| anonim_4396 a întrebat:

M-am despartit de fostul meu cu care am stat 3 ani jumate..au fost bune, rele..mai mult rele.dar chiar ne-am iubit. Ne-am despartit pentru ca el nu isi mai dadea niciun interes, in sensul ca ma neglija grav din cauza problemelor lui, devenisem ca niste pensionari impreuna...pana la urma am terminat-o, eu imediat m-am cuplat cu un alt tip cu care vorbeam pe messenger, de care chiar imi place, se arata ft interesat de mine.M-am indragostit de el intr-adevar, incepusem sa il uit pe fostul, sa simteam ft fericita.dar s-a intamplat sa ma mai intalnesc cu fostul, sa mai vorbesc cu el si sa reuseasca sa ma dea peste cap.Eu in momentul de fata am mari dubii in legatura cu ce simt pentru unu si pentru celalalt.m-as intoarce la fostul dar mi-e ca o iau de la capat, dar inca ma mai gandesc la el, imi e greu sa il uit. Pe de alta parte nu l-as lasa nici pe actualul, el se poarta impecabil cu mine, isi da toata silinta sa ne fie bine. Se poate sa iubesti doua persoane in acelasi timp? Sau asta e doar in capul meu? merci :*

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Ești tare dacă ai reușit să te cuplezi cu altul imediat, după ce ai stat cu celălalt trei ani jumătate.

Trebuia să ai răbdare cu tine, să stai liniștită o perioadă și să te aduni și să te întrebi ce vrei. Să stai să rumegi la tot timpul ăla și să vezi ce e de înțeles din el și ce e de făcut, nu să sari imediat la următorul.

E un pic aiurea, dar e viața ta, e sufletul tău, sunt anii tăi și e treaba ta. Nu sunt în măsură să îți dau lecții, dar pot să îți dau niște sfaturi, pentru că sub o formă sau alta, am trecut și eu pe acolo. Și nu am trecut ca gâsca prin apă, ci am înțeles și foarte multe.

E remarcabil că te-ai putut atașa. Mie nu îmi mai iese asta. Și la drept vorbind, m-am cam săturat. Dar dacă pe tine te face fericită, rămâi cu care vrei din ăia doi. Pe unul îl cunoști, iar pe celălalt... ai timp să îl cunoști.

Să te întorci la o relație din trecut, când ai plecat pentru că ai fost prost tratată (pe timpul tău, timp pe care nu ți-l mai dă nimeni înapoi), spune multe. Ori n-ai putut să îi dai drumul de tot ăluia (că au fost bune, că au fost rele, că ai avut amintiri de nu știu de care și alte episoade mai triste sa mai vesele) și te-ai agățat de celălalt ca să mai uiți ori chiar așa funcționezi tu. Și nu e nimic rău în asta, atât timp cât tu ești ok.

Poți să iubești și doi oameni în același timp, oricât ar spune lumea că e imposibil. Iubirea ar trebui să fie frumoasă, nu încâlcită, dar uite că mai sunt "cazuri" când pur și simplu nici nu mai știi ce să faci. Și să știi că eu nu îți pot spune ce să faci cu sufletul tău.

Numai tu știi pe care îl vrei cu adevărat. Important e că ai de unde alege. Ai grijă să n-o iei de la capăt cu fostul tău, pentru că e trist să nu știi sau să nu poți să înveți din propriile tale greșeli. Și doare.

Iar dacă vrei să fii cu amândoi, e un joc cam murdar, dar știu că și asta se poate întâmpla, chiar dacă gura lumii are veșnic ceva de comentat și de arătat cu degetul.

