| bunicisibuni a întrebat:

M-am masturbat de 2 saptamani si uneori o faceam in fiecare zi. Imi poate afecta viata sexuala? Precizez ca nu o mai fac. (sunt fata)

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea in cazul fetelor are doar efecte benefice mai ales in cazul in care este practicata masturbarea intravaginala. Prin degetica sau folosirea unor obiecte specifice, muschii vaginului se vor intinde treptat si vor deveni mult mai elastici ceea ce in final va fi de bun augur in momentul dezvirginarii. Continuarea practicarii autosatisfacerii iti va garanta o dezvirginare usoara si poate chiar placuta din prima incercare. Succes in activitate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu o mai faci, este benefic pantru viitoarea viata sexuala pe care o vei avea cu iubitul tau.

| Oana92 a răspuns:

Masturbarea nu are efecte negative, atata timp cat ai grija la igiena. In rest nu vei avea probleme pentru ca te masturbezi.

Viata ta sexuala poate sa fie afectata de faptul ca te masturbezi...in sens pozitiv. Prin masturbare ajungi sa iti cunosti corpul si reactiile, lucrurile care iti plac si cele care nu iti plac.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu există efecte adverse. Este benefică. Dar este o obsesie asta să te masturbezi zilnic. Te eliberează de tensiunea sexuală acumulată și evident îți conferă o stare de relaxare combinată cu o senzație de oboseală datorită prolactinei eliberate în organism.
Bine la tine nu este cazul. Vorbind despre relația de cuplu s-ar spune că Citez: „Fetele care se masturbează sunt adesea ameninţate că vor avea probleme să se adapteze după căsătorie din cauză că interesul lor sexual este fixat pe clitoris şi nu pe vagin", explică dr. Reuben.
Pe lângă faptul că îmbunătățește starea psihică, previne infecțiile urniare este și un bun sedativ.
Concluzie, este un obicei sănătos care nu are nici un efect negativ și implicit te ajută să-ți cunoști propril corp și reacțiile lui - excitare, orgasm, atât pentru băieți cât și pentru fete,

| Seba2013 a răspuns:

Da, o sa ajungi sa intrebi cum sa te lasi.
Da dependenta.
Si treaba este ca masturbarea provoaca tensiune sexuala, nu doar satisfacere.
Acesta tensiune oboseste sistemele fiziologice, si atunci cand obosesc provoaca boli.

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Masturbarea descarca tensiunea sexuala acumulata! Tensiunea sexuala nedescarcata (daca nu ai cu cine sa faci sex si nu te masturbezi nu ai cum sa o descarci) poate provoca probleme si genereaza frustrate.

Deschide-ti mintea si foloseste-o, nu mai citi articole scrise de acelasi individ ciudat, cauta in mai multe surse, surse avizate (medici, psihologi, psihiatri) si vezi parerile sustinute de date concrete, nu povesti de adormit copilasi realizate pe baza unei interpretari gresite a Bibliei!

Traim in secolul tehnologiei si al informatiei. Este de necrezut cat de incuiati continua unii sa fie!

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Draga, masturbarea contine mai multe etape, NU DOAR AIA CU DESCARCAREA.
Aia cu "descarcarea" apare la faza de rezolutie.
Dar rezolutia este precedata de alte etape, care provoaca tensiune sexuala.
Citeste aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Human_sexual_response_cycle

Ca teniunea sexuala provoaca probleme sunt de acord cu tine, vezi la comentariul de mai sus.
Mediul de comunicatie din mass media este idealist, desigur sunt si surse adevarate.
Dar cand aceste surse intra in conflict, sau omite lucruri importante, deja miroase a interese, nu adevaruri.
Hai vino tu cu date concrete, si spune-mi care sunt neurotransmitatorii si hormonii excitatiei sexuale.
Daca sursele tale te lasa in nestiinta, sa nu mai intri in discutii de genul acesta.