| Ionaa54 a întrebat:

M-am jucat cu iubitul meu si eram aproape de periodata fertila. Nu a existat deloc penetrare si nici ejaculare, doar m-a atins cu penisul.e posibil sa fi avut lichid lubrifiant pe el...si dupa mi-a bagat foarte putin degetele. E posibil sa raman insarcinata? Va rug raspundeti-mi, sunt foarte ingrijorata

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In zilele celor 2 perioade nefertile de dinaintea si de dupa perioada zilelor fertile, posibilitatea de a se forma o sarcina teoretic este imposibila chiar si in cazul in care in vagin ajunge sperma adevarata, veritabila si nu acel amarat de lichid preejeculator inofensiv. Probabilitatea si posibilitatea de sarcina se poate exclude in totalitate. Sanatate!

| Ionaa54 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de raspus.
Da eu eram in perioada fertila sau cel putin aproape, prima zi de CM a fost pe 17 si cele intamplate pe 31.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionaa54):

In cazul in care ciclul tau menstrual este REGULAT si are o lungime de circa 28 de zile, joaca voastra a avut loc in cea mai periculoasa perioada a ciclului, in a 14-a zi care teoretic este ziua in care se produce deregula ovulatia. Pentru ca sa existe spermatozoizi in acel lichid de lubrifiere ar fi trebuit sa seproduca o ejaculare de sperma inainte de a se produce joaca voastra, dar si intr-o astfel de situatie transferarea unor spermatozoizi prin intermediul degetelor este destul de improbabila. Din pacate nu se poate exclude complet posibilitatea de a se produce o sarciana chiar daca aceasta in situatia descrisa este una foarte mica, fiindca exista.

| Ionaa54 explică (pentru corbulalbrosu):

Ultima ejaculare a fost in urma cu 2 zile de cele intamplate. Ciclul meu nu este regulat mereu cred ca variaza de la 28-28-30 de zile.

| Ionaa54 explică (pentru corbulalbrosu):

Utima ejaculare a fost inainte cu 2 zile de cele intamplate. CM nu este prea regulat, variaza intre 28-29 chiar si 30 de zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ionaa54):

Ovulatia in cazul tau se produce intre a 14-a si a 16 zi a ciclului in acest caz. Daca ultima ejaculare a avut loc cu 2 zile mai devreme, la data respectiva nu putea exista sperma in uretra deoarece urinarile au eliminat orice urma de sperma si spermatozoizi. Cel putin teoretic posibilitatea de sarcina intr-un astfel de caz se poate elimina aproape 100%. Insa mereu va exista acel infim procent reprezentat prin... aproape.

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat