| anonim_4396 a întrebat:

Mă adresez fetelor în special. Eu fiind un băiat foarte urât, aș dori să cunosc cât de mult puneți accent pe aspectul fizic. Poate acesta să marginalizeze cu totul un caracter extraordinar? Cât de mult puneți contează frumusețea?
Rog sinceritate, fără amăgeli și alte tâmpenii.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Uratenia, frumusetea, bunatatea, rautatea, etc...sunt notiuni diferite pentru fiecare dintre noi, pentru ca notiunea mea de frumos nu trebuie sa corespunda cu notiunea ta de frumos, deci s-ar putea sa nu fii asa urat cum te crezi in ochii altcuiva. Revenind la intrebarea ta: traim intr-o lume in care ambalajul vinde produsul din pacate, intr-un procent de 60-70% aspectul fizic conteaza in fundamentarea unei relatii, dar asta nu e totul, frumusetea e egala cu zero in conditiile in care respectivul/a tip/a gafeaza grozav pe alte parti. In mod cert un chip placut la vedere atrage atentia, insa un caracter frumos e mai rar si parerea mea e ca ar trebui apreciat mai mult. Important e sa gasesti persoana in ochii careia sa fii cel mai frumos, sa reprezinti universul si dorinta de a trai, nu putine sunt situatiile in care un caracter frumos acopera cu brio notiunea de frumusete fizica. Te sfatuiesc sa scapi de complexul pe care il ai, sa ai incredere in cine esti, sa te comporti frumos, sa ai grija de tine din toate punctele de vedere, sa te descoperi si sa-i lasi si pe altii sa vada ce om minunat poti fi. Succes!

45 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=8ASkGZ_iy-c

asculta piesa asta, un sfat niciodata sa nu crezi in vorbele femeilor, ele spun una dar fac total altceva, te vei convinge de asta, iubi te iubesc dar te inseala cu primul care le vine in cale

| RAY a răspuns:

Acelasi minciuni cum ca fizicul nu conteaza, iar in realitate alegeti baieti frumosi

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna in mentalitatea ta "caracter extraordinar"?
Poti te rog sa ne spui?

| 91Bogdan91 a răspuns (pentru Violleta2022):

Definesc un caracter extraordinar o persoană care îți poate oferi o stare de spirit plăcută, fie că te amuză cu ceva, fie că te învață ceva nou, etc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 91Bogdan91):

Nu asta inseamna un caracter extraordinar!
Ceea ce ai descris tu aici poate sa faca un bufon: sa creeze o stare de spirit placuta, amuzanta, nu un barbat care se vrea inteligent, dorind sa impresioneze o fata.
Iarta-ma, dar cand vezi un barbat urat care se maimutareste, sau face tot posibilul sa fie amuzant, deja imi starneste mila si compasiune, gandindind ca doar atat il duce capul si doar este in stare sa faca.
Daca stii ca mama natura nu a fost darnica cu tine, incearca sa impresionezi fetele altfel, prin inteligenta, prin povesti serioase, prin chestii reale, folosind un vocabular elevat si calm, fara bufonerii, fara glume de oricare ar fi.

| 91Bogdan91 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai înțeles greșit ceea ce am spus, dar nu contează

| Violleta2022 a răspuns (pentru 91Bogdan91):

Constat ca sinceritatea omului nu te satisface... te-ai fii simtit mai bine daca te minteam frumos?
Stii, un om inteligent ar accepta orice fel de raspuns si l-ar lua ca atare, fara sa se supere ca nu a auzit ce voia de fapt sa auda.
Imi pare rau, nu-ti sunt pritenea si nu sunt aici sa te mangai pe cap si sa-ti spun ceea ce vrei de fapt sa auzi.
Probabil ca, intr-o zi, cand vei deveni intelept, vei aprecia sinceritatea raspunsului meu. Pana atunci... minte-te frumos si accepta mincinosii, daca asta te face fericit pe moment, dar atentie, minciuna nu iti va aduce niciodata fericire in viata!

| Freya1 a răspuns:

Depinde de la femeie la femeie.
Oricum ce poate sa iti placa tie la altul s-ar putea sa nu i placa si vice versa.Cred ca raspunsul l-ai putea afla in momentu in care ai incepe sa socializezi cu ele sau sa iti faci o relatie.

| sofisis a răspuns:

Poate sa marginalizeze dar nu e musai. La baieti conteaza mult papagalul si increderea in sine. Daca tu te faci placut, ai mari sanse sa se treaca peste ce consideri tu ca e urat la tine.

| 91Bogdan91 a răspuns (pentru sofisis):

Mulțumesc pentru timpul acordat!

| alina2k18 a răspuns:

Daca ai 1.60 si 90 kg si lupa de 12 cm NU esti genu meuwinking

| adsadav2 a răspuns (pentru alina2k18):

