| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Am o colega la job de care m-am indragostit fara sa vreau. Tipa are iubit si tine mult la el. Chiar il iubeste si mai mereu aduce vorba de el cand suntem unul cu altul si imi povesteste lucruri. Nu stiu ce vede la baiatul ala, dar asa e dragostea se pare.
Problema e ca eu sunt indragostit de ea rau de tot si nu am ce face in privinta asta. Sunt trist si suparat pentru ca nu am cum efectiv sa fiu cu ea din cauza ca il iubeste pe baiatul ala si e moarta dupa el. A fost o perioada cand am crezut ca o sa il uite, insa nu a fost asa. Am sperat ca poate o sa am o sansa si o sa ma vada mai mult decat ca pe un prieten.
Am incercart cu tinder, sa vorbesc si sa caut alte fete, dar e greu de tot sa o uit cand zi de zi sunt cu ea la job. As vrea sa nu mai simt nimic. Am asteptat tota viata genul ei de femeie si cand a aparut, era deja luata. Si mi-as fi dorit sa fi avut macar o sansa si sa ma vada un pic altfel. La job suntem apropiati, suntem prieteni si avem o gramada de lucruri in comun, pana si felul cum am fost crescuti.

Cum pot sa trec peste starea asta? Simt ca ma ofilesc pentru ca nu pot fi cu ea si parca nu-mi mai place nimic din ce fac sau ce imi placea sa fac. Nu mai am motivatie de viata. Am de toate dar ma simt gol si neimplinit. Stiu ca e imposibil sa fiu cu ea si probabil o lunga perioada nu o sa mai am ochi pentru altcineva. Dar daca cineva a mai trecut prin situatii de genul si poate a reusit sa scape, mi-ar prinde bine cateva sfaturi.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O schimbare radicală în viața ta. Poate alt job.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti la servici sau in preajma ei, fii sincer cu ea si spune-i ca nu vrei sa mai discuti cu ea ce face ea cu iubitul ei.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Înțeleg perfect ce simți, ei bine asta este viata cred, nu putem obliga anumite persoane sa ne placa.
Încearcă să te axezi strict pe ce ai de făcut și sa fi mai rece.
Făcând activități și având un program încărcat nu îți mai revine timp pentru a te gândii la ea.
Și cine știe?
Poate o sa apară și persoana potrivita ție la momentul potrivit.

| GeorgeCazan a răspuns:

Păi dacă vrei să scapi de povară, demisionează de unde lucrezi. Prea multe opțiuni nu ai. Dacă ii spui ca ești îndrăgostit de ea riști să strici prietenia cu ea (sau poate nu), plus ca ea oricum e intr-o relație și își iubește prietenul. Faptul că o vezi zilnic e dureros pentru tine și totodată și frumos, ca doar ești îndrăgostit de ea.

| Paracetamol0lol a răspuns:

1. Fi prieten cu ea până se va despărți de ăla
2. Dacă îți spune că nu prea le mai merge bine relația îi spui ce simți
3. Îi spui pur și simplu că o placi și că o să demisionezi că nu mai poți să o vezi în fiecare zi