| helper a întrebat:

La ultimul contact sexual cu prietenul meu prezervativul a alunecat putin fara sa ne dam seama. Ejacularea s-a produs in prezervativ, insa tot ma ingrijoreaza faptul ca nu a stat cum trebuie la locul lui si s-a deplasat. Este necesar sa iau pilula de a doua zi? Daca da, care sunt posibilele riscuri sau daca a mai trecut cineva prin aceasta situatie.

3 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Sa stii ca astfel de "accidente" se intampla destul de frecvent, din cauza neatentiei sau a grabei partenerilor. Ce-o sa faci? O sa te indopi cu pastile de a doua zi? Asta e... Cand iti incepi viata sexuala, iti asumi anumite riscuri. Nu esti pregatita pentru consecinte, nu mai face sex.

| Danysan a răspuns:

Pastila respectiva se ia numai atunci cand esti cinvinsa ca a ajuns Sperma la tine in Vagin si chiar daca s-ar fi Intamplat asa ceva nu inseamna ca poti sa ramai. Daca te Intrebi de ce o sa iti explic, cam cum stau lucrurile.In cazul in care ai un ciclu Regulat si nu este cu dificultati, probabil ca sti ca exista o Perioada in care poti sa ramai. Prin Urmare dupa a 11 Zi din Perioada MEnstruatiei si pana in a 18-Zi nu este Indicat sa mai ai raport sexual, fie el si Protejat pentru ca se pot Intampla multe.Mai pe Inteles dupa a 11 Zi de Menstruatie incepe Perioada Fertila, Timp in care este extrem de Periculos sa ai contact sexual.Dar tot nu trebuie sa te alarmezi deoarece Ovulul coboara in Ziua a 15-16 chiar si 17 atunci esti Propice pentru Nidatie. Poate te Intrebi de ce sa nu mai faci nimc dupa a 11 Zi, pai uite de ce. Spermatozoizii pot supravietuii in Mediu Intravaginal pana la 3-5 Zile in functii de conditii si alimnetatia ta.Deasemenea exista niste spatii pe care le folosesc pentru a evita sa fie eliminati unde se hranesc si asteapta coborarea Ovulului. Dupa a 18 Zi poti incepe sa te pregatesti si in a 20 Zi poti avea contact Sexual chiar si cu Ejaculare in Tine. Poate ca or sa imi sara in cap multi pe aici legat de asta si ca nu e Safe sa faci fara, dar sa gandim logic ce poate fecunda Sperma daca nu exista Ovul si el deja a fost eliminat cu o zi inainte? Logic ca nimic. Acum daca nu sti cand are loc asta si iti Vine odata la 2 Luni sau nu are logica poti sa aflii prin Monotorizarea Temperaturii Bazale, in Momnetul in care aceasta creste trebuie sa te astepti ca esti la Momnetul in care sa inceapta Perioada Fertila.Fa asta in Fiecare Luna si o sa ai o Idee mai Buna despre cum iti functioneaza Vaginul.ACum sa te fac sa te calmez si mai mult.Pt a Ramane nu e nevoie de o cantitate mare de Sperma dar totusi trebuie sa fie trasa sau mai Bine spus aruncata cu jet pentru a patrunde adanc.La nivelul Vaginului exista destule bacterii si alte chestii care se opun Spermei in calea ei catre Ovul, la care se adauga si faptul cel mai Important -Daca nu exista acolo Ovul ce sa fecundeze? Calmeaza-te si nu lua Pastile care o sa iti faca un marea rau, dar asta daca esti sigura ca nu erai in Perioada de Ovulatie si ca nu a existat o marea cantitate de Sperma Ejaculata in cadrul Partidei. Stai calma dar daca nu esti sigura poti sa ei ceva.Incearca ceva mai Soft cum ar fi Postinor sau daca vrei sa rupi gura poti sa ei o Ella One - Te avertiezez ca e extrem de Periculoasa dar nu prea ai de ce sa te ingrijorezi dupa aceea. Elal One este ultima Reduta si se ia la 5 Zile dupa contactul de Natura Sexuala.Prin Urmare daca nu ai fost in Perioada FErtila stai calma.

| Hαppiηеss a răspuns:

Pilula se ia numai in cazuri de urgenta cand ejacularea a fost in vagin.
Nu ti-o recomand de fapt nici nu e cazul.
Pe langa faptul ca e o bomba hormonala care iti da organismul peste cap vei avea si multe reactii adverse, dereglari hormonale, sangerari, scurgeri maronii si se poate ca menstruatia sa iti vina aiurea cateva luni.
Aveti grija, protejati-va ca sa nu fi nevoita sa iei pastilele alea cu pumnul.