| B3R34DY a întrebat:

Mai fratilor, care-i faza cu tinder-ul si cu Facebook dating-ul? Efectiv fac match cu unele fete, ajungem sa ne spunem 2 vorbe, si dupa nu imi mai raspund deloc! Un date nu mi-a reusit! Ma simt ca ultimul ****! Simt ca nu-s dorit de nimeni... Da' de fiecare data se intampla la fel! Daca nu vrea sa vb, la ce mai da match?

15 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Cauta in club, acolo gasesti fete frumoase

| dullcat a răspuns:

Buna.Foarte multa lume se plange de asta.Persoanele de acolo nu se vor obosi sa iti scrie, sunt extrem de superficiale si considera ca e mai usor sa apelezi la ghosting, adica lasat pe seen si sa nu mai intri vreodata in contact cu persoana aia. Sa stii ca e valabil si pentru femei si pentru barbati. Faptul ca dai match doar bazandu-te pe aspect oricum e cat se poate de superficial, deci nu te astepta discutiile sa fie foarte profunde si apoi sa-si mai si ceara scuze fiindca doresc sa nu mai vorbiti. Aplicatiile astea sunt cancer curat in ce priveste intalnirile.Doar pierzi timp si ai vorbi infinit mai multe fata in fata decat replici aruncate in plictiseala la 5 minute sau o ora sau la o zi.

Poate pe viitor se vor schimba lucrurile, deoarece acestea alaturi de retelele sociale etc, despre care autorii au promis ca vor conecta lumea and etc, fac fix opusul si ajungem sa ne dam seama ca toate ingreuneaza viata inutil.

| VoidEternal a răspuns:

Pai, când îți curg match-urile e ușor să stai de la înălțimea tronului călduț al validării primite de la toți disperații care ar f... orice creatura poate să aburească o oglinda, și să fii selectivă.

Pentru că dacă actualul fraier la care ai dat swipe, nu te-a impresionat în alea doua secunde pe care ai avut nelimitata bunăvoință să i le oferi, din augusta ta gratie și nețărmuita-ți eleganță, în următoarea oră o să pice alt fraier, și altul, și altul, și tot așa. Iar fetele astea stau și așteaptă, poate următorul o să fie ăla cu 3 doctorate, 3 vile, 3 mașini, care o să creadă despre ele că sunt perfecte fără să ridice un deget și care o să vina să le ridice din mocirla mediocrității (în cel mai bun caz de multe ori) în care se scaldă.

Făcând asta, se simt ca regine stând pe tron, împungând cu un băț pe bietul plebeu care amețește făcând tumbe în fața ei, doar, doar, o să primească și el o privire frugală, cam ca cea pe care un vultur o oferă unui os alb de pe care nu mai are ce sa culeagă.

"Come on, peasant, entertain me".

Cauza? Exact acei disperați de care vorbeam mai devreme, care mai au atât de puțină rațiune raportată la activitate hormonală, încât ridică în slavi și copleșesc cu atenție niste nulități care nu au nimic de oferit decât un vagin la mâna a 3-a. De ce să facă ele vreun efort să lucreze la propria persoană, când exact cum sunt, bucăți de carne în vitrină, primesc toată atenția și validarea de care au nevoie, la pachet cu un extrem de fals sentiment de "self worth".

Concomitent cu situația asta, lumea se stinge de singurătate, de depresie și anxietate, umplându-se de neadaptați și antisociali, în epoca în care socializarea este mai simplă decât a fost vreodată în istoria umanității.

Simplu. ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

| ywar a răspuns (pentru VoidEternal):

Wow, raspunsul tau e de pus in rama. Analiza foarte buna si inteligent pusa in fraze.

| Hammurabi a răspuns (pentru VoidEternal):

Am citit atent ce ai scris.
Nu ai impresia că e puțin forțată abordarea? Fata care așteaptă " în următoarea oră o să pice alt fraier, și altul, și altul"?
Pe planeta asta nu e egal numărul femeilor cu cel al bărbaților?
Sau ca să fim foarte exacți, numărul femeilor e sensibil mai mare decât numărul bărbaților. Nu?
În cazul ăsta, "mecanismul" scris de tine cum mai funcționează?
Nu cumva greșeala e că majoritatea bărbaților (indiferent de condiția lor) vânează doar "vârfurile" pe când femeilor li se reproșează că resping și nu aleg pe oricine la rând?

| VoidEternal a răspuns (pentru Hammurabi):

Puțin forțată, da, dar ancorată în realitate. Poate in Romania situația nu e așa de gravă, dar ajungem și acolo.

Ai dreptate, sunt mai multe femei decât bărbați, dar nu ai cum sa nu observi că modul în care se abordează procesul asta de demarare a unei relații este diametral opus la bărbați fata de femei.

Știu foarte multe cazuri în care prieteni de-ai mei au încercat să abordeze fete absolut, dar absolut banale și au fost tratați cu indiferență in majoritatea covârșitoare a cazurilor. Chiar fratele meu mai mare care e un om realizat, facultate, master, post de top in MApN, casă, 3 masini, educat, cu bun simt, a fost ignorat de nenumărate ori mai ales în online. E adevărat că e mai puțin volubil și vorbăreț ca fratele lui mai mic ( laughing ) dar atâtea și atâtea fete, îți zic, absolut banale, au ales sa-l ignore, la o vârstă la care nu prea îți permiți să fii extrem de selectiv.

In cercul meu de cunoștințe, asta e situația, iar vânatoarea de vârfuri este mult, muuuuult mai mult de partea cealaltă a baricadei.

In afara de anonimull care primea desigur între 800 și 74000 de mesaje zilnic de la toate femeile din Romania și de peste hotare, câți bărbați de pe aplicațiile de dating ignora complet încercările de apropiere ale sexului opus? Uită-te numai pe site-ul asta, la câți bieți amărâți se plâng că nu reușesc nimic. Nu sunt aici cele mai strălucitoare exemplare ale sexului masculin dar chiar și așa, se observă un trend. Și o să fie din ce in ce mai rău.

Era un comentariu la o discuție similară inițiată de o fată, care suna cam așa:

"the average guy is so starved of positive attention that a simple compliment is enough to get him interested in you"

Poate realitatea ta e alta dar nu toți sunt proprietari de hotel în Grecia. Dar sunt mulți bărbați care muncesc cinstit pentru ce au, măcinați de singurătate care vor pe cineva langa ei și ar merita asta.

Și de cealaltă parte, fetele sunt la fel de singure dar se autoamăgesc că le e mai bine asa, că nu au nevoie de nimeni. Apoi ușor, ușor incep sa se complacă și le e din ce in ce mai greu să rupă inerția; își fac filme din cele mai diverse, inventează scuze și motive pentru care sunt singure. Anyway, as putea sa discut toată noaptea pe tema asta ce m-a măcinat indelung, mai ales prin perspectiva fratelui meu cu care am avut nenumărate discuții încercând să ne explicăm fenomenul.

| Hammurabi a răspuns (pentru VoidEternal):

Cu toate că e absolut corect tot ce ai scris. întrebarea rămâne.
Cum de sunt atât de mulți bărbați măcinați de singurătate, care vor pe cineva lângă ei, iar de cealaltă parte mulțime de fete care se plâng de singurătate?
Trăiesc pe planete diferite? Ce se întâmplă?
Nu sunt toți aici, în existența asta, cot la cot?

| Allhambra a răspuns (pentru Hammurabi):

Îți explic eu ce se întâmplă. Atât bărbații cât și femeile vor parteneri mult peste nivelul lor. Și uite așa intră toți într-o stază de așteptare și speranță. Dar asta nu-i împiedică să se plângă permanent că sunt singuri și nu pot să obțină ceea ce vor. (ceea ce într-un fel, e explicabil)

| Arakiss a răspuns (pentru Allhambra):

