| superYubb a întrebat:

M-am despartit recent de cineva. Imi pare rau si simt ca nu pot merge mai departe. Incerc sa-mi ocup timpul cu altceva, dar cand sunt singura, ma gandesc doar la el. Se poate numii depresie, situatia in care sunt acum? Nu ar fi trebuit sa pun atata suflet in relatie (3 luni), dar asta-i felul meu... din pacate.
Nu sunt in stare de nimic, chiar de as iesii in club cu fete/baieti... Si de-ar fi sa cunosc alte persoane (baieti), imi lipseste increderea... si mi-e teama.

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu este depresie, este o reactie normala atunci cand investesti suflet! Dar timpul le vindeca pe toate si important este sa inveti cate ceva din toata aceasta tragedie.Nu te razbuna pe tine, fruntea sus si mergi mai departe!

| Linda a răspuns:

Citeste Evangheliile, roaga-te.
Citeste alte carti, vorbeste cu prietene, persoane din familie.
Concetreaza-te pe invatat sau seriviciu daca ai terminat scoala.

| VadTot a răspuns:

Voi fii extrem de dur cu tine! Si te voi lua tare inca de la inceput!
uite asa pentru a te face sa te simti si mai bine!""
Cum indraznesti sa vi aici si sa te plangi noua ca te ai despartit tu de cine stie cine ca nici nu ne spui de cine..si una peste alta mai ai curajul sa spui ca Relatia a Tinut 3 Luni! Scuza ma mai erai si virgina inainte sa l cunosti pe El?
Daca mai erai si Virgina Toata Vina iti apartine! Dar Vezi Dupa toata aceasta intamplare Te Asigur Ca ti Vei schimba Total Viata! Totul In Viata va fi altfel Pe Viitor vei fi mai precauta mai atenta mai detasata Vei fi rece cu aproape toata lumea! Cu Greu vei mai putea sa te apropii de cineva! Vei avea impresia ca toata lumea vrea de la tine doar sa te foloseasca! Astea s Greselile Adolescentei! Dar toate astea iti vor folosi mult in viata!
Asa Ca Eu iti Doar Capul sus Si Viata merge mai Departe ai sa vezi ~!~! Nimeni altcineva nu te poata ajuta decat tu insuti! Si nimanui nu i pasa de tine mai mult decat ar trebui sa pese Tie De tine! Asa Ca Tu te poti ajuta Singura mai mult decat te poata ajuta cineva! Deci? Mai intai ca cineva sa te ajute incearca sa intelegi ca singura ti ai facut rau Si tot singura Trebuie sa iesi din aceasta problema! NU Astepta ca cineva sa ti de a vre o mana de ajutor! mai intai fa tu primul pas! ok? Capul Sus Si Arunca Toate Gandurile negative si incearca sa Vezi Viata privind in viitor cu multa inceredere si Bucurie. ok? Inca odata iti spun.o relatie care a durat doar trei luni cu siguranta pentru el a fost doar o aventura ..Asta E ce sa i faci daca tu ai crezut cine stie ce..Sau daca tu suferi acum o faci doar pentru ca tu vrei asta!

| Cleopa a răspuns (pentru VadTot):

Ai mare dreptate. in plus o sa vada ca asa de repede dupa cum a pus suflet, tot asa repede il va uita daca va incerca sa iasa din depresie si sa se ocupe de anumite activitati prin care va interactiona mai mult cu oamenii. nu are de ce sa iti fie teama superyubb, barbatii sunt diferiti, nu toti isi bat joc de cei ce tin la ei.

| misu a răspuns:

Este autosugestie, o sa depasesti situatia.incearca sa cunosti pe altcineva

| Vix999 a răspuns:

Exprimarea ta mie mi se pare vaga. Te-ai despartit in sensul ca tu ai pus capat sau in sensul ca ai iesit recent dintr-o relatie din varii motive? Daca e prima varianta, fi matura si recunoaste-ti greseala. Asta e un moment sa pleci capul ca sa obtii ce vrei si poate ai noroc sa te ierte. Daca nu, pe viitor mare grija cu decizii de genul si amploarea acesteia.
Daca e a doua varianta, cu siguranta daca au existat motive pe termen lung e mai bine pentru tine ca ai iesit din ea. Daca e ceva ce a facut el, inseamna ca e o problema, daca asa a fost sa fie ...asta e. Eu am invatat un lucru de la o persoana foarte draga mie : cand incepi o relatie, nu te ruga la Dumnezeu sa fie asa sau pe dincolo! Roaga-te sa iti arate cat mai repede daca persoana e sau nu potrivita pentru tine. Asa stii repede ce ai de facut si nu pierzi timp aiurea happy

| Ionut_Ardelean_1985 a răspuns:

Doar cu rabdare citeste ceva sau asculta muzica ta preferata care te binedispune sau cauta un film comedie, eu am avut o relatie de 4 ani si am crezut ca sau sfîrsit toate zilele bune cu rabdare si ai sati recapeti încrederea ionutardelean709 daca doresti sa vb

| johnraspundelatot a răspuns:

Da-mi fb tau..si te scap eu de depresie.big grin