| anonim_4396 a întrebat:

M-am indragostit de un baiat care, intamplarea face sa fie nepotul nasei mele. Asta m-ar putea impiedica sa fiu cu el? Suntem rude prin felul acesta? Sunt foarte bulversata si nu stiu ce sa fac. Sa zicem ca am avut o relatie scurta cu el pe ascuns dar el mi-a zis ca nu putem sa ne afisam etc pentru ca "suntem rude". Si nu stiu de ce pune astfel problema deoarece noi cu nasii nu suntem deloc apropiati, in sensul in care nu am mai vorbit cu acestia de 4 ani. Nu stiu ce sa fac si cum sa il conving ca lucrurile nu stau asa, dar eu nu cred ca avem vreo legatura de familie. Va rog sa nu ma judecati. Nu pot contola faptul ca sunt indragostita de el.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti controla totul, de aceea ai cap si esti o fiinta umana inteligenta, ca sa fii capabila sa discerni ce-i bine de ce-i rau si sa iei deciziile corecte.
Ca nu vrei sa le iei pe cele corecte, nu te face lipsita de control, ci doar incapatanata!
Cat priveste afisatul cu ruda ta, daca el prefera sa fiti "pe ascuns" inseamna ca nu-i interesat de a avea un viitor cu tine, ci de a avea doar beneficii temporare, dupa care, sa renunte la tine.
Cat privesc gradele de rudenie, numai daca nasii iti sunt rude de sange, nu se poate avea o relatie cu nepotul, in rest, te poti afisa fara probleme.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu sunteti rude de sange

| CodrutElian1990 a răspuns:

Este o relatie normala. Este gresita o relatie intre rude de sange. Apoi nici macar religios nu-i pacat, deoarece el nu este nasul tau. Cred ca este o abureala din partea lui ca sa il lasi in pace. Altfel nu-mi explic. In unele sate, mai ales pe vremuri, majaritatea oamenilor erau rude prin alianta, nasie etc. S-au casatorit si doi frati cu doua surori si totul a fost OK din toate punctele de vedere: legal, religios, moral.

| maria9000 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Am uitat sa mentionez acolo in intrebare. Este nepot de MATUSA. Poate asta face sa fie si mai indepartat, zic. Ma simt vinovata pentru ca pe undeva am impresia ca poate am gresit cu el dar nu ma pot abtine, il plac enorm.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru maria9000):

Nu am inteles: cum este nepot de matusa? daca este nepotul matusii nu mai sunteti rude, deoarece se considera rude si legal si religios doar pana la a 4-a spita, adica: verisori, nepoti de fiu, strabunic si toti cei care sunt mai aproape de acestia: matusa, unchi, nepoti pe linie de filiatie, frati, surori, copii, parinti, bunici.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă el este mai religios e posibil sa considere ca sunteți rude, deoarece nașii din punct de vedere spiritual sunt ca niște părinți și atunci din punct de vedere religios sunteți rude. Dar daca considera asa de ce a mai acceptat sa fiți împreună? Asta e de fapt întrebarea

| Teo29 a răspuns:

Esti ruda spirituala, si e mai grav din punct de vedere moral si religios decat daca ar fi ruda fizica. Du-te la psiholog daca nu poti depasi situatia singura, nu e nici o rusine...

| gheorghe699 a răspuns:

Maria,eu cred sincer; ca baiatul acesta nu a fost interesat de o relatie serioasa cu tine,nu sunteti nici un fel de rude,pacat ca il placi atat de mult si el nu raspunde la fel, eu cred ca el cu aceste "argumente", grad de rudenie inexistent sau in masura infima, incearca sa se distanteze de tine, sa iasa onorabil din relatie.