulalbrosu):

Ideea este ca eu acum ceva timp am suferit o întrerupere de sarcina și vreau sa zic ca m-am protejat... dar nu știu ce sa spun.și cu prezervativele e problema.și astăzi mi-a rămas prezervativul înăuntru și am decis sa iau mâine pastila de a 2a zi Escapelle, iar astăzi am făcut testul pentru ca de 2-3 zile au început sa ma doare sânii foarte tare.și s au umflat. poate fi și din cauza ca trebuie sa îmi vina, presupun, după întrerupere eu nu am avut contact sexual decât pe data de 18 August am început... deci bănuiesc ca îmi arată testul pozitiv dacă era ceva.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bombonica22):

Nu te-as sfatui sub nici-o forma sa folosesti acea pastila nenorocita si blestemata inainte de a face in mod obligatoriu un test de ovulatie pentru a-ti da seama daca esti sau nu in perioada fertila, sau de a discuta in mod obligatoriu cu medicul ginecolog care ti-a efectuat intreruperea de sarcina fiindca el este in masura de ati putea stabili destul de exact si precis daca formarea unei sarcini este posibila in acest moment al ciclului menstrual. Incearca sa gandesti logic pentru a nu in situatia de a face o noua fapta iresponsabila. Multa sanatate!

| bombonica22 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu nu am mai avut ciclu de atunci. deci nu am de unde sa știu in ce perioade eram...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bombonica22):

Din acest motiv trebuie facut acum imediat/rapid testul de ovulatie, pentru a determina daca in acest moment esti in perioada de dinaintea sau de dupa producerea ovulului.