Era un film SF în care toată lumea avea trecută pe actul de identitate o notă care reprezenta nivelul fiecăruia din toate punctele de vedere : înfățișare, inteligență, avere, etc.
Și nu aveau voie să se cupleze decât cu cei cu aceeași notă ca și ei.
E o idee, nu?
rolling on the floor

| VoidEternal a răspuns (pentru Hammurabi):

Concluzia mea este că standardele sunt problema. Trăim în utopia asta care ne-a fost trântită peste ochi in filme, cărți și social media conform căreia dragostea trebuie sa fie perfecta, pură, potrivirea trebuie sa fie din stele. Nu trebuie sa facem niciun compromis, iar partenerul trebuie sa ne iubească exact așa cum suntem, indiferent cat de nulă e personalitatea noastră și indiferent ce valoare umană avem. Nu trebuie sa facem niciun efort, nu trebuie să creștem ca oameni, trebuie să căutăm, și să căutăm, și să căutăm, iarăși și iarăși acea potrivire perfecta care efectiv nu o sa vina niciodată. Am zis-o de multe ori pe aici. Oamenii nu sunt piese de puzzle. Pentru a forma un întreg cei doi trebuie sa se modeleze unul pe celălalt până ajung la o forma armonioasa. Dar asta presupune nu doar lugu-lugu, presupune timp, nervi și frustrare de multe ori, înțelegere, compromis. Cine mai are răbdare să facă asta? Dau din nou exemplu platforma pe care suntem. La majoritatea întrebărilor ce descriu probleme in cuplu, prima reacție a multora este: "despartiti-va", "altul/alta". Bineînțeles că uneori asta e singura soluție dar eu zic că extrem de multe relații ar putea fi salvate cu răbdare.

Deci eu cred că fetele nu sunt dispuse să acorde șanse. Daca din secunda 1 nu a simtit atracția aia din stele, trece mai departe. Iar asta se întâmplă pentru că standardele sunt prea ridicate.
Suntem amândoi suficient de maturi emotional și cred că putem cădea de acord că există cazuri în care chiar și în lipsa unei chimii extraordinare din prima clipa, poate exista compatibilitate. Eu cu soția mea nu aveam nicio treabă unul cu celălalt când ne-am văzut prima data. Odată ce se trece de partea fizica, apropierile se pot crea pe baza compatibilității de personalitate, pe baza unor principii de viață sau valori comune. Dar daca ne bazam strict pe creierul reptilian, ca gibonii, ajungem unde suntem acum. Și sunt convins că de multe ori pe aplicațiile astea de dating nici măcar aspectul nu e suficient pentru a-ți garanta reușita. In alea doua secunde trebuie sa demonstrezi și că ești inteligent, creativ, eventual că ai și bani pentru a ajunge la o eventuală prima întâlnire. Mie scena datingului din Anno Domini 2023 mi se pare extrem de tristă. Și mă gândesc cu groaza cum va fi când fata mea o să ajungă în situația de a-și găsi pe cineva.

Bărbații fiind mai impulsivi și conduși de porniri mai primale sunt mult mai puțin selectivi. Asta observ eu.

| Hammurabi a răspuns (pentru VoidEternal):

Ai perfectă dreptate.
Sunt total de acord cu tine.

| GeorgeCazan a răspuns:

De obicei "fetele" sunt boți. Nu prea sunt profile reale sau dacă sunt, sunt puține. Sunt genul de aplicații care fraieresc bărbații singuri. Și se pare ca le merge, că numărul aplicațiilor de genul e intr-o continuă creștere.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Mergi în discotecă și acolo e altă viață

| Sssofia a răspuns:

Poate așteaptă vreun făt frumos. Nu trebuie sa te simți complexat din cauza asta, o sa ti întâlnești tu jumătatea într-o zi, poate in viața reală, cu cineva serios

| Amiraa355 a răspuns:

Pentru că relațiile virtuale nu funcționează