| Alegeo a întrebat:

Luna asta implinesc 2 ani cu iubitul meu. Il iubesc insa sunt multe lucruri care nu merg... iar in ultimul timp parca nu mai e el,a mai avut faze asa,nu ii mai pasa cum ii pasa la inceput, nu mi mai acorda atentia de la inceput.Eu simt ca el ma iubeste (cel putin asta simt)doar ca ceva se schimba.astazi si a facut planuri cu fratele lui iar saptamana trecuta la fel iar noi nu ne am mai vazut de aproximativ 3 saptamani,pentru ca noi ne vedem sf de saptamana. Iar in seara asta am nevoie sa ies si sa vorbesc cu cineva asa ca am vorbit un ex iubit de al meu sa iesim si sa mai vorbim... asta inseamna ca mi insel prietenul?
Simt ca nu mai e la fel si nu vreau sa stau in casa sa l astept pe el pana are timp de mine, tin sa spun ca nu sunt in tara si nu am prietene aici cu cine pot iesi sau vorbi

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Cum ti-am mai spus, nu te judec, viata ta, alegerile tale...insa uneori vine un moment cand trebuie sa stii sa renunti indiferent cat de mult doare. Nu cred ca te ajuta cu ceva sa ai in preajma un om caruia ii este indiferenta prezenta sau absenta ta, ma indoiesc ca asta vrei de la viata, sau pe o baza de genul asta vrei sa-ti cladesti viitorul. Cred ca fiecare dintre noi a suferit cel putin o data din dragoste, e adevarat, departirea te seaca, dar ideea unui iubit absent cu ce te incalzeste? Cu nimic, analizeaza un pic mai bine situatia, nu te agata de momente si oameni care nu sunt dispusi sa faca mare lucru pentru tine, care nu se deranjeaza sa iti ofere atentia cuvenita, care face planuri in lipsa ta, caruia ii e usor sa spuna adio. Nu te multumi cu putin, ca pana la urma nu traiesti de cat o data si e aiurea sa traiesti asa, exista un om in lumea asta care te iubeste chiar daca nu te cunoaste inca, da-i sansa sa o faca, nu te camufla langa un om care n-are nevoie de tine. Succes in toate iti doresc!

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,inseamna ca asa iti demonstrezi iubirea fata de el,tipic iubire feminima,azi cu actualul, maine cu fostul, bine ca iti mai da atentie nu meriti asa ceva, tu vrei doar un catelus langa fundul tau iar fostul patepic si jalnic sa oferit iar sa fie, ce prosti barbati, pe o parte va inteleg daca sunt obsedati si prosti ce sa faci pofiti

| Violleta2022 a răspuns:

Da, asta inseamna ca iti inseli prietenul.
Niciodata, dar absolut niciodata nu-ti suni fostul iubit sa vorbesti cu el! De ce nu ti-ai sunat o prietena?
Este urat ce ai acut si nu-i normal.
Daca relatia cu actualul nu mai merge, de ce nu esti cinstita cu el sa o opresti, sa va despartiti?
Chiar daca nu ai o prietena acolo, d e ce nu intrii online sa vorbestic uprietenel din tara, sau pur si simplu, stai in casa si uita-te la filme, dar nu contactezi pe "fostul" sa vrbesti cu el. Urat, foarte urat asta.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai prieten si iesi la plimbare cu ex prietenul asta inseamna ca iti inseli prietenul.

| Andreeush a răspuns:

Dacă simțeai nevoia să vorbești cu cineva puteai să cauți o cunoștință, o prietenă dar nu un fost iubit.
Cu părere de rău îți zic că exagerezi, iubitul tău nu are obligația să fie lângă tine tot timpul. Are și el nevoie de spațiu, de libertate.
Probabil e și vina ta pentru cum stau lucrurile în relația voastră. Însă în loc să încerci să rezolvi problemele tu te consolezi cu fostul.
Păcat de iubitul tău.

| Alegeo explică (pentru Andreeush):

Situatia nu este de acum, ajungi intr-un punct in care singuratatea te face sa faci multe lucruri. Si nu e prima oara cand face asta, au fost mai multe dati in care m-a facut sa ma simt singura, si nu zic ca nu am vina mea, pentru in mare sau mica parte toti gresim intr o relatie insa neatentia si ignoranta de care imi da dovada ma face evadez. Eu sincer as lasa relatia dar stiu ca doare ca am mai incercat... tot astept sa si mai revina dar vad merge inspre rau.Plus ca acest fost e doar un prieten, nu a fost nimic serios intre noi, si daca ies eu stiu ca ies cu gandul de a ma elibera si a ma distrage putin de daptul ca iubitului meu nu-i pasa. acest lucru s-a intamplat si saptamana trecuta, m-am suparat si am stat inchisa in casa toata saptamana ca sa ce? El sa se distreze si eu sa il astept.stiu ca nu e bine ce fac dar eu stiu ca nu l insel. Cred ca poti avea si prieteni chiar daca esti intr o relatie.

