| rainbow_8592 a întrebat:

M`am despartit de fostul meu prieten acum 3 saptamani dupa o relatie de 3 ani, in care nimic nu mai mergea bine.Nu pot spune ca plang toata ziua si nu mai pot fara el, insa sufar, pentru ca nu pot trece peste asa usor.Problema e ca inca mai vorbim si chestia asta cateodata imi face bine. dar cateodata chiar ma face sa sufar foarte tare, pentru ca el vorbeste cu mine ca si cand am fi inca impreuna.si cateodata vorbim ca oricare altii.De cand ne-am despartit nu am vorbit despre impacare deloc, insa el imi spune ca ii este dor si inca ma iubeste.Eu ce pot sa mai cred? Sincer nu vreau sa intru in detalii si sa-l intreb pentru ca apoi el va crede ca eu tanjesc dupa el, si chiar nu e asa.Sunt constienta ca mai sunt multi baietii mult mai buni decat el.Stiu ca cel mai bine e sa nu mai vorbesc deloc cu el, dar cateodata ma simt atat de singura.si ma gandesc la viitor si`mi spun ca poate nu o sa mai gasesc pe nimeni care sa`mi fie alaturi si pur si simplu imi e frica de singuratate.Multi imi spun ca si-au schimbat total parerea despre el si asta ma doare pentru ca stiu ca el vrea sa para ceea ce nu e.Va rog trageti o concluzie din ceea ce v-am spus si dati`mi un sfat pentru ca am nevoie.

Răspuns Câştigător
| dana85 a răspuns:

Stii cum e cu focul care se stinge, dar de fapt arde mocnit, si arde, ca amintirile care ne frig sufletul si dor cu rani sangerii, si uneori la o pala de vant se reaprinde o scanteie,...Dar, doar daca pe el s-au pus carbuni sau lemne de esenta tare ( in cazul nostru sentimente temeinice, adevarate), el se aprinde din nou, cu ardoare mai mare decat prima flacara.
Asa este si in dragoste: dragostea invinge tot, uita tot si, poate schimba tot din radacina. Daca va mai iubiti, invatati sa va traiti frumos dragostea, sa nu o pierdeti.

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,nu are cum sa iti fie indiferent dupa 3 ani de relatie,despartirea e destul de recenta si e normal sa te simti singura si sa suferi dar cel mai bine e sa intrerupi macar pentru un timp legatura cu el, ca asa mai mult rau iti faci, daca tot vorbiti iti va fi mult mai greu sa il uiti.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca sti sigur ca nu mai simti nimic pentru el, indeparteaza-l usor.Nu iti bate joc de el dandu-i sperante din cauza fricii tale de singuratate.

Tu nu esti sigura de decizia luata, dar cel mai usor mod de a trece peste e sa iti placa de altul.Incearca o alta relatie si treci si peste singuratate.

Ca el era jumatatea ta, ca altul este, doar timpul si tu veti decide.

| inger02 a răspuns:

Eu sunt convina ca vei suferi. dar incearca sa treci peste nu te mai intalni si tu cu fostul ca mai rau iti faci. sunt baietii multi si nu o sa fii singura stai linistita ca o sa gasesti un baiat cu care o sa ai o relatie de durata. dar incearca sa nu te mai gandesti la fostul si nu te mai duce sa te vezi cu el ca asa nu rezolvi nimic si mai raut iti este. stai o perioada cu gandul la alceva plimbate singura adunati gandurile si vezi asa vei gasi solutia. bafta :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Concluzia" pe care am tras-o eu, draga mea, este ca dupa ce-ai fost 3 ani cu ...cineva,acum e aiurea ca s-a terminat,si deci e greu sa te acomodezi cu schimbarea,adica sa faci niste chestii singura,chestii care foarte mult timp le faceai impreuna cu dumnealui; altfel spus el ti-a fost si casa si masa,si mall,si metrou,si cafeaua de dimineata,si tigara de dupa,si sms-uri,si "uite ce copil frumusel are mamica aia",si,de ce nu?,"mi se pare mie sau te uitai la fundu' lu' aia!",etc,etc; deci acum e altfel; si trebuie sa te acomodezi; deci treaba nu e asa complicata; e ca si cum te-ai muta in alt oras,sau/si ti-ai schimba apartamentul, si acum baia e in capu' holului, ci nu langa dormitorul tau cum a fost pana acum; plus ca te-ai mutat la etajul 10 si trebuie sa stai sa astepti liftul,care lift nu il aveai in partea ailalta pentru ca stateai la curte si aveai unde sa bagi si masina;(da,cred ca m-am departat un pic de idee); deci faza e ca e greu cu acomodarea; adica cu mutatul mobilei dintr-o casa in alta; asta cere un pic de efort; mda,cam atat; organizeaza si tu o petrecere mica,eventual cu ocazia asta ca s-au dat ceasurile inapoi,nu-l chemi pe el-normal,si vorbesti cu fetele sa vorbeasca cu iubitii lor ca sa vorbeasca cu amicii lor sa vina si ei,si iti alegi dintre toti unu' cu care sa incepi o chestie acolo; intelegi tu; ceva usor,adica sa-ti mai sune si tie telefonul,sa nu te duci singura sa-ti platesti rata la banca,de'astea simple; iar daca baiatul e frumos si restul', intr-o seara ii spui ca ai de mutat un frigider(pentru ca tocmai ti-ai schimbat locuinta, nu?), si ...il pui sa ia o sticla de vin de calitate, si dupa ce va pupati vreo juma' de ora, va bagati in pat si faceti sex pana la ziua; dupa care te scoli si bei cafeaua de dimineata cu el; apoi plecati la mall; gata. punct.

| iuliaveronica a răspuns:

Buna, si eu am un prieten de 3 ani+9 luni si pana sa ajungem aici am trecut prin foarte multe, si rele si bune insa eu cred ca am stiut cum sa remediem orice neintelegere. chiar pot spune ca am fost si noi pusi de cateva ori in situatia de a ne desparti insa de multe ori acest lucru este raspunsul la toate intrebarile de genu oare mai tine la mine... iar daca vezi k dupa cum ai spus si tu, iti este dor de el si lui la fel, inseamna ca te iubeste cu adevarat si acest lucru nu se schimba prea usor... de exemplu eu de obicei in relatia mea cu prietenul meu, am fost cea care ma consumam de la orice lucru si ma suparam mereu pe el, asta pentru ca ma interesa sa se schimbe. acum depinde de voi, cat de bine va cunoasteti si cum tratati problemele. eu una te sfatuiesc sa nu disperi pentru ca ce e al tau e pus deoparte si in viata nimic nu e intamplator pentru ca daca ne gandim, pana si certurile sau chiar ideea despartiri il pune pe partener pe ganduri. de exemplu eu si prietenul meu am avut o etapa mai neplacuta in relatia noastra in care el spunea ca nu se simte liber si chestii de genu pentru care a cerut o pauza de o saptamana maxim doua, iar eu i-am respectat decizia(cu toate ca in sufletul era o suparare mare, plangeam insa nu-i spuneam tocmai pentru ca sa vad daca ma iubeste, pentru ca daca ii era mai bine fara mine insemna ca nu ma iubeste cu adevarat si statea cu mine doar din obisnuinta) dar nu a putut rezista si a venit plangand spunandu-mi ca ma iubeste mult. eu zic sa lasi timpul sa treaca insa daca simti ca il iubesti si merita sa te aiba nu te incapatana sa nu mai vb cu el, asta daca vezi dorinta de a fi impreuna din partea lui. succes