1,70
72kg full fibra, nu bate, nu trocane

| alina2k18 a răspuns (pentru adsadav2):

Mmmm, lupa de cat o ai?winking

| adsadav2 a răspuns (pentru alina2k18):

Doar 15 dar destul de grosuta laughing

| alina2k18 a răspuns (pentru adsadav2):

Asa gasesc si la vecinii din bloc...

| adsadav2 a răspuns (pentru alina2k18):

Ma indoiesc ca vecinii tai sunt ca mine laughing

| alina2k18 a răspuns:

Hai ma nene ma laughing cand o pui capra si ii dai tare si adanc fix tandrete si romantism este laughing
Lasa caracteru si educatia - alea sunt cand te hotarasti sa te insori laughing desi zdipa poate sa bata si calitatile asteawinking
Baiatu a intrebat si el asa pentru a isi face o iubita laughing

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Dacã esti asa esti o femeie "fara demnitate", dar când iti alegi un prieten/sot te transformi intr-o femeie cu respect de sine. Greu cu mentalitatile unora.

| alina2k18 a răspuns:

winking

| Plato a răspuns:

Femeile demne apreciaza caracterul, educatia, bunul-simt, tandretea, romantismul etc. Doar o femeie fara respect de sine s-ar uita doar dupa aspectul fizic, lucrul asta e cert! In plus, cu totii avem pe cineva predestinat, deci nu trebuie sa-ti faci griji, intr-o zi va veni. Creierul si sufletul il fac pe om, sub nicio forma nu fundul sau patratelele. Asculta ce-ti zic eu daca vrei o viata implinita, daca vrei sa traiesti in mediocritate si superficialitate asculta prostiile celorlalti care ti-au spus, in mod total eronat, ca aspectul e important.

| 91Bogdan91 a răspuns (pentru Plato):

Mulțumesc pentru sfaturi!

| Plato a răspuns:

Hmm... poate sunt urat, nu zic nu, frumusetea e oricum relativa. Dar am o curiozitate, tu cum esti, prietene? Ceva zeu din Olimp?

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Nu sunt un zeu din Olimp, dar eu cred ca arat ok ( in poza aia ).
Daca imi fac barba asa cum stiu eu, ma tund, imi iau niste haine care arata super, atunci o sa ma compar cu acei zei, dar momentan n-are rost sa fac chestia asta ca pierd niste bani aiurea.
Aia care-s urati, sunt puturosi, eu cred ca oricine poate arata bine, sau macar cat de cat ok daca se aranjeaza.
M-am tuns la 0, pe parcursul timpului, mi-am lasat parul sa creasca, si ajunsese sa aiba vreo 20cm, in acel timp am purtat mai multe tipuri de frizuri si am vazut cu care as arata bine si cu care nu... asta s-a intamplat acum vreo 2-3 ani.
La fel am facut si cu barba, cu hainele, cu micile accesorii.
Recomand.

| Plato a răspuns (pentru raMLesS):

Si ce crezi ca-ti poate oferi aceasta frumusete demiurgica cu care ai fost binecuvantat? Dupa spusele tale, cineva la fel de frumos se va uita la tine, ok, sa zicem, dar consideri ca o viata implinita consta in frumusetea fizica a partenerului? Faptul ca prietena ta e 90-60-90 te face sa fii fericit din toate punctele de vedere? O sa-ti cresti copiii cu fundul si frumusetea ei? Ce spui tu poate fi cel mult o distractie puerila, acceptata de oamenii superficiali si infatuati, dar vorbind pe termen lung, despre principii de viata, despre implinire, cu ce te ajuta aspectul?

| raMLesS a răspuns (pentru Plato):

Dar una frumoasa nu poate sa-si creasca copiii? Una frumoasa nu poate sa fie desteapta? Daca era valabil ce ai spus tu, acum nu se mai desparteau cupluri, nu se mai inselau, nu mai isi bateau barbatii femeile... etc.
Deci sa inteleg ca tie nu-ti place frumosul?

| Plato a răspuns:

E valabil ce spun eu dar nu e impartasit. Sunt constient de faptul ca mai putin de 1% din populatie gandeste ca mine, nu incerc sa conving pe nimeni, dar sper sa atrag pe multi sa vada viata la fel. Ipocrizia si trasaturile negative sunt raspandite foarte usor acum printre copii, doar deschid internetul si "influencerii" ii imbolnavesc, ce le zic eu nu le zice nimeni. Aproape sigur vor asculta in continuare de idolii lor de pe net, deoarece e foarte usor sa fii superficial si ceva mai greu sa fii profund, dar macar sa auda/vada si o alta varianta. Ii inteleg, la fel gandeam si eu pe la 12-13 ani, noroc ca mi-au cazut in mana operele unor genii precum cel al carui bust ma infatiseaza aici, ele m-au trezit. Dar tu ai depasit de mult 12-13 ani, iar in momentul de fata nu imi pot imagina ce sfat folositor le-ai putea da tu copiilor. Intr-adevar, cei ca tine pot avea "succes" la sexul opus, dar consider ca prea mult succes in acest caz va rezulta intr-o infrangere. Oamenii se despart, se insala, se bat deoarece NU gandesc ca mine. Si tu te-ai despartit de multe ori, nu? Dar preferi sa crezi ca n-ai pierdut nimic, ci ai capatat experienta. Una frumoasa poate sa fie desteapta si sa creasca si copii, dar nu pentru ca e frumoasa. E greu sa fii si la salon, si in club, si cu Marcel Proust in mana. Si caracterul poate sa fie frumos, deci imi place si mie frumosul. In plus, nu spun sa nu iti placa sau sa nu apreciezi frumusetea unei femei, daca tu o consideri frumoasa, insa sa nu incepi o relatie cu cineva doar pentru aspect.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Vezi ca personajul asta care il ai la avatar iubea frumusetea

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Frumusetea e relativa, toata lumea o iubeste. Ideea e ca nu conteaza intr-o relatie.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Nici macar platon nu credea asta

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Eu tind totusi sa cred.

| Emma30555 a răspuns:

Ce înseamnă caracter extraordinar? Dacă ești un tip cult, rafinat, inteligent, ști sa te comporți în societate, și dacă mai ai și un statut ok adică un job sau o funcție bună, fizicul nu va mai conta. Contează sa fii sigur pe tine sa nu se vadă ca ai complexe sau frustrări. Oricum urâțenia și frumusețea pot fi uneori relative, poate tu te crezi urat dar în realitate nu e chiar asa rau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Categoric

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mult conteaza, sa fii de gasca, vorbaret sa dai senzatia ca esti sigur pe tine
Aspectul fizic conteaza mai putin ca statutul social...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacã nu conteaza astea esti o femeie fãrã demnitate, dar când e sa-ti iei un prieten/sot hop top te transformi intr-o femeie cu respect de sine. Greu cu mentalitatea asta.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu stiu sincer, tind sa cred ca in general ele pun mai mult accentul pe situatia financiara si statutul social decat pe frumusetea fizica.

| Demetrov a răspuns:

Daca esti o persoana urata nu te astepta sa se uite o fata frumoasa la tine. Iti vei gasi o urata si gata. In ziua de azi se pune accent pe frumusete, prezenta si mai putin pe sentimente. Caracterul pierde in detrimentul fizicului, cine s-ar uita la o persoana excelenta sufleteste, daca e foarte urat?

| Plato a răspuns (pentru Demetrov):

Nu toti au gandirea ta mizerabila. Tare sunt curios cum te consideri tu, zeu al Olimpului. Chiar crezi ca toti oamenii sunt niste superficiali infatuati asa ca tine?

| raMLesS a răspuns (pentru Demetrov):

Corect.

| Demetrov a răspuns:

Nu reprezinti nici 1% din ce a reprezentat Platon pentru omenire.

| 91Bogdan91 a răspuns:

Spre exemplu, vorbești cu cineva iar acel cineva te face să înveți ceva nou sau te amuză cu ceva, nu știu. Pur și simplu îți crează o stare plăcută de spirit. La asta mă refeream eu când spuneam caracter extraordinar.

| 91Bogdan91 a răspuns:

Mulțumesc pentru timpul acordat acestui răspuns! De departe cel mai bine prezentat și sincer.

| 91Bogdan91 a răspuns:

Bine de știut happy

| 91Bogdan91 a răspuns:

La fel cred și eu. Mulțumesc frumos pentru părere și sinceritate!

| 91Bogdan91 a răspuns:

Nu sunt deranjat de răspunsul tău, ceea ce doresc să spun e că ai particularizat destul de prost acest caracter extraordinar. Nu e vorba că nu iau ca atare fiecare răspuns, nu e cazul, am cerut sinceritate, e penibil să zic că așteptam altceva, nu-i așa? Treaba e că mi se pare foarte banal felul în care ți-ai spus părerea despre ceea ce înseamnă acest lucru iar asta nu mă satisface laughing

| AnimeLover67 a răspuns:

Uite. Dacă ai o igienă corespunzătoare, dacă te comporți frumos sau nu știu, un comportament corespunzător. Nu trebuie să ai nu știu ce mașină sau ai lanțuri de aur la gât să te vadă fetele. Frumusețea nu e mai presus decât sufletul pe care îl ai. Dacă o fată se uită mai întâi la banii (sau la nu știu ce lucruri materiale) tăi, înseamnă că nu te merită. Sunt sigură că vei găsi o fată care să vadă acel ceva în tine?