| anonim_4396 a întrebat:

M-am lovit de o problema ciudata. Nu am avut decat 2 relatii pana acum, una de 2 ani, si una de un an. In prima am a fost bine un timp, eu iubeam mult fiind prima relatie, dupa au inceput certuri, si din nimicuri, era foarte indiferenta cu mine cand se supara, iar eu nu puteam platii cu aceeasi moneda, o iubeam mult, la prima relatie iubesti orbeste, multa durere, ei nu ii pasa, etc, daca as povestii toate fazele m-as face de rusine la cat de prost am fost, ma rog. La a 2 a relatie am dat de un partener foarte gelos, totul era bine cat eram impreuna, cand nu mai eram voia sa stie tot ce fac, ceea ce nu mi-a placut, eu tin mult la libertatea si intimitatea mea, gelozii, imi zicea ca vorbesc cu fosta pe ascuns, cu toate ca nu mai aveam treaba cu ea, sau ca o insel cu fetele de la munca, care la fel nu era adevarat, la munca prefer sa stau singur in pauze adesea sa am linistea mea, desi sunt sociabil si vorbesc cu oricine despre orice subiect. S-a terminat si a 2 a relatie pana la urma, problema e ca ma simt gol, daca ar fi sa am o alta relatie acum, simt ca nu mai am puterea sa ofer afectiune, pentru ca relatile care le-am avut, plus alte cateva probleme mari care le-am avut in viata mea, m-au cam secat de puteri. Stiu ca multi parteneri intr-o relatie intra cu dorinte si pretentii. Vor sa primeasca fara sa se gandeasca la starea partenerului. Nu vreau sa intru in alta relatie si sa ma folosesc de acea persoana ca sa ma vindec eu, apoi sa o las pe ea terminata, pentru ca asta am patit in prima relatie, dar nici nu pot scapa de golul asta din mine, si nu stiu ce sa fac, simt ca o sa imi afecteze relatile viitoare.

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Cel putin pentru o perioada ai putea incerca sa-ti oferi timp integral tie si nevoilor tale, nu cauta sa iti faci o relatie asa repede in conditiile in care stii deja ca iti faci mai mult rau decat bine, cu toate ca omul e cel mai bun pansament pentru om. Sfatul meu e sa te concentrezi putin asupra lucurilor care iti plac, foloseste-te de timpul liber pentru a te relaxa, pentru a-ti pune ordine in ganduri si pentru a socializa, nu te ingradi de contactul cu lumea. Ulterior la momentul potrivit va aparea si tipa care sa iti completeze lumea, care sa stie sa ofere si sa primeasca, care sa te inteleaga, sa te sprijine, care sa-ti dea inapoi energia buna si sa-ti dea lumea peste cap in cel mai frumos mod posibil. Ideea e sa nu renunti niciodata, momentele si sentimentele de acum vor fi o lectie pentru un viitor mai bun. Succes!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate e mai bine sa ramai fara relatii

| AMa19 a răspuns:

Buna. Este destul de normal sa te simti asa. Incearca sa iti acorzi putin timp sa te vindeci. Nu te grabi sa intrii intr-o relatie doar de dragul sau, daca tu nu te simti pregatit. Focuseaza-ti atentia mai mult pe tine, pe ceea ce iti place sa faci si pe cine vrei sa devi. Incearca sa socializezi mult, sa iti faci prieteni, sa te inconjori de oameni. Pentru ca astfel te relaxezi si iti ocupi minte cu altceva, nu ii mai acorzi prilejul sa se gandeasca la diferite chestii inutile pentru tine. Cu cat faci cat mai multe lucruri care iti ofera sentimente de bine, de satisfactie, cu atat o sa te vindeci mai usor si repede.
Dar tu daca te gandesti la trecut, la probelemele pe care le-ai intampinat sau la ceea ce a mers prost in viata ta, este normal sa te simti singur, dezamagit, ranit, sa incepi sa fii pesimist si multe alte lucruri negative.
Doar incearca sa ai rabdare si investeste in tine.
Mult succes.