| anonim_4396 a întrebat:

Ma masturbez zilnic ce sa fac sa ma abtin?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea este considerata ca fiind benefica organismului, conform celor mai noi cercetari stiintifice si medicale deoarece se reduce sau elimina stresul hormonal. Masturbarea moderata nu te afecteaza nici psihic si nici fizic, insa cu toate aceste beneficii reale sau doar imaginare, este considerata ca fiind un pacat de moarte de catre anumite persoane lipsite de educatie, sau ignorante. Sanatate!

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fa-ti o gagică.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

De ce sa te abtii de la placere?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce altceva mai bun ai de facut?

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Gandeste-te ca fiecare strangere si apasare in spre directia corpului, inhiba cresterea naturala a penisului.

| doctorandus a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Pseudologia fantastica se numeste ce ii debitezi acolo.

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru doctorandus):

Inteligenta ta ma uimeste.
Tipul intreba ce sa faca, sa se opreasca.
Eu ofeream o metoda psihologica.
(ca idee, nici macar nu am stat sa citesc tot ce ai scris... dar poti sa mai incerci laughing )

| doctorandus a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Lasa-ma sa ghicesc: metoda psihologica este sa minti de-ngheata apele. Ar trebui sa fie complet retardat ca sa creada de ex. daca strangi pumnul opresti cresterea degetelor. Daca nu vrei sa fii luat drept mincinos patologic, inceteaza cu minciunile sfruntate. Plus ca in general pe bolnavii psihici ii *** grija ca altii se masturbeaza. Deci ai folosit un mijloc imbecil intr-un scop imbecil. Daca ti-ar fi cerut reteta sa renunte definitiv la mancare, i-ai fi dat-o?

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ai un copil care vrea sa se lase de fumat iarba, tu ii spui cate efecte benefice are fumatul de iarba?

| doctorandus a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Comparatia nu se sustine. A te masturba jumatate de ora sau o ora pe zi nu e anormal. Anormal e sa pierzi opt ore pe zi cu masturbarea (daca nu traiesti din videochat). Adica sa nu mai ai timp de scoala, munca, distractie, uitat la TV pentru ca te masturbezi. Abia atunci ar fi o problema medicala.

In concluzie, cu exceptia unor excese pe care el nu le-a mentionat pana acum, nu se justifica nici medical, nici psihologic sa renunte la masturbare. Medical si psihologic masturbarea nu este un viciu, ci un obicei normal si sanatos.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru doctorandus):

"Ma masturbez zilnic ce sa fac sa ma abtin?"
Nu crezi ca asta este un viciu?
Crezi ca nu se sustine comparatia, ca nu se masturbeaza ore?
Crezi ca a fuma iarba dureaza ore?
Crezi ca a fuma iarba inseamna sa nu mai ai timp de scoala, munca, distractie, uitat la televizor?
Te informez ca ori ce activitate care reprezinta o necesitate zilnica este un viciu.
Fumatul de iarba se poate face si la munca, si la scoala, si la distractie, si la televizor.
Eu te informez. Acum poate o faci si singur.

| doctorandus a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Ma informezi elucubratii. Masturbarea zilnica nu este considerata viciu, nici de medici, nici de psihologi (ma rog, aia dintre ei care formeaza consensul stiintific, ca mai exista si medici si psihologi sariti de pe fix, care pot crede orice prostie, de ex. ca poti vindeca bolnavii de cancer cu fructe si legume).

Marijuana este un drog si este considerata drog pentru ca are efecte nefaste asupra unui procentaj insemnat de utilizatori. Masturbarea nu este considerata drog, pentru ca practicata in limite rezonabile (chiar zilnic) nu are efecte nefaste asupra unui procentaj insemnat de utilizatori.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru doctorandus):

Toate medicamentele din farmacii sunt droguri si toate se recomanda pacientilor, ca si marihoana.
Medicatie este si pastila placebo care are ca efect unic posibil, outo-controul.

| doctorandus a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Serios, exprimi ideatie bizara.

Ai afirmat: daca te masturbezi zilnic e un viciu, pentru ca "orice activitate care reprezinta o necesitate zilnica este un viciu". Sa aplicam criteriul tau la mancat si baut: daca mananci zilnic e un viciu, daca bei apa zilnic e un viciu. Absurd!

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns (pentru doctorandus):

Iti pot spune doar ca despre constrangeri, vei invara in clasa a 12-a

| doctorandus a răspuns (pentru Ionescu_Marius_1980):

Ha, ha, ha, ce raspuns ridicol! Acuma lipsa mea de educatie o fi responsabila pentru faptul ca ai debitat mai sus idei bizare? Comparatia ta intre medicamente si marijuana tine de delir.

Te incurci in definitii absurde: ba ca "orice activitate care reprezinta o necesitate zilnica este un viciu", ba ai intors-o ca la Ploiesti ca nu e adevarat ce ai afirmat singur mai sus, din moment ce constrangerile sunt/duc la activitati care reprezinta o necesitate zilnica, dar nu sunt vicii. Deci te-ai dumirit singur ca nu orice activitate care reprezinta o necesitate zilnica este un viciu, adica te-ai dumirit ca negatia afirmatiei tale este adevarata.

| ALittleDeath a răspuns:

Iti infasori banana cu scotch lipicios rau, pana nu mai simti nimic, apoi o sa te doara daca vrei sa dezlipesti deci nu o sa ai de ales. Haaaa

| Lycan a răspuns:

Sa iti faci o viata sociala si o prietena

Răspuns utilizator avertizat