| Emma30555 a răspuns:

Nu inseamna ca il inseli. Poti sa vorbesti cu cine vrei. Daca el nu ti ofera timp tu faci ce consideri cu acel timp

| Eduard196 a răspuns:

Miroase a despartire. O sa se termine relatia

| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Sa nu ma intelegi gresit, nu te judec, nu te condamn, doar intreb: din toti oameni cu care ai fi putut sa vorbesti despre orice, tu ai ales sa te intalnesti si sa vorbesti cu fostul tau iubit? Adica pe bune? Eu nu cred ca e cea mai buna optiune, in conditiile in care tu te afli deja intr-o relatie, am inteles ca lucrurile nu sunt chiar roz intre voi si ca ceva scartie grozav, insa sa iesi cu tipul asta e ciudatel, daca intelegi ce vreau sa spun. Nu sunt absurda si inteleg ca suferi pe tema lipsei de atentie cu care te trateaza, cu faptul ca isi face planuri fara a te implica, ca s-a cam dus din vraja de la inceput si alte asemenea, insa faptul ca tu alegi sa te intalnesti cu fostul tau nu rezolva asta, ba din contra o sa inrautateasca si mai mult situatia, ca pana la urma ce faci, te vezi cu fostul ca sa sarbatoriti 2 ani de relatie cu actualul? Cred ca realizezi cum suna asta...eu te sfatuiesc sa vorbesti cat se poate de serios pe subiectul asta cu actualul tau prieten, sa-i spui ca te simti neglijata si suferi si nu va face bine, vezi incotro se indreapta relatia si daca nu e si nu e, va despartiti si te poti intalni cu fostul cand vrei si cat vrei.
Teoretic tu trebuie sa rezolvi problema de la radacina, nu sa incerci sa evadezi aiurea prin balarii, oricat de aiurea te-ai simti si oricat te-ar deranja atitudinea lui tu fa in asa fel incat sa-i demonstrezi ca ce a tinut de tine ai facut, arata-i ca greseste fara sa te razbuni cumva. Succes iti doresc!
PS: trecutul e trecut si acolo trebuie sa ramana, ca de-ar fi fost bine era si in prezent.

| Alegeo explică (pentru MGEORGESCU):

Am vorbit si nu arata sa i pese atat...i am spus aseara daca chiar nu ne vom vedea azi pentru a mi face si eu alte planuri si ca relatia noastra e pe duca si raspunsul lui a fost.ok adio! Deci nu e chiar asa... eu as lasa relatia dar il iubesc si stiu ca o sa ma doara pentru ca am mai incercat o data sa o las tot din cauza neatentiei si o saptamana nu ma mai puteam ridica din pat, stiu ca vina nu o fi a lui in intregime dar lucrurile se vorbesc. Iar el are un caracter foarte ciudat si ma doare pentru ca la inceput m-a suparam si nu i mai rasunedeam si ma suna intr una insa acum nu mai e asa, asteapta numai de la mine. Probabil a invatat de la mine, probabil crede ca indiferent de certuri eu voi ramane cu el ori probabil nu i pasa daca o sa pun punct sau nu.

| MGEORGESCU a răspuns (pentru Alegeo):

Cum ti-am mai spus, nu te judec, viata ta, alegerile tale...insa uneori vine un moment cand trebuie sa stii sa renunti indiferent cat de mult doare. Nu cred ca te ajuta cu ceva sa ai in preajma un om caruia ii este indiferenta prezenta sau absenta ta, ma indoiesc ca asta vrei de la viata, sau pe o baza de genul asta vrei sa-ti cladesti viitorul. Cred ca fiecare dintre noi a suferit cel putin o data din dragoste, e adevarat, departirea te seaca, dar ideea unui iubit absent cu ce te incalzeste? Cu nimic, analizeaza un pic mai bine situatia, nu te agata de momente si oameni care nu sunt dispusi sa faca mare lucru pentru tine, care nu se deranjeaza sa iti ofere atentia cuvenita, care face planuri in lipsa ta, caruia ii e usor sa spuna adio. Nu te multumi cu putin, ca pana la urma nu traiesti de cat o data si e aiurea sa traiesti asa, exista un om in lumea asta care te iubeste chiar daca nu te cunoaste inca, da-i sansa sa o faca, nu te camufla langa un om care n-are nevoie de tine. Succes in toate iti doresc!