Discută cinstit cu persoana cu care ești acum, spune-i ce ți se întâmplă și cred că într-un sfârșit, vei reuși să iei deciziile cele mai bune. Dă-ți silința să nu rănești, pentru că și tu ai fost rănită și știi cum e. Iar dacă vrei să te întorci la celălalt, ai grijă cu istoria trecutului. Nu știu ce vârstă ai, dar de la o anumită vârstă, omul începe să se schimbe foarte greu sau chiar deloc, chiar dacă face promisiuni și se bate cu pumnul în piept sau cade în genunchi și plânge. Nu spun să nu dai nicio șansă. Spun doar să gândești la rece și să nu ieșiți toți trei și mai afectați din toată treaba asta.

Tot ce pot să îți mai spun, ar fi să stai un pic singură, să vezi ce vrei. Și asta nu se poate cu încă doi care simt ceva pentru tine. Caută să te regăsești și ai răbdare. Între timp, se va mai rezolva câte ceva. Ai grijă de tine.

7 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Da se poate sa iubesti 2 baieti in acelasi timp. Iubirea nu este neaparat un sentiment pe care sa il simti pentru o singura persoana, chiar daca vrem noi sa para asa. Totusi, probabil ca exista unul care sa iti fie mai drag, probabil cel cu care ai stat 3 ani, si ai putea sa incerci sa repari ceva. Poate despartirea sa fie acel "soc" de care avea nevoie relatia voastra. Oricum, doar tu stii ce simti, si trebuie sa te gandesti foarte bine inainte.

| neutrino a răspuns:

Atunci cand iubesti mai multi baieti ( in cazul tau) in acelasi timp, inseamna ca nu iubesti pe niciunul, si oricand poate aparea si al treilea, cu acelasi statut. Tinand seama ca o relatie este o experienta in viata noastra, este bine sa mergem inainte, nu inapoi, dar sa ne folosim de experienta acumulata.

| Felys a răspuns:

Stii traiul cu primul,te-ai despartit dintr-un motiv, ce crezi ca intre timp s-a schimbat, te inseli, daca ar fi sa te reintorci la el in scurt timp va devenii la fel si iti va mai scoate si ochii ca te-ai cuplat cu celalalt, parerea mea e sa renunti definitiv la el pentru ca o oala sparta nu se mai poate lipii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asheeee... deci am inceput un tratament naturist de cativa ani si nu am avut beneficii decat la inceput dupa care m-am simtit ca la inceput, vazand pe net alt ceai am inceput sa-l folosesc pe acesta si, din fericire, ma simt din ce in ce mai bine. Ai inteles ceva?
Faza cu "m-am cuplat cu un alt tip cu care vorbeam pe messenger" denota ca nici tu nu mai simteai ceva pentru fostul iar "datul peste cap " nu sunt decat simple amintiri. Ma nelinisteste caracterul tau de a te cupla imediat ( ori intrebare pare sa fie un test ce l-ai primit la facultate? )

| Demonull a răspuns:

No hai sa iti spun cum procedez eu tu alegi ce doresti din ceea ce iti voi scrie.
Am trecut si eu printr-o despartire, au aparut niste probleme la mine si credeam ca o sa fiu sprijinit dar am fost lasat happy dar nu asta e important.intre timp incep sa cunosc cat mai multe femei, asta si vreau inainte le evitam pentru ca eram ''intr-o relatie'' si am vrut sa fiu fidel.Si s-a intamplat sa ma caute fostele dar eu am un crez ''Nu ma uit inapoi nu ma intorc daca ne-am despartit am avut un motiv nu? si daca nu inseamna ca tu m-ai lasat''
Ai inteles? priveste viitorul stiu ca inca te-ar mai tenta si fostul si pe mine ma tenteaza fostele dar nu. daca ne intoarcem mereu spre trecut ratam viitorul si PREZENTUL.happy

| mariucakatinca a răspuns:

Esti putin confuza...eu zic ca intr-o relatie fiecare trebuie sa fie ascultat, si nimeni neglijat. Poate se mai intampla sa fii neglijata din cauza unor probleme, dar nu e cazul sa te desparti. Poti sa il consolezi, sa il ajuti sa treaca peste.