| Abbyy a întrebat:

La un ciclu de 30 de zile pot ramane insarcinata cu 5 zile inainte de ciclu? Mi s-a rupt prezervativul si nu stiu ce sa fac in legatura cu pastila de a doua zi, nu am mai luat niciodata si am 18 ani.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este destul de regulat si nu prezinta diferente mai mari de 1-2 zile de incepere/intarziere fata de ziua calculata, ciclu de ciclu, se poate considera ca probabilitatea de a se forma o sarcina in ultimele 7-9 zile ale ciclului este mai mica de 3-5%. In cazul in care esti sigura ca menstruatia nu ar fi intarziat in mod normal si doarece probabilitate de sarcina este atat de mica niciodata nimeni nu ar indica folosirea unui contraceptiv. Poti apela maine la serviciile unui medic ginecolog pentru a te linisti, si a asculta parerea lui, deoarece in cel mai rau caz exista si pastila contraceptiva de a 5-azi. Teoretic este imposibil sa se formeze o sarcina. Multa sanatate.

| Crystynutzaa a răspuns:

Cel mai bien totusi sa iai pastila de a 2 zi. In caz contrar, sunt sanse sa ramii insarcinata.

| Abbyy explică:

Si totusi ar mai trebui sa iau pastila de a doua zi? Mi e tare frica sa o i-au. Sanii mi s-au umflat si ei cu 2 zile inainte de nefericitul eveniment. Mi-e foarte frica de o eventuala sarcina

| Abbyy explică:

Nu vad rostul sa i au o asa bomba hormonala intr-o perioada nefertila inainte de ciclu.