| thatgirl a întrebat:

Ma doare burta destul de tare...si nu mi-a venit ciclul desi am 14 ani, am secretie vaginala de cativa ani si par pubian. Dar sunt mai slabuta si am si sani mici. Oare o sa imi vina? sad

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, acea secretie e normala, curand iti va veni ciclul, nu conteaza daca nu ti-a venit inca, nu e o problema, altor fete le-a venit la 15-16 ani si depinde de organismul fiecarei fete...acea secretie incepe cu 2-3 ani inainte de a veni menstruatia, asa am avut si eu!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Vine, vine...nu ai tu norocul ala sa scapi de asa o pacoste! Ca vine acum, sau peste o luna, zece luni...tot nu scapi!

| catthshshshs a răspuns:

Poate sa vina si pe la 15-16, mie mi-a venit de la 12 ani. Si eu eram si sunt in continuare slabuta. Nu conteaza cat esti de slab/gras, asta nu influenteaza venirea ciclului. Sigur ca o sa vina, ai rabdare. Vorbeste cu mama si vezi ce te sfatuieste, pentru ca trebuie sa stii multe lucruri despre asta. Si nu te sfii, pentru ca si ea este femeie, si este ceva normal.

| Elena1234456 a răspuns:

Posibil big grin.

| Pupily92 a răspuns:

Fii pe aproape ca vineee!hee hee si eu am avut dureri de burta prin primavara, la sfarsitul verii mi-a venit.

| cryss_1476 a răspuns:

Da. tot ce e posibil! happy

| danutsik a răspuns:

Cand o sa iti vina o sa iti doresti sa numai aihee hee
pana la 18 ani are tot timpu sa vinawinking
nu t alarma degeaba, pentru ca nu ai dc

| kiss1 a răspuns:

Un semn important al aparitiei menstruatiei il reprezinta secretia vaginala. Secretia vaginala este ceva normal si necesar pentru buna functionare a vaginului. Este necesara pentru mucoasa vaginala care trebuie sa ramâna umeda; secretia împiedica uscarea vaginului. O crestere normala a volumului secretiei apare în perioada ovulatiei, poate fi cauza stresului zilnic sau a tratamentelor hormonale.

Secretia normala este transparenta, moale sau cremoasa si are un miros vag care poate fi descris ca dulce sau "de sapun". Daca intra în contact cu lenjeria intima si este expusa la aer, secretia se poate întari, dar si acest lucru este normal. Singurul lucru la care ar trebui sa fii atenta este o secretie însotita de mâncarime, iritatie, o secretie urât mirositoare, colorata anormal, pentru ca aceasta ar putea fi semnul unei infectii si ar constitui un motiv pentru a merge la medicul ginecolog.

Secretia vaginala apare cu un an sau doi înaintea menstruatiei si persista aproape pe toata perioada vietii de adult. .

Pentru a absorbi aceasta secretie, pentru a îti pastra lenjeria curata si pentru un sentiment de prospetime, poti purta un protejslip. Le poti încerca pe cele de la Discreet, care sunt foarte subtiri.

O secretie vaginala anormala contine sânge atunci când nu ai menstruatie, este mai groasa, din punct de vedere a consistentei, este mai alba decât de obicei sau are o culoare galben-verzuie, are un miros neplacut si/sau îti provoaca mâncarimi sau usturime. Totusi ,daca observi vreo schimbare de orice fel in legatura cu secretia vaginala ,adreseaza-te medicului ginecolog.

| LucianaaaX a răspuns:

Rogate sa nu-ti vina ca e ingrozztiorrr!

| deyna23 a răspuns:

O sa-ti vina.Nu-ti fa griji! Mie mi-a venit la 13, 5 ani si sincer vorbind imi doream sa-mi vina dar dupa ce mi-a venit am regretat caci durerile, crampele si toate astea ma inerva, dar asta e destul de normal de aceea cand iti va veni mananca ciocolata fiindca ea te relaxeaza si daca vei avea crampe pune-ti o sticluta de apa calda in zona abdominal si stai culcata, priveste tvtongue.Succesekiss

| thatgirl explică:

Da, si mie mi-a inceput (secretia ) de vreo 2 aniwinking. o sa vedem. ce se va intampla happy