| mirela_8546 a întrebat:

Ma intilnesc cu un baiat de 4 ani, credeam ca il voi iubi toata viata, dar m-am inselat... el e plecat la munca, iar eu invat la sat, de cind a plecat nu-mi permite sa plec la disco, nici chiar la fratele meu la oras.este foarte gelos pe mine, in fiecare zi ne certam, nu-mi permite sa vb nici cu un baiat.de la o vreme nu mai simt pentru el ceea ce simteam inainte si stiu ca asta estea numai datorita geloziei lui.este baiat bun, dar ma deranjeaza gelozia si el crede ca daca avem deja 3 ani impreuna se poate tot sa facem, ceea ce pe mine ma deranjeaza, cind ii zic ca nu vreau sa fiu a lui, el mereu imi zice ca avem deja 3 ani, chiar nu-i de ajuns? si mie nu-mi place lucrul acesta, cu toate ca vreau sa-mi incep viata sexuala, dar nu sint sigura, nu vreau sa regret mai apoi. astept sfatul vostru, cum voi ati proceda...

Răspuns Câştigător
| kidulinha a răspuns:

I-a uite nah! Doamne da' nu-l mai asculta. Nu-ti permite sa faci aia, nu-ti permite sa faci aia. De parca ai face ceva rau. LA disco te distrezi, nu intretii relatii sexuale. Iar faptul ca nu te lasa sa te duci la fratele tau este iesit din comun. E plecat, nu te verifica. De ce il mai asculti? Noi, fetele/femeile, nu suntem sclave. Gandeste-te ca ai si u o viata, vrei sa faci ceva, vrei sa traiesti cumva. Nu permite nimanui, INDIFERENT de cine ar fi, sa iti interzica sa faci ce iti doresti! Nu-ti incepe viata sexuala cu el, ai fi si mai legata de el si nu merita sa-ti strici viata. Eu l-as da dracu, scuza-mi expresia. tongue Deci nu suport sa aud chestii d-astea. Esti casatorita cu el? NU. Atunci good-bye si la revedere daca este asa gelos.Nici daca ai fi casatorita cu el nu ar merita sa-l asculti. Intr-adevar gelozia este buna si ea. Dar in "cantitati mici". Of, invata ca nu esti sclava lui si ai dreptul sa faci ce vrei, in limita bunului simt, a legii laughing) si ma rog, sa faci ce vrei si sa stii cand sa te opresti. Dar de la asta pana la " nu ma lasa sa merg la disco/nu ma lasa sa merg la fratele meu" e cale lungaaa. Paraseste-l, la inceput o sa-ti fie ff greu pentru ca este obisnuinta la mijloc. dar daca ai vointa reusesti.Trebuie doar sa iti spui in fiecare zi " Pot si fara el, ce viata frumoasa pot sa-mi fac fara el " Eu am trecut peste o relatie de 1 an. Si sincer acum ma simt perfect :XIar faza cu " te astept de 3 ani, mai te pregatesti mult?" este oribila. Asta este ink un motiv pentru care eu l-as parasi. Imi incep viata sexuala cand vreau, cu cine vreau.Nu-mi impui u cu cine si cand. Mai ales daca a stat 3 ani cu tine " SI TE IUBESTE". (bine, se exclude cazul unui viol aici.) Invata sa traiesti. Nu lasa viata sa treaca p langa tine. Nu pentru un om ca el. Du-te la discosmug O sa gasesti acolo mii de alti baieti, mult mai buni ca el. Dar ai grija cu sexul. Nu incepe cu cine apuci. Macar la inceput. Dupa-aia fa ce vrei. :* Te pup.si succes. Asta e parerea mea. Nu ma intereseaza cine nu este de acord. A, si a nu se intelege ca un barbat/baiat nu are un cuvant de spus intr-o relatie, desigur ca are. Dar nu asa.tongue Cauta-ti baiatul perfect. DIn descrierea ta, acest om ("iubitul tau") nu este nici pe departe cum ai vrea tu sa fie. Succes.
Take care and have fun:* P. s. Daca am o parere ca a celor de sus/jos imi cer scuze, n-am avut rabdare sa citesc.:*

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E clar ca tot ce se intampla acum lasa rani adanci. Parerea mea e ca ar trebui sa ii ceri sa vorbiti sincer si deschis despre tot ce a fost. Aveti 3 ani impreuna deci nu cred ca e cazul sa fie probleme in acest sens. Spune-i ca nu mai poti asa si ca tot ce face el e sa distruga sentimentele dintre voi. Daca nu te intelege chiar nu are sens. Fii sigura ca vei regreta acum daca i te daruiesti. Stii bine asta. Intai trebuie sa rezolvati situatia aceasta ingrata. Gelozia nu face niciodata bine. Si in 3 ani ar fi trebui sa stie cine esti si daca nu i-ai dat motive nu ar trebui sa fie asa.

| kidulinha a răspuns:

Ce vorbe? u esti si virgina, nu vad ce vorbe ar putea sa scoata. Trezeste-te. Stai linistita ca nu o sa se intample nimic. curaj, fata, curaj. Daca nu, suporta-i toate crizele de gelozie, fa un maaaaare pas gresit(incepe-ti viata sexuala cu el) si distruge-ti viata. E mai simplu sa nu faci nimic decat sa faci ceva pentru tine nu? normal. Fara pic de rautate ti-o zic. desparte-te de el, n-are rost. Nu o sa se schimbe. Esti ca o obsesie pentru el. Recomanda-i o vizita la psiholog. Curaj. ignora barfele.Viata nu-i usoara, trebuie' sa inveti sa te bati cu ea, altfel t doboara ea p tine. Pupici, si sper sa ai curajul sa alegi ce e bine pentru tine. insa nu ne-ai spus cati ani ai u si kati ani are el...

| kidulinha a răspuns:

Oho si mai bine. Ai toata viata in fata, ce naiba laughing Daca aveai vreo 30-40 de ani mai ziceai dar asa? O sa mai gasesti muulti alti baietitongue stai linistita. Desparte-te de el ca nu-i bai. Iar 17 ani nu este tocmai o varsta potrivita pentru inceperea vietii sexuale... Mai asteapta pana la 18 ani macar, mai ales ca nu esti pregatitatongue

| VodkaCoca a răspuns:

Gelozia este boala grea! Si nu se vindeca niciodata complet, eu cred ca un pic de gelozie trebuie in realatie bine mai glumind mai asa, dar nu in halu asta in cazu asta nu mai e gelozie e obsesie, incearca sa vorbesti cu el sa'i spui ca nu esti caine sa stai in lesa in curte si nici proprietatea lui privata. Si al 2'lea lucru dupa atata timp ar trebui sa aiba incredere in tine, ai grija cand te vei casatori cu el, ce o sa faca o sa te iei si la bataie? happy
Iti zic asta pentru ca eu am stat 2 ani si 6 luni cu un baiat, si pentru ceva timp ma mutasem cu el in casa, inainte sa ma mut cu el tot asa imi zicea sa nu ies fara el, sa nu ies cu fetele, s'au daca merg cu ai mei pe undeva nu cumva sa'mi iau fusta numai conceptii de genul asta avea, si cand m-am mutat cu el, a prins si curajul sa dea in mine doar pentru ca radeam la glumele unui prieten de-al lui, eram la el acasa si venise mai multi prieteni deai lui, si povesteau toti si am ras la o gluma si dupa ce au plecat aia mi-a zis ca :O, cum sa rad la glumele unui prieten de-al lui si a dat in mine, dupa aia cand ieseam cu el in oras cu prieteni deai lui trebuia sa merg cu capul aplecat pai ce inseamna asta, si faza ca nu reuseam sa pun punct si am prins curajul, ca iti dai seama la ce poate ajunge daca e gelos in halu asta, treaba ta, dar ai grija, ultima bataie care am luat-o de la el inainte sa ma intorc acasa nici nu puteam sa stau intinsa pe pat cat ma durea spatele, pentru ce? Pentru stupiditatea lui. Vorbeste cu el daca vezi ca nu se poate lasa'l balta e spre binele tau.

| marsy a răspuns:

As avea o discutie serioasa cu el si i-as zice tot ce ma deranjeaza! Cred ca daca este plecat la munca si nu este linga tine ii este fica sa nu-l schimbi. sau sa nu conosti pe altcineva in acest timp cind el nu iti este alaturi! Daca el nu se schimba si otine tot asa. E timpul sa te desparti. Poate tu nici nu il iubesti cu adevarat. daca totusi sinteti de 3 ani impreuna si nu te-ai daruit lui. inseamna ca nu ati avut destula incredere in voi. nu v-ati cunoscut suficient. si el acum nu are incredere in tine. si este gelos de nu te lasa sa vb cu nici un baiat. sau macar sa mergi la fratele tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna mirela sint o femeie la 46 de anii eu iti dau doar un sfat lasa l pina nu-i tirziu cu gelozie nai sa faci casa niciodata si sa nu se ajunga chiar sa te loveasca esti tinara si poti sa ti faci viitorul gelozia este o boala fff grea mult succes

| mirela_8546 explică:

Eu stiu ca el tine mult la mine, mi-a demonstrat prin multe fapte, dar nu mai pot suporta gelozia asta a lui

| mirela_8546 explică:

Mai e o problema, locuim intr-un sat, si mi-e frica sa nu mi scoata vorbe si sa rida toti de mine

| mirela_8546 explică:

Eu am 17 si el 18, de mici ne-am indragostit unul de altu