| nexoycer a întrebat:

La mine in clasa este o fata de care imi place, dar nu stiu cum s-o impresionez. Da-ti-mi si mie niste sfaturi, va rog.Eu vorbesc cu ea in pauze, chiar si in ore, dar nu stiu daca ar trebui sa-i spun ca-mi place de ea.

8 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Spune-i ca iti place de ea dar cand sunteti doar voi doi singuri happy si ca sa o dai si mai pe spate ii faci un mic cadou [ex.: un ursulet de plus cu o inimioara pe el, sau un trandafir natural] si atunci vei vedea daca si ea te place. ii ceri nr de tel..si printr-un sms o intrebi daca vrea sa fie cu tinewinking! Mult succes!

| BEmanuel87 a răspuns:

Nu stiu prin ce o impresionezi, dar iti spun sigur prin ce nu ai sa o impresionezi: e "dati-mi", nu "da-ti-mi". Gramatica defectuoasa, crezi sau nu, e o problema. Nimanui nu ii place sa stea cu un agramat - fie pentru ca isi da si el seama de asta, fie pentru ca ceilalti rad de el.

Anyway: Chestiile astea nu se invata din sfaturile altora. Se dobandesc prin experienta ta. Nu ai mentionat cati ani ai (mi-ar fi fost mai usor sa estimez niste tactici pentru o anumita categorie de varsta), da' timid e clar ca esti din moment ce ne intrebi pe noi cum sa procedezi.

NU ii face cadouri! - e o prostie si te pune in postura inferioara.
NU deveni penibil cand ii faci complimente - dar fa-i-le din cand in cand
NU face o obsesie pentru ea! - femeile au tendinta sa observe asta destul de usor si devine problematic momentul respectiv - vor tinde sa joace cum vor ele
NU ii spune "te iubesc"! Unele dintre tipe (din nou, aici se poate sa gresesc fiindca nu iti stiu varsta) se sperie de asta.

Ce cred ca ar trebui sa faci e: incearca sa ii fii alaturi cat se poate de des. Incearca sa te apropii de anturajul ei restrans (stiu ca e cam greu fiindca sunt, majoritar, fete si au prostul obicei sa rada in grup tongue - dar nu e imposibil) si sa afli mai multe despre ea. Ai sa fii surprins, dar ceea ce stii despre ea de la scoala e aproape 20% din viata ei - restul de 80% iti scapa inca

A. Da. Si nu face prostia sa intri vreodata in competitie directa cu ea. Scolastic, sportiv, sau oricum altcumva. Daca ai sa castigi te va uri, iar daca ai sa pierzi nu va mai da doi bani pe tine. Succes!

| nexoycer explică (pentru BEmanuel87):

Tu stiai ca am participat la olimpiada de romana si am fost singurul de la mine din scoala care s-a calificat la judeteana? Tu stiai ca eu am media generala 10?

| nexoycer explică (pentru BEmanuel87):

Oricum, mersi pentru sfaturi

| nexoycer explică (pentru BEmanuel87):

Nuuuuuuuuu, tipa de care imi place mie e cam o bunaciune, e desteapta, dar practic singurii baieti care i-a luat in brate, sau i-a pupat am fost eu si inca un baiat

| BEmanuel87 a răspuns (pentru nexoycer):

Scuza-ma ca nu te cred ca ai media 10 si ca ai participat la olimpiade. "... dar practic singurii baieti care i-a luat" - forma corecta, in acuzativ, e precedata de "pe" - "singurii baieti PE care i-a luat in brate".

Oricum, retine sfaturile mele si... inca nu mi-ai spus ce varsta ai ca sa pot sa gandesc o tactica pentru tine. Sunt psiholog de meserie, m-ar ajuta daca mi-ai spune asta.

| Ionutza2012 a răspuns:

Pai ar trebui sa mai astepti putin pentru a fi sigur ca nu vei fi refuzat si mai ales ca nu-i place de alt cineva. Pana atunci fii asa cum ii place ei sa fie un baiat.

| DraGutZUul a răspuns:

Frate fai la fel ca mine:spune-i mereu ca e frumoasa, ca arata bine, cu alte cuvinte fai complimente.Cand vorbesti cu ea pe mess sau pe facebook intreab-o:,, ce crezi despre mine? cum m-ai caracteriza''. Fai asta si ai sa veziwinking