| marulverde01 a întrebat:

M-am despartit de prietenul meu in urma cu 2 saptamani, dupa o relatie de 2 luni,o relatie foarte frumoasa,fara certuri sau scandaluri,ne intelegeam perfect,eram amandoi foarte indragostiti unul de altul, si sunt sigura atat de sentimentele mele, cat si de ale lui. Ruptura dintre noi s-a produs cand el a plecat intr-o tabara timp de 2 saptamani. Eu m-am simtit neglijata si ignorata in tot acest timp,iar el isi explica comportamentul prin lipsa timpului liber,fiind coordonator acolo si avand multe responsabilitati.
Eu nu am inteles lucrul acesta,si am continuat sa il stresez,sa ii dau mesaje,sa il sun intruna, sa-l sufoc intr-un cuvant, lucru pe care nu-l faceam inainte. La fiecare 3 zile ii ziceam sa ne despartim,dupa cateva ore sa ne impacam si tot asa. El era de acord cu mine in tot ce ziceam,ma aproba,probabil ca n-avea chef sa se certe cu mine si sa ne contrazicem.
Pana intr-o zi,cand inainte sa ajunga acasa,la fel ca si pana atunci,i-am zis sa ne despartim definitiv,ca nu mai suport comportamentul lui si ca nu mai are niciun rost din punctul meu de vedere.
De data asta n-a mai vrut sa ne impacam,lucru pe care n-am putut sa-l cred,ca poate sa renunte atat de usor la mine. M-am intalnit cu el,i-am spus cat de mult regret ceea ce am zis,ca il iubesc si ca nu vreau sa-l pierd, plangeam in fata lui, imi venea sa mor. A acceptat dupa vreo 3 zile sa imi dea o a doua sansa,cu conditia sa ma schimb,spunand ca pana acum el a fost prea bun cu mine si eu l-am luat de prost si mi-am batut joc,acest lucru nefiind adevarat deoarece tineam la el enorm de mult.
In ultima luna ne-am tot certat si ne-am impacat de mai multe ori,de fiecare data eu gresind cu lucruri marunte,dar care pe el il deranjau,si tot eu rugandu-ma sa reluam relatia.
In prezent suntem despartiti,dar eu tot sper la o impacare pentru ca e primul' baiat pe care chiar pot spune ca-l iubesc,de care imi pasa si de care m-am atasat extrem de mult. I-am spus in nenumarate randuri tot ce simt eu pentru el,insa el spune ca l-am dezamagit prea mult,ca a crezut in mine si ca nu m-am tinut de cuvant cand i-am zis ca ma voi schimba,ca si-a pierdut increderea in mine si ca nu crede ca mai are de ce sa-si bata capul cu mine,din moment ce eu nu-l inteleg si nu pot sa ma opresc din a face unele lucruri in preajma lui care-l deranjeaza. Cu toate astea, unei prietene comune i-a spus ca s-ar impaca oricand cu mine daca as fi dispusa sa ma schimb, dar eu cand vorbesc cu el imi zice ca nu se mai poate...
Ce sa fac sa ma impac cu el? happy

4 răspunsuri:
| Tmcn a răspuns:

Băieţii nu suportă fetele ca tine, stresante, care se comportă cum faci tu. Sincer îi înţeleg decizia şi e cea mai bună pe care o putea lua. Nu are rost să îi mai promiţi că te schimbi, dacă ţi-a dat atâtea şanse şi nu ai profitat de niciuna. Arată-i că te schimbi chiar dacă nu sunteţi împreună, e cam tot ce poţi face. Eşti genul ăla de fată-liană, şi dacă o să continui aşa o să îndepărtezi toţi băieţii de tine.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea,fiind atat de posesiva,l-ai,,sufocat,,.A iubi nu inseamna a-i ingradi libertatea de miscare a celuilalt. Dincolo de dragoste exista si activitatea de zi cu zi, responsabilitati, ceva de facut-practic-.A te agata de gatul cuiva, ignorand alte activitati, inseamna sa-l indepartezi.Ai reusit. Dragostea adevarata ofera incredere si ajutor in activitate, nu o pereche de catuse.Esti nepregatita pentru o relatie, iar modul tau de a te fi purtat cu el, daca-l mentii, nu vei putea pastra nici pe altcineva langa tine.

| georgianaaa7 a răspuns:

Nu trebuia sa-l sufoci asa. Era prea devreme. Nu aveai cum sa fii sigura de sentimentele lui. Si daca a vrut sa va despartiti, inseamna ca nu este pentru tine. Daca mai ajungeti sa fiti impreuna iti propun sa ajungi sa-ti doresti sa va despartiti.E cel mai bine asa.

| camelialiliana a răspuns:

Lipsa ta de incredere in el nu a facut altceva decat sa produca aceasta ruptura a relatiei.Sti ce inseamna sa fi posesiv? Gandeste bine inainte de a mai face o asemenea